احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی ملایر تصویب شد

همدان- ایرنا- نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست روز گذشته /دوشنبه/ مسئولان شهرستان با همایون حائری معاون وزیر نیرو در برق و انرژی، ضمن برشمردن مزیت‌ها و ظرفیت‌های ویژه ملایر، احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برای این شهرستان تصویب شد.

حجت الاسلام احد آزادیخواه روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این اتفاق بزرگ در آستانه ایام دهه فجر و پیرو پیگیری‌های مستمر نمایندگان ملایر، استاندار همدان، فرماندار ویژه ملایر و دیگر مسوولان، به عنوان هدیه‌ای برای مردم ملایر مصوب شد.

وی تاکید کرد: با توجه به افت ولتاژ برق در ملایر و روستاهای این شهرستان و همچنین نیاز مبرم صنایع و معادن این شهر به برق، شرکت مادر تخصصی نیروگاه‌های کشور بر آن شد تا یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در ملایر احداث شود.

رییس مجمع نمایندگان استان همدان با بیان اینکه پنج نقطه برای احداث این نیروگاه در شهرهای ملایر، بروجرد و درود در نظر گرفته شد، بیان کرد: در نهایت قرعه به نام ملایر افتاد و با پیگیری‌های مجدانه و موافقت وزارت نیرو، مصوب شد نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی با حجم سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون یورو در ملایر احداث شود که حداقل برای ۱۵۰ نفر اشتغال ایجاد می کند.

حجت الاسلام آزادیخواه ادامه داد: ۱۵ هکتار زمین برای احداث این نیروگاه نیاز است که ۱۰ هکتار برای نیروگاه و پنج هکتار برای احداث پست برق مورد مصرف شهرستان پیش‌بینی شده که ۲ نقطه در منطقه جوکار توسط فرمانداری ویژه ملایر تعیین و پس از تایید آماده واگذاری است.

نماینده ملایر

وی احداث این نیروگاه را با توجه به افت ولتاژ برق و افزایش روز افزون واحدهای صنعتی و معدنی همچون فروسیلیس در بخش جوکار را یک ضرورت دانست و گفت: حدود ۱۲۰ مگاوات برق برای شهرک صنعتی جوکار و واحدهای فروسیلیس مورد نیاز است که ۷۰ مگاوات آن در تعهد شرکت برق باختر است.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: سیاست کنونی وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی نیروگاه‌های کشور احداث نیروگاه‌های گازی است و مدل سیکل ترکیبی را ترجیح می‌دهد که آب زیادی نیاز ندارد.

حجت الاسلام آزادیخواه با اشاره به نگرانی‌های ایجاد شده از سوی مردم مبنی بر آب‌بر بودن این نیروگاه و افت سطح آب‌های زیرزمینی ملایر خاطرنشان کرد: مدل این نیروگاه سیستم خشک و نوع سوخت آن گازی است و سیستم خنک‌کننده آن به روز و طبق استانداردهای روز دنیا است و هیچ مشکل و نگرانی در تامین آب، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی این شهرستان و آلودگی زیست محیطی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: احداث این نیروگاه بدون شک زمینه توسعه، اشتغال و سرمایه‌گذاری عظیمی را برای این شهرستان ایجاد خواهد کرد و تولید برق به عنوان یکی از مشوق‌های این شهرستان در کنار دیگر مشوق‌ها همچون راه‌آهن، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران انگیزه ایجاد کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha