دانش آموزان مقطع متوسطه در لارستان مشکلی در زمینه قطع اینترنت ندارند

لارستان- ایرنا-معاون آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش لارستان گفت: تمام دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول و دوم این شهرستان در مناطق شهری و روستایی از زیرساخت‌های لازم ارتباطی بهره مند هستند و مشکلی در زمینه قطع و یا نبود اینترنت و آنتن‌دهی موبایل در قالب آموزش‌های مجازی دوران کرونا ندارند.

محمدرضا فولادی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: البته عده ای از دانش آموزان و مدارس اوایل بروز کرونا و شروع کلاس های مجازی در برخی روستاها با مشکل نبود اینترنت و اختلال در شبکه آموزشی شاد مواجه بودند که مشکلات به مرور زمان حل شد و هم اینک ۱۰۰ درصد دانش آموزان در قالب فضای مجازی با معلمان و دبیران خود در ارتباط و مشغول فعالیت های آموزشی هستند.

فولادی اضافه کرد: آموزش در دو دوره متوسطه اول  و دوم در لارستان با توجه به شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها بیشتر به صورت مجازی است وهم اینک بیش از ۹۵ درصد آموزش ها به صورت غیرحضوری برگزار می شود.

وی همچنین با اشاره به نقش معلمان و مدیران مدارس در تامین امکانات آموزشی از جمله تبلت و گوشی برای دانش آموزان بی بضاعت بویژه در روستاها نیز گفت: تاکنون و با شروع کلاس های مجازی ۴۵۰ عدد تبلت با مشارکت خیرین و حتی هزینه های شخصی معلمان در اختیار دانش اموزان فقیر و کم بضاعت این شهرستان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه آموزش ها بر اساس شیوه های نامه های آموزش مجازی و درسنامه به بهترین و با کیفیت ترین نحو در حال ارایه است، گفت: در طول سال تحصیلی امسال و با رصد و بررسی های محسوس و غیرمحسوس از دانش آموزان و خانواده ها کمترین اعتراض و نارضایتی از سوی دانش آموزان و والدین گزارش نشده است.

فولادی تصریح کرد: مدارس و معلمان در سطح شهرستان لارستان با اینکه آماده آموزش حضوری به دانش آموزان هستند اما به دلیل تمایل نداشتن خانواده و استقبال محدود دانش آموزان و همچنین تاکید ستاد میریت کرونا شهرستان، آموزش بیشتر در قالب فضای مجازی و از طریق شبکه آموزشی شاد و سایر الگوهای تدریس آموزشی به صورت غیرحضوری ارایه می شود.

فولادی ادامه داد: پنج هزارو ۸۸۶ نفر از مجموع حدود ۲۵ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف شهرستان لارستان در مقطع متوسطه اول وچهار هزارو ۵۰۰ نفر نیز در دوره متوسطه دوم مشغول تحصیل هستند.

معاون آموزش و پرورش لارستان گفت: از این تعداد سه هزار و ۱۸۶ نفر دانش آموز پسر و ۲ هزار و ۷۰۰ نفر نیز دختر هستند که در قالب ۳۳ مدرسه پسرانه و ۲۹ مدرسه دخترانه مشغول تحصیلند.

فولادی گفت: همچنین در دوره متوسطه دوم نیز ۲ هزار و ۱۳۳ دانش آموز پسر در قالب ۱۸ مدرسه و ۲ هزار و ۵۹۳ دانش آموز دختر نیز در قالب ۲۵ مدرسه دخترانه  مشغول تصیل در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ هستند.

وی با اشاره با نحوه آموزش در هنرستان های کارو دانش و فنی و حرفه ای و همچنین مدارس استثنایی در سطح شهرستان لارستان در دوران کرونا گفت: یکی از چالش های اساسی در زمینه آموزش های غیرحضوری در این مدارس، دانش آموزان استثایی هستند.

فولادی شمار دانش آموزان دختر و پسر در مقطع متوسطه اول و دوم در مدارس استثنایی را به ترتیب ۳۵ و ۴۵ نفر عنوان کرد و  افزود: با ارایه الگوهای تدریس و در قالب درسنامه ها حتی با حضور خود معلمان به در میان دانش آموزان اجازه ندادیم که آموزش در این مدارس تعطیل و یا دچار وقفه شود.

امکان تحصیل برای هر دانش آموز درهر نقطه ای از شهرستان فراهم است

معاون آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش لارستان همچنین گفت:پوشش تحصیلی در دوره متوسطه اول و دوم در این شهرستان در سال تحصیلی جاری(۱۳۹۹-۱۴۰۰) ۱۰۰ درصد است و با اهتمام ویژه دولت در تامین زیرساخت های لازم امکان تحصیل و آموزش برای هر دانش آموز در هر نقطه و حتی اتباع بیگانه مقیم این شهرستان فراهم است.

فولادی اظهار داشت: چنانچه دانش آموزی نیز از ادامه تحصیل منصرف شود و یا اقدام به ترک تحصیل در این دوره کند به دلیل و شرایط خاص فرهنگی و یا اجتماعی خانواده هاست و با توجه به تاکید و رویکرد دولت و وزارت آموزش و پرورش امکان تحصیل برای هر دانش آموزی حتی در دورترین و محروم ترین نقطه از این شهرستان فراهم است.

وی ادامه داد: هم اینک تمام امکانات لازم آموزشی، سرمایی و گرمایی نیز برای همه دانش آموزان در نقاط روستایی و شهری لارستان فراهم و بالای  ۸۰درصد فضاهای آموزشی در  شهرستان لارستان نوساز است.

فولادی همچنین با اشاره به وضعیت آموزش دانش آموزان غیرایرانی در کلاس های درس این شهرستان و بدون اشاره به آمار و آنان گفت: در برخی کلاس ها و تا قبل از شیوع ویروس کرونا حتی بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها اتباغ بیگانه بودند.

 وی بیان کرد: در دوران کرونا که آموزش ها بیشتر به صورت غیرحضوری است بدون در نظر گرفتن کمترین تفاوت همه آموزش های لازم و الگوهای متنوع و مختلف تدریس در اختیار این دانش آموزان قرار می گیرد.

وی کسب رتبه های برتر علمی دانش آموزان مقطع متوسطه در شهرشتان لارستان را در سال تحصیلی جدید و گذشته یادآور شد و گفت: دانش آموزان مقطع متوسطه در لارستان در امتحانات نهایی خردادماه امسال به عنوان یکی از آیتم ها و فاکتورهای جامع و ملاک مهم ارزیابی علمی دانش اموزان توانستند رتبه دوم استان فارس و رتبه ۱۳۸ کشور را کسب کنند.

اظهارات برخی معلمان و دانش آموزان بخش های مختلف از وضعیت کلاس های آموزشی

ندا درویشی نسب و زینب شریفی دو دانش آموز پایه یازدهم روستای چاه نهر بخش مرکزی لارستان با حدود ۱۱۰ کیلومتر فاصله از شهر لار مشغول تحصیل هستند و می گویند: مشکلی در زمینه نبود و یا پایین بودن سرعت اینترنت در روستا وجود ندارند.

به گفته ندا شریفی روستای چاه نهر لارستان هم اینک زیر پوشش شبکه اینترنت پُر سرعت (نسل چهارم) است و من دانلود مطالب آموزشی خود را به طور مرتب انجام می دهم.

وی بیان می کند که هر چند در اوایل با مشکلاتی همچون ضعف آنتن دهی و قطعی مکرر اینترنت مواجه بودیم و سختی های زیادی کشیدیم اما ظرف دو ماه گذشته و با پیگیری دهیار روستا و مسئولان مشکلات تا حدود زیادی رفع شده است.

شریفی می گوید: هم اینک نیز به آموزش مجازی عادت کرده ام و بیشترین وقتم را به دانلود مطالب و حضور در شبکه های مختلف آموزشی مشغولم.

شریفی بیان کرد:‌دارای شبکه اینترنت ای دی اس ال خانگی هم هستم اما دانلود مطالب با سامانه شاد از طریق وای فای به کندی و زحمت صورت می گیرد.

هاشمی مدیر مدرسه درزسایبان که حدود ۱۲۰ کیلومتر از شهر لار مرکز لارستان فاصله دارد می گوید: مشکلی در تامین زیرساخت های ارتباطی هم اینک در این منطقه و برای دانش آموزان روستا وجود ندارد.

وی بیان کرد: برخی روستاهای کوچک درزسایبان تا حدودی دچار مشکل نبود و یا پایین بودن سرعت اینترنت هستند که البته این روستاها دانش آموزان پایه های متوسطه اول ودوم ندارند.

مدیر مدرسه خاتم الانبیای لاغران بخش بنارویه لارستان نیز گفت: کلاس های مجازی هم اینک برای هر ۲۸ دانش آموز این مدرسه برگزار می شود.

وثوقی فر اضافه کرد: همه دانش آموزان نیز دارای خط و گوشی اندروید هستند و تنها یک نفر مدتی محروم از گوشی بود که با صحبت ها و رایزنی که با پدر خانواده انجام شد این دانش آموز نیز صاحب گوشی و خط همراه اول شده و هم اینک نیز به طور مرتب در کلاس های درس مجازی حضور دارد.

وی گفت:  بیشتر اوقات کلاس های آموزشی و ارایه درسنامه ها و محتوای آموزشی دروس برای دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم که دو تا پنج نفره هستند در شب برگزار می شود و خانواده ها و دانش آموزان نیز راضی هستند.

روستای لاغران با جمعیتی حدود ۲ هزارو ۷۰۰ نفر از توابع بخش بنارویه لارستان واقع است.

لارستان به مرکزیت لار از شهرستان های جنوبی فارس است که فاصله مرکز آن با شیراز حدود ۳۸۰ کیلومتر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها