۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۹
کد خبرنگار: 2215
کد خبر: 84198582
۰ نفر

برچسب‌ها

زالی: شرایط زرد کرونای تهران شکننده است

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اعلام کرد: در ماه امسال هر چند میزان ابتلا به کرونا در این استان نسبت به آذر ماه کاهشی بود اما مراجعان سرپایی به مراکز درمانی در ماه گذشته افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، علیرضا زالی روز دوشنبه در حاشیه برگزاری جلسه ستاد کرونا استان تهران که در محل استانداری برگزار شد به خبرنگاران گفت: تست‌های سریعی که در تهران انجام می‌شود میزان مثبت بودن آن حدود ۹ درصد و تست‌های پی.سی.آر حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است.

وی اضافه کرد: در حالی که در آبان ماه نتیجه تست پی.سی.آر گاهی تا ۴۰ درصد و تست‌های سریع در اوایل طرح شهید سلیمانی گاهی تا ۲۰ و ۲۵ درصد مثبت بود.

زالی اضافه کرد: این روند نشان می‌دهد که گردش ویروس در تهران کاهش یافته ولی ویروس ضعیف نشده است.

وی افزود: امروز تعداد کسانی که در بخش‌های سرپایی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند چهار هزار و ۱۰۰ نفر است که اگر با هفته‌های قبل مقایسه کنیم با خیز خیلی ملایم یعنی حدود یک درصد، آمار مراجعان سرپایی نسبت به هفته گذشته افزایش پیدا کرده است.

زالی با بیان اینکه اولین تغییر شاخص در بیماری کرونا تغییر در آمار مراجعان سرپایی است، تاکید کرد: البته در تهران و در ماه‌های اخیر با یک چالش رو به رو بوده‌ایم و معمولا آمار سرپایی مراجعان که اعلام می‌شود بطور عمده در بخش‌های دولتی، مراکز بهداشتی و مراکز بیمارستانی است.

وی افزود: از آنجا که در تهران بالای ۸۰ درصد بیماران سرپایی به مطب‌های خصوصی مراجعه می کنند، بنابر این ممکن است در آمار ما گنجانده نشوند و آمار ما در رابطه با مراجعان سرپایی به مراتب بالاتر از عددی باشد که اعلام می‌شود.

به گفته وی، البته آمار مطب ها به صورت پراکنده جمع آوری می شود و در نشستی با مسئولان نظام پزشکی مقرر شد از مطب‌های خصوصی آمار جمع آوری شود تا بتوان در فرآیند کانتکت تریسینگ و ردیابی محله محور محاسبه شوند.

زالی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته میزان بستری در تهران از مرز یک هزار و ۹۰۰ نفر عبور کرده است تاکید کرد: در طول هفته گذشته میزان بستری بین هزار و ۶۰۰ تا هزار و ۸۰۰ نفر در نوسان بود.

وی ادامه داد: ولی دیروز مجموعه بستری استان تهران یکهزار و ۹۳۶ نفر و تعداد کسانی که به عنوان مریض جدید کرونایی مراجعه کردند حدود ۲۶۰ مورد بود.

زالی ادامه داد: این آمار نسبت به ۲۴ ساعت گذشته رشد ۱.۴ درصدی و  نسبت به ۲۴ ساعت ماقبل آن رشد ۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه آرام‌آرام میزان مراجعان جدید در بخش‌های بستری در حال افزایش است گفت: تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نسبت به هفته قبل بین نیم تا یک درصد افزایش پیدا کرده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ادامه داد: شاخص مرگ و میر و میزان عمومی بستری با موج بلندی تغییر نکرده و ممکن است این تغییر آمارها گذرا و یا بالعکس شروع یک خیز جدید باشد.

زالی افزود: البته باید در نظر داشته باشیم که تغییر شاخص مرگ و میر بین ۳۰ تا ۴۰ روز بعد از تغییر سایر شاخص‌ها خود را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش میزان همکاری مردم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پوشش ماسک و همچنین افزایش سطح دانش عمومی و بهداشتی مردم در این مساله اثرگذار است.

