چین: آمریکا درپی ارتباط با جدایی طلبان تایوان نباشد

تهران- ایرنا- وزارت خارجه چین امروز دوشنبه از ایالات متحده خواست تا از ایجاد ارتباط با نیروهای جدایی طلب تایوان خودداری کند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه ایالات متحده روز شنبه از چین خواست فشار خود را بر منطقه تایوان متوقف کند. در پاسخ به این دخالت واشنگتن در امور پکن، «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه تاکید کرد که موضع چین در مورد مساله تایوان ثابت و روشن است.

وی با بیان اینکه تنها یک چین در جهان وجود دارد و منطقه تایوان بخشی مسلم از خاک چین است، افزود: چین به دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود متعهد و مصمم به جلوگیری از «استقلال تایوان» است.  

سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد: علت اصلی تنش ها در تنگه تایوان این است که حزب پیشرو دموکراتیک تایوان (DPP) از به رسمیت شناختن بیانیه سال ۱۹۹۲ خودداری می کند و ضمن همکاری با نیروهای خارجی، اقدامات تحریک آمیز انجام می‌دهد.

جائو گفت: در چارچوب پایبندی به اجماع سال ۱۹۹۲ و مخالفت با «استقلال تایوان»، ما آماده گفت و گو و مشورت با هر حزب، گروه یا شخصی در تایوان در مورد روابط بین دو طرف تنگه و آینده ملت چین و رشد صلح آمیز روابط بین چین و تایوان هستیم.

این مقام چینی از واشنگتن خواست به اصل یک چین پایبند باشد و در ارتباطات رسمی به طور صحیح با مسائل مربوط به تایوان برخورد کند تا از آسیب رساندن به روابط چین و ایالات متحده جلوگیری شود.

چین همواره تایوان را جزیی از خاک خود می داند و در قالب «اصل یک چین» با برقراری هرگونه روابط سیاسی و دیپلماتیک بین تایوان با امریکا یا هر کشور دیگری مخالف است.

جائو همچنین در واکنش به اعزام ناو هواپیمابر آمریکا به آبهای مورد مناقشه در دریای چین جنوبی گفت: این اقدام آمریکا که در راستای قدرت نمایی صورت گرفته است صلح منطقه را تضعیف می کند.

ارتش آمریکا تنها چند روز پس از آغاز بکار بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، یک ناوگروه را با سرپرستی ناو «تئودور روزولت» به آبهای دریای چین جنوبی اعزام کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار جهان