۳۰ میلیون بشکه مخازن استراتژیک ذخیره نفت در کشور ساخته می‌شود

تهران - ایرنا - مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از بومی‌سازی مخازن میعانات گازی در کشور خبر داد و گفت: برای کاهش آثار تحریم ساخت ۳۰ میلیون بشکه مخازن استراتژیک نفت در کشور در دستور کار است.

«غلامرضا زینل‌پور» امروز (دوشنبه) در نشستی خبری افزود: در ابتدای دهه ۹۰ و در دور نخست تحریم‌ها، این شرکت مسوولیت ساخت مخازن با دمای پایین را بر عهده گرفت و با اقدامات انجام شده، در نبود خارجی ها نه تنها خللی پیش نیامد بلکه با صرفه‌جویی اقتصادی نیروهای متخصص تربیت شدند و دانش در شرکت بومی شد.

وی گفت: همه پارس جنوبی را مخازن ال. پی. جی هشت فاز پارس جنوبی در این شرکت اجرا شده و چندین فاز نیز تاکنون به بهره برداری رسیده است.  

زینل‌پور با تاکید بر اینکه هزینه ساخت مخازن در این شرکت بسیار پایین تر از شرکت‌های خارجی ها است، ادامه‌داد: قیمت تمام شده ساخت مخازن در این شرکت در مقایسه با شرکت‌های خارجی حدود ۴۰ درصد کمتر است.  

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان به حضور در بازارهای بین المللی اشاره کرد و بیان‌داشت: به‌تازگی در مناقصه ای با هیوندایی در عمان شرکت کردیم و تایید صلاحیت شدیم، اگر موضوع تحریم‌ها حل شود برای صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام می‌کنیم.  

به گفته زینل‌پور، صرفه جویی ارزی ساخت مخازن هر فاز پارس جنوبی ۵۰ میلیون یورو بوده است.  

وی یکی دیگر از اقدامات این شرکت را ورود به بحث تعمیر و نگهداری مخازن عنوان کرد و گفت: همچنین ساخت مخازن استراتژیک ۳۰ میلیون بشکه ای نفت در کشور را نیز در دستور کار داریم و سرمایه‌گذار در مراحل نهایی است.  

زینل‌پور، مخازن ۳۰ میلیون بشکه‌ای را شامل ۶۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای دانست و افزود: رویکرد دیگر توجه به شرکت های دانش بنیان در مخازن «کرایژنیک» است، در واقع با کمک شرکت های دانش بنیان به دنبال بومی سازی هستیم.  

در ادامه،   «امیر ابراهیم افروز» رییس هیات مدیره این شرکت با بیان اینکه بیشترین صرفه جویی ارزی در بحث مهندسی است، گفت: در ابتدای دهه ۹۰ در تحریم های نخست وارد موضوع طراحی مخازن شدیم،  زیرا تا پیش از ان کار در انحصار شرکت های خارجی بود.  

وی ادامه داد: مخازن ساخت این شرکت از نظر استاندارد به گونه ای است که قدرت رقابت در بازارهای بین المللی را دارد و اگر تحریم ها رفع شود در بازار صادرات خدمات فنی و مهندسی وارد خواهیم شد.  

افروز با تاکید بر اینکه به دلیل تحریم ها اعتماد به شرکت های داخلی بیشتر شده است، افزود: با ساخت ذخایر استراتژیک نفت در قشم می توانیم تحریم ها را بی اثر کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار اقتصاد