ویروس کرونا در موج چهارم خطرناک‌تر و قدرت سرایت بیشتری دارد

کرمانشاه - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به جهش‌های ایجاد شده در ویروس کرونا، این ویروس را در موج چهارم خطرناک‌تر و مسری‌تر دانست و گفت: باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ورود به این مرحله به کار ببندیم.

به گزارش ایرنا؛ دکتر «محمودرضا مرادی» روز دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: پس از گذراندن یک پیک شدید در کشور و استان، استان کرمانشاه یکی از استان‌های با شیوع بسیار بالا بود که با زحمات همکاران پرتلاش و کادر بهداشتی و درمانی دانشگاه و همراهی خوب مردم استان موفق به مهار بیماری شدیم و خوشبختانه مدتی شیوع بیماری کاهش پیدا کرده بود.

او گفت: اما به دلیل کاهش حساسیت‌ها و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، متاسفانه در هفته گذشته سیر نزولی کووید در استان کاهش یافته و در روزهای آینده شاهد افزایش صعودی بیماری و موارد ابتلا خواهیم بود.

وی اضافه کرد: در استان‌های مجاور ما از جمله ایلام، همدان، لرستان و کردستان نیز تعداد موارد بستری رو به افزایش است که زنگ خطر جدی برای ما محسوب می شود و باید در این زمینه اقدامات پیشگیرانه با دقت بیشتری صورت پذیرد. 

او تصریح کرد: یکی از بهترین کارها این است که اگر در مناطقی شاهد افزایش موارد ابتلا به بیماری بودیم، اقدامات کنترلی و پیشگیرانه به بهترین نحو صورت گیرد تا بیماری در همان منطقه مهار شود و به سایر مناطق و شهرها انتقال پیدا نکند.

ریس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با تاکید بر اینکه نظارت جدی بر رعایت پروتکل ها باید همچنان تداوم داشته باشد، گفت: پایش مستمر و رصد موارد مبتلا به بیماری کووید و افرادی که با آنها در ارتباط بوده اند، جهت قطع زنجیره بیماری بسیار موثر خواهد بود. 

دکتر مرادی افزود: فعالیت مراکز ۱۶ ساعته باید همچنان ادامه داشته باشد و همچنین تعداد تست تکرار کووید و تست‌های تشخیصی سریع کرونا نیز باید افزایش یابد تا با شناسایی موارد قطعی در کوتاه ترین زمان ممکن و قرنطینه آنها زنجیره انتقال قطع گردد.

او گفت: مدیران شبکه در شهرستانها در خصوص اقدامات پیشگیرانه و کنترلی مقابله با کرونا به صورت فعال عمل نمایند و در شهرستان‌های نزدیک به استان‌های مجاور در صورت بروز هر گونه تغییری در وضعیت شهرستان و افزایش تعداد موارد مبتلا باید با نظارت ویژه، بیماری کووید در آن شهرستان کنترل شود چرا که در غیر این صورت موجب اپیدمی در سایر شهرستان‌ها خواهد شد.  

وی یادآوری کرد: حوزه معاونت غذا و دارو باید کیفیت ماسک‌ها را کنترل نماید و نظارت کافی در این زمینه صورت گیرد.

او تصریح کرد: ما در دانشگاه علوم پزشکی پرسنل نجیب و ارزشمندی داریم و همواره قدردارن زحمات و تلاش های شبانه روزی این عزیزان هستیم، ما نمی توانیم این زحمات را جبران کنیم اما در خصوص پرداخت به موقع کارانه ها و حق کارکنان پیگیری های لازم به شکل مستمر صورت می گیرد.

وی افزود: وضعیت بیماری کووید وضعیت بی ثبات و شکننده ای است و مردم باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند.

۱۵۹کرونایی بستری هستند

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه اکنون ۱۵۹ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند، گفت: ۱۳ مورد بیمار مثبت بستری و ۳۲ بیمار مثبت سرپایی 🟡 در شبانه روز گذشته شناسایی شدند

«مهدی محمدی» تعداد موارد فوت با ابتلای قطعی در ۲۴ ساعت گذشته را ۲ نفر در استان کرمانشاه شامل یک نفر در شهرستان کرمانشاه و یک نفر در شهرستان سرپل ذهاب اعلام کرد و افزود: مجموع جان باختگان از ابتدای اپیدمی تاکنون در استان به هزار و ۴۴۸ نفر رسیده است.

به گفته او در ۲۴ ساعت گذشته