وی ادامه داد: نکته بعدی اینکه ترددهای شبانه کاهش و مقدار زیادی الگوی زیست شبانه در تهران تغییر پیدا کرده که همین مساله در آمار مرگ و میرها موثر است.

زالی با اشاره به موفقیت بالای طرح محله محور شهید سلیمانی، گفت: در این طرح علاوه بر اینکه میزان بستری کاهش پیدا کرد، مرگ و میر هم کمتر شده است.

وی اظهار داشت: در دی ماه نسبت به آبان و آذر ۷۳ درصد مرگ و میر، ۵۶ درصد میزان بستری بیمارستانی و ۴۷ درصد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه تهران کاهش یافته است.

زالی ادامه داد: بنابراین اگر شرایط دی ماه را نسبت به آبان و آذر مقایسه کنیم، به دنبال اجرای طرح شهید سلیمانی توفیقات زیادی داشته ایم که بخش زیادی از این دستاوردها منجر به کاهش گردش ویروس و کاهش میزان مرگ و میر شده است.

وی با اشاره به تجربه حاصل شده از پیک قبلی کرونا، تاکید کرد: در هر موج کرونا بالاخره درصدی از مردم مبتلا می‌شوند، این افراد با ابتلا به یک مصونیت نسبی می‌رسند و در بدنشان آنتی بادی تولید می‌شود.

زالی گفت: همچنین قبل از آغاز موج بعدی میزان این آنتی بادی و مصونیت کاهش پیدا می‌کند و متاسفانه درباره بیماری کرونا تا الان ثابت شده که مصونیت دائمی ایجاد نمی‌کند و بعد از چند ماه آنتی بادی ها در بدن افت پیدا کرده و سیستم دفاعی سلولی فروکش می‌کند.

وی افزود: بنابراین همانگونه که در حمله سوم ویروس در تهران شاهد آن بودیم، آرام آرام به سمت تغییر آمار پیش می‌رویم.

زالی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا ضعیف نشده بلکه گردش ویروس کمتر شده است تاکید کرد: تاکنون هیچ مستندی در دنیا ثابت نکرده است که ویروس کرونا ضعیف‌تر شده و این یک رفتار غیرمتعارف است که ویروس کرونا برخلاف مرس، سارس و ابولا از خود نشان داده است.

وی گفت: تمام ویروس هایی که تاکنون داشته‌ایم، برای دوام بیشتر به سمت جهش برای کم‌خطر شدن حرکت کرده‌اند ولی در مورد کرونا تاکنون هیچ مقاله جهانی معتبری نشان از ضعیف شدن این ویروس نداشته است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران همچنین در رابطه با سخنان یکی از مسئولان پایتخت در مورد آبی شدن تهران و رفع محدودیت‌های ترددی، گفت: بر اساس شاخص‌های تعیین شده از طرف وزارت بهداشت و وزارت کشور نتایج ارزیابی و شاخص‌ها برای تغییر وضعیت کرونایی شهرها به آخر هفته‌ها موکول شده است.

وی افزود: درباره تهران نیز از هفته گذشته تغییر چشمگیری نداشته ایم بنابراین شرایط تهران بر همین اساس ادامه پیدا خواهد کرد و تهران را کماکان زرد تلقی می‌کنیم؛ مگر اینکه ستاد ملی تا آخر هفته تغییرات جدید را اعلام کند.

به گفته وی، نگه داشتن این شرایط بسیار سخت و پیچیده است و باید همه دستگاه های اجرایی از جمله دولت و مردم در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

زالی با اشاره به افزایش شلوغی و ازدحام در حمل و نقل عمومی و مراکز خرید نیز گفت: این شلوغی ها بسیار خطرناک و یک هشدار برای پایتخت است و باید بار تردد در خیابان های تهران کاهش یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =