۸۵ درصد شیر آذربایجان‌غربی در واحد های عشایری و روستایی تولید می شود

ارومیه- ایرنا- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ۸۵ درصد از ۳۹۳ هزار تن شیر تولیدی سالانه استان در واحدهای عشایری و روستایی تولید می شود.

رضا یوسفی رضایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۳۸۰ واحد گاوشیری صنعتی در آذربایجان غربی فعالیت دارند که این تعداد گاوداری شیری کار تولید ۱۵ تا ۲۰ درصد از شیر استان را عهده دار هستند.

وی بیان کرد: ۳۸۰ واحد گاوشیری صنعتی به ظرفیت ۲۱ هزار و ۹۲۵ راس،  ۳۵۵ واحد گوساله پرواری به ظرفیت ۴۸ هزار و ۸۶۲ راس، ۱۱۶ واحد بره پرواری صنعتی به ظرفیت ۴۲ هزار و ۹۲۵راس، ۱۹ واحد گوسفند داشتی صنعتی به ظرفیت هفت هزار و ۱۷۴ راس و ۹ واحد گاومیش داری صنعتی به ظرفیت یکهزار و ۴۸ راس در استان فعالیت می کنند و مابقی دامها در سیستم های روستایی و سنتی پرورش داده می شوند.

یوسفی رضایی ادامه داد: تاکنون ۲ واحد گاوداری شیری فری استایل در شهرستانهای ارومیه به ظرفیت ۱۸۰ راس دام مولد و پلدشت به ظرفیت ۴۵۰ راس دام مولد احداث شده است.

وی اضافه کرد: واحد پنج هزار راسی گاو شیری مولد در روستای قیقاج پلدشت در حال احداث است که ۴۵۰ راس تلیسه شیری در فاز اول به این گاوداری منتقل شده و تا پایان سال این تعداد به هزار راس خواهد رسید.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ کل ظرفیت پنج هزار راس این واحد تکمیل شده و روزانه ۱۶۰ تن شیر صنعتی به تولید استان اضافه خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز گاوداری شیری فری استایل ۲ هزار راسی در شهرستان سلماس به عنوان سومین واحد گاوداری فری استال استان راه اندازی شده که با اجرای این طرح به عنوان بزرگترین گاوداری شیری فری استال استان سالانه حدود ۱۷ هزار تن شیرخام و ۴۵۰ تن گوشت قرمز به مجموع تولیدات دامی استان اضافه شده است.

وی با اشاره به اینکه این استان در تولید محصولات دامی خودکفاست، بیان کرد: از مجموع تولیدات دامی استان، حدود ۴۰۰ هزار تن شیر، ۹۰ هزار تن گوشت سفید مرغی، ۴۷ هزار تن گوشت قرمز، ۲۲ هزار تن عسل و ۱۲ هزار تن تخم مرغ است.

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی با دارا بودن ۵۱۳ هزار راس دام سنگین و سه میلیون و ۷۶۹ هزار راس دام سبک به همراه ۶۷ هزار راس شتر و سایر تک سم ها یکی از قطب های تولید گوشت در کشور بوده و برابر اعلام معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان تولید سالانه شیر استان بین ۳۹۰ تا ۴۰۰ هزار تن است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =