۱۲۰ روستای مازندران در وضعیت نارنجی قرار دارند

ساری - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به وضعیت شیوع کرونا در روستاها هشدار داد و گفت: هم‌اکنون ۱۲۰روستای این استان در وضعیت الگوی رنگ‌بندی نارنجی کرونایی قرار دارند.

دکتر قاسم اویس روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تمام این روستاها در ۱۴ شهرستان با وضعیت نارنجی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این استان قرار دارند و این رنگ بندی نیز متناسب با بیماران قطعی کووید-۱۹ بستری در بیمارستان های این دانشگاه محاسبه شده است.

وی اضافه کرد: تمام محدودیت های کرونایی مربوط به رنگ‌بندی نارنجی شامل فعالیت واحدهای صنفی تا ساعت ۱۸ عصر و ممنوعیت ورود خودروهای با پلاک غیربومی و تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا چهار بامداد، در همه این روستاها باید از سوی دستگاههای نظارتی اعمال شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران مسوول اصلی اجرای محدودیت ها در روستاها را دهیاران دانست و اظهارداشت: با هماهنگی دهیاران و مشارکت بهورزان این محدودیت ها در حال اجراست و با متخلفان نیز برخورد خواهد شد.

وی یکی از دلایل افزایش روستاهای با وضعیت نارنجی مازندران را ناشی از ازدیاد تردد در روستاها به دلیل برداشت محصولات کشاورزی دانست و گفت: نزدیک روستاها به شهرها و سرریز شدن جمعیت شهرهای با وضعیت قرمز که اکنون نارنجی شدند در مناطق روستایی و اجرای طرح شهید سلیمانی را از دیگر عوامل افزایش آمار بیماران کووید-۱۹ در روستاهای استان است.

دکتر اویس وضعیت رنگ بندی کرونایی این استان را به دلیل شناور بودن جمعیت و عادی انگاری برخی از افراد و مشاغل شکننده توصیف کرد  و افزود: هر گونه سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی می تواند بار دیگر محدودیت های شدیدتری را به این خطه شمال کشور تحمیل کند.

براساس تازه ترین ارزیابی که از طریق نرم افزار ماسک در سوم بهمن ماه انجام شد، ۱۰ شهرستان مازندران پس از دو هفته از وضعیت قرمز کرونایی خارج شدند و هفت شهرستان نیز از وضعیت نارنجی و قرمز به وضعیت زرد تغییر یافتند و با احتساب شهرستان بابل که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان قرار دارد در حال حاضر  ۱۵ شهرستان استان در وضعیت نارنجی قرار دارند که محدودیت های کرونایی برای این شهرستان ها شامل ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا چهار بامداد، دور کاری ۵۰ درصد از کارکنان دستگاههای اجرایی و فعالیت مشاغل سطح دو و سه تا ساعت ۱۸ عصر است.

همچنین در شهرستان با وضعیت نارنجی که روستاها نیز شامل آن می شود، تردد خودروهای غیربومی نیز ممنوع است و در صورت ورود حدود پنج میلیون ریال جریمه می شوند.

طبق آخرین گزارش در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۸  بیمار مشکوک مبتلا به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری شده و ظرف همین مدت تعداد ۲۵۱ نفر بیمار نیز پس از بهبود نسبی از بیمارستان مرخص شدند.

هم اکنون یک هزار و ۳۰۵ بیمار مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش ۲ دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران و بابل بستری و تحت درمان قرار دارند که ۲۶۷ بیمار به دلیل وضعیت حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که طبق اعلام رسمی حدود نیمی از این بیماران بستری را روستاییان تشکیل می دهند.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =