۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۳۸
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84198567
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس پارلمان عراق با امیر و ولیعهد کویت دیدار کرد

بغداد – ایرنا- رئیس پارلمان عراق امروز (دوشنبه) به طور جداگانه با امیر و ولیعهد کویت دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری کویت، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و هیات همراه وی امروز در دیدار شیخ «نواف الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت درباره آخرین تحولات منطقه و جهان گفت وگو کرد.
دو طرف در این دیدار که با حضور «مرزوق علی الغانم» رئیس مجلس امت کویت، شیخ «علی جراح الصباح» وزیر امور دیوان امیر ، شیخ «مبارک فیصل سعود الصباح» رئیس دیوان امیر و شمار دیگری از مسئولان بلندپایه کویتی در کاخ «السیف» برگزار شد، روابط دو جانبه بین دو کشور و راههای تقویت افق های همکاری مشترک در زمینه های مختلف را بررسی کردند.

دیدار الحلبوسی با شیخ مشعل الاحمد ، ولیعهد کویت 


رئیس پارلمان عراق و هیات همراهش همچنین امروز با شیخ «مشعل الاحمد الجابر الصباح» ولیعهد کویت در حضور رئیس مجلس امت این کشور دیدار و درباره روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.
الحلبوسی پیش از این دیداری دوجانبه با همتای کویتی خود برگزار کرده بود.
رئیس پارلمان عراق شب گذشته در صدر هیاتی برای دیدار با مسئولان بلندپایه کویتی وارد این کشور شد.

رئیس پارلمان عراق قبلا در ۲۷ شهریور ۹۹ سفری به کویت داشت و با شیخ "صباح خالد الحمد الصباح" نخست وزیر کویت درباره موضوع تعویق بدهی‌های بغداد به کویت به خاطر بحران‌های مالی و شرایط اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت و کرونا بحث و گفت وگو کرد.
آخرین رایزنی مسئولان دو کشور نیز به ملاقات «سالم غصاب الزمانان» سفیر کویت در بغداد با الکاظمی در سی ام آذرماه گذشته باز می گردد که وی در این ملاقات از الکاظمی برای سفر به کویت دعوت کرد.
در این ملاقات همکاری بین دو کشور همسایه و تحکیم روابط دوجانبه و تقویت روابط اقتصادی مشترک و پیگیری کمک‌های مالی بلاعوض که در جریان کنفرانس بازسازی عراق به میزبانی کویت در سال ۲۰۱۸ میلادی وعده آن به این کشور داده شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این ملاقات همچنین فعال‌سازی کمیسیون عالی وزاری عراق و کویت و تقویت کار آن بررسی شد.
نخست‌وزیر عراق نیز در این ملاقات از «شیخ صباح الخالد الصباح» نخست‌وزیر کویت برای سفر به بغداد به منظور افزایش همکاری مشترک بین دو کشور دعوت کرد.
ملاقات سفیر کویت با نخست‌وزیر عراق، شش روز پس از ملاقات «فواد حسین» وزیر خارجه عراق با مقامات بلندپایه کویتی انجام شد. فواد حسین بیست و چهارم آذرماه جاری در سفری به کویت با امیر و دیگر مسئولان این کشور به طور جداگانه دیدار و گفت وگو کرد.
«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق آن زمان در بیانیه‌ای کوتاه و بدون اشاره به جزئیاتی اعلام کرد که فواد حسین وزیر خارجه عراق در دیدار با شیخ «نواف احمد الجابر الصباح» امیر کویت، نامه الکاظمی نخست‌وزیر عراق را تسلیم وی کرد.
دوازدهم آبان ماه گذشته نیز «سالم الزمانان» سفیر کویت در بغداد با «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق دیدار و درباره روابط بین دو کشور و تقویت آن برای همکاری بیشتر در همه زمینه‌ها در راستای منافع دو ملت و همچنین تحکیم ارزش‌های همکاری و محبت و صلح در منطقه گفت وگو و دعوت کتبی امیر کویت از صالح برای سفر به کویت را تسلیم وی کرد.
پرداخت غرامت عراق به کویت به خاطر تجاوز به این کشور در دوره رژیم صدام یکی از پرونده‌های مطرح بین دو کشور است که مقامات عراقی خواهان تعویق پرداخت آن به خاطر بحران اقتصادی و همه‌گیری «ویروس کرونا» شده‌اند.
رایزنی‌های مقامات عراقی و کویتی در طول چهار ماهه اخیر در سایه تحولات منطقه و تغییرات مهم سیاسی در کویت افزایش یافته و دو طرف قرار است جلسات کمیته مشترک دوجانبه را اوایل سال جاری میلادی برگزار کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار جهان