رسانه‌ها به یاری طرح بازآفرینی مجموعه تاریخی مفخم بجنورد بیایند

بجنورد- ایرنا - مدیرکل دفتر استاندار خراسان شمالی گفت: فعالان رسانه‌ای استان با ایجاد یک موج فراگیر و همگانی، به یاری مجریان طرح بازآفرینی مجموعه فرهنگی، تاریخی مفخم بجنورد بیایند.

به گزارش ایرنا محمدرضا اعیان‌فرد، دوشنبه در نشستی با مدیران و فعالان رسانه ای و شماری از روابط عمومی های دستگاه های اجرایی استان اظهار داشت: یقینا همراهی رسانه ها و حرکت منسجم آنها می تواند به اجرای طرح شتاب بخشیده و بسیاری از موانع و مشکلات پیش روی این طرح را، که در توسعه گردشگری و اقتصاد استان نقشی بی بدیل ایفا خواهد کرد، برطرف سازد.  

وی افزود: توسعه عمارت و مجموعه مفخم، طرحی بزرگ برای توسعه استان است و تاکید نماینده عالی دولت در استان بر اجرای آن و معطل نماندن طرح برای تعیین تکلیف بیمارستان امام رضا (ع) برای الحاق به این مجموعه است.

اعیان فرد گفت: بنا بر این اجرای طرح، در شرایط حاضر با جداسازی عرصه بیمارستان از آن، آغاز می شود که در صورت نتیجه دادن رایزنی های دانشگاه علوم پزشکی استان و جلب موافقت وزارت بهداشت و درمان، در مراحل بعدی فضای کنونی بیمارستان نیز در ادامه به گستره اجرای طرح افزوده خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: در شرایط حاضر با چشم پوشی از بخش در اختیار بیمارستان، طرح توسعه مجموعه مفخم در عرصه ای افزون بر پنج هکتاری در اختیار میراث فرهنگی و محدوده آزاد شده پیرامونی اجرا می شود و در صورت جلب موافقت وزارت بهداشت در مرحله بعد ۱.۷ هکتار فضای بیمارستانی نیز به طرح ملحق خواهد شد.

حبیب یزدان پناه افزود: علیرغم نگرانی موسسه ملل از مقاومت هایی که در مسیر اجرای این طرح ایجاد شد، هنوز مشارکت این موسسه در طرح بازآفرینی مجموعه مفخم منتفی نشده است و رایزنی با آن برای سرمایه گذاری در این طرح ادامه دارد.

کلنگ آغاز اجرای طرح احیا و بازآفرینی مجموعه فرهنگی‌ تاریخی مفخم بجنورد با مشارکت استانداری و دستگاه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی، راه و شهرسازی، اوقاف، شهرداری و شورای اسلامی شهر بجنورد قرار است در دهه فجر به زمین زده شود.

عمارت مفخم، قدیمی‌ترین اثر بازمانده از دوران قاجار در بجنورد و بنایی تکرار نشدنی در استان خراسان شمالی است که از مدتی پیش طرح ساماندهی این مجموعه فرهنگی و تاریخی، با هدف دادن نقشی تازه به آن در عرصه گردشگری این استان مطرح شده بود و اکنون با پیگیری های مجدانه استاندار در آستانه اجرا قرار گرفته است.

مجموعه فرهنگی و تاریخی مفخم شامل عمارت و  آیینه خانه مفخم با ۱۴۱ سال قدمت، نگین انگشتری میراث فرهنگی مرکز استان خراسان شمالی است که قرار است نقشی نو در حوزه گردشگری این خطه ایفا کرده و به تعبیری میدان «نقش جهان» بجنورد باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها