حادثه شکستگی لوله نفت مارون نباید بحرانی شود

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل بودجه ارزیابی خسارات سازمان مدیریت بحران کشور گفت: نباید اجازه داد حادثه شکستگی لوله انتقال نفت مارون به بحران تبدیل شود.

نژاد جهانی شامگاه دوشنبه در هفتمین نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: توجه به مسئولیت‌های اجتماعی دستگاه‌های اجرایی مرتبط در سطح ملی و استانی برای جبران خسارت‌های ناشی از شکستگی لوله انتقال نفت مارون و جلوگیری از تکرار آن ضروری است.
وی افزود: برای مدیریت این حادثه باید فراتر از توان دستگاه‌ها وارد میدان عمل شویم.
جهانی تصریح کرد: حادثه شکستگی لوله انتقال نفت مارون با اولویت از سوی وزیر کشور، رییس سازمان مدیریت بحران کشور و وزیران مرتبط در حال پیگیری است.
وی یادآور شد: توجه به ضوابط قانونی و مهندسی باعث کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث طبیعی در شهرها و روستاها می‌شود.
مدیرکل بودجه ارزیابی خسارات سازمان مدیریت بحران کشور اظهار داشت: در همین راستا توجه به هدایت آب‌های سطحی و تقویت شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی گفت: تبدیل یک مخاطره طبیعی به حادثه‌های خسارت‌بار نتیجه رفتار انسان‌ها و دخالت آنان در طبیعت است.
جهانی تاکید کرد: توجه به سطح تعیین حادثه ضروری است و نباید نسبت به این مهم ساده‌انگاری شود.
وی افزود: تصویب قانون بیمه همگانی در حوزه مکان‌های مسکونی کشور یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای کم‌خطر شدن سرمایه‌های مردم در درازمدت محسوب می‌شود.
مدیرکل بودجه ارزیابی خسارات سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: نظام ارزیابی خسارت براساس مستندات فنی و طرح‌های پروژه‌محور باعث جلوگیری از اعمال نظرهای سلیقه‌ای و اجحاف به مناطق کمتربرخوردار خواهد شد.
وی یادآور شد: پروژه‌محور بودن اعتبارات و ضرورت اعمال شاخص‌های تخصصی و علمی در حوزه مدیریت بحران باید در سطح ملی تقویت شود.
جهانی اظهار داشت: تخصصی شدن نگاه‌ها به حوزه مدیریت بحران در سطح ملی و تقویت ضرورت پاسخ‌گویی دستگاه‌های اجرایی به مدیریت بحران مورد توجه جدی باشد.
وی گفت: جلوگیری از فعالیت جزیره‌ای در حوزه مدیریت بحران و تبدیل سازمان مدیریت بحران از رویکرد اجرایی به حاکمیتی براساس قانون نیازمند تلاش ویژه مسئولان مرتبط است.
به گزارش ایرنا، نشت نفت در بخش میانکوه در ۲ دهه گذشته برای چهارمین بار در روز یکشنبه ۲۳ آذرماه سال‌جاری بر اثر شکستگی خط لوله نفت مارون به اصفهان در منطقه تلمبه‌خانه روستای گندمکار شهرستان اردل رخ داد.
این حادثه منجر به ورود نفت به رودخانه سرخون و زمین‌های اطراف آن به طول ۶ کیلومتر شده است که به‌دنبال آن برخی مناطق نیز به سبب پخش گاز ناشی از نفت رها شده، دچار آتش‌سوزی شد که با تلاش نیروهای امدادی و آتش‌نشانی یک روز پس از این حادثه به‌طور کامل مهار شد
قرار گرفتن چهارمحال و بختیاری در مسیر خط انتقال نفت مارون به اصفهان، سال‌هاست که مردم بخش میانکوه به‌ویژه شهر سرخون و روستاهای اطراف آن را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.
بخش میانکوه شهرستان اردل در ۱۵۰ کیلومتری تا شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و ۸۰ کیلومتری اردل واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها