کرونا از مناطق جنوب و گرمسیری فارس می‌آید

شیراز-ایرنا-مسوولان بهداشت و درمان استان فارس نسبت به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در جنوب و مناطق گرمسیری این استان هشدار دادند و اظهار داشتند: در روزهای گذشته، شمار مبتلایان به کرونا در مناطق جنوبی به طور محسوسی افزایش یافته است.

موضوع افزایش آمار بستری مبتلایان به کروناویروس در بیمارستان‌های مناطق جنوبی و گرمسیری فارس، دوشنبه در دویست و پنجاه و دومین نشست ستاد مدیریت دانشگاهی بیماری کووید ۱۹ در شیراز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در این نشست، فزونی یافتن آمار بستری مبتلایان به کروناویروس در بیمارستان‌های مناطق جنوبی و گرمسیری فارس را زنگ خطر افزایش همه‌گیری این بیماری و آغاز موج چهارم آن دانست. 

دکتر عبدالرسول همتی، با تاکید بر اینکه انتظار مسوولان مجموعه سلامت از مردم، پایبندی به محدودیت‌ها و رعایت اصول بهداشتی است، گفت: استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در دورهمی‌های خانوادگی باعث کاهش آمار ابتلا به بیماری کووید۱۹ و دوری از وضعیت بحرانی استان می‌شود.

وی، با بیان اینکه اولویت مسوولان مجموعه سلامت، تامین سلامتی مردم است، از شهروندان خواست تا همگام با مجموعه سلامت در برابر موج جدید کرونا ایستادگی کنند و از ترددهای غیر ضرور به ویژه مسافرت به مناطق جنوبی و گرمسیری این استان خودداری کنند.

همتی ،با اشاره به اجرای طرح شهید حاج "قاسم سلیمانی"در فارس، افزود: این طرح با هدف مدیریت و کنترل همه‌گیری کووید ۱۹، با همکاری مردم، هماهنگی بین بخشی و با مشارکت داوطلبان سلامت و کمک نیروهای بسیج در استان فارس همزمان با سراسر کشور آغاز شد و توانست در شناسایی و مراقبت از افراد مبتلا به این بیماری تاثیر بسیاری داشته باشد.

انجام بیش از ۵۸۳ هزار تست تشخیصی کروناویروس در فارس 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز همچنین به موضوع انجام تست‌های تشخیصی کروناویروس در استان فارس به ۲ روش PCR و تست سریع پرداخت و گفت: با توجه به هماهنگی آمارها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بر اساس تصمیم ستاد دانشگاهی مدیریت کروناویروس، از این پس تنها آمار مربوط به نمونه‌گیری به روش PCR اعلام می‌شود و اختلاف آماری در این زمینه به علت حذف آمار تست‌های سریع است.

همتی، اضافه کرد: از ابتدای شیوع کروناویروس تاکنون، بیش از ۵۸۳ هزار نمونه آزمایشگاهی به روش PCR، از افراد بیمار و علامت‌ دار تهیه شده است که با بررسی این نمونه‌ها، ۱۶۶ هزار و ۴۷۰ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.

سازمان‌های بهداشت جهانی و مرکز کنترل بیماری‌های عفونی تست PCR را به‌عنوان دقیق‌ترین روش تشخیص ویروس کووید۱۹ اعلام کرده‌اند. در این روش با کمک سوآپ از حلق و یا بینی بیمار نمونه گرفته می‌شود.

وی افزود: هم اکنون ۳۹۰ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان‌های این استان بستری هستند و ۱۰۲ بیمار نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU) تحت مراقبت قرار دارند. 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، همچنین شمار بهبودیافتگان بیماری کووید۱۹ را که از ابتدای شیوع تاکنون از بیمارستان‌های فارس ترخیص شده یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند، ۱۶۲ هزار و ۲۵ نفر اعلام کرد.

همتی گفت: متاسفانه با جان باختن پنج نفر از مبتلایان به کرونا ویروس در استان فارس در روز گذشته (پنجم بهمن ماه ۹۹) شمار جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع کرونا تا کنون در فارس به سه هزار و ۱۱۶ نفر رسیده است.

او از همگان به ویژه ساکنان مناطق جنوبی استان فارس خواست با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی، در کاهش آمار مبتلایان و جان باختگان این بیماری سهیم شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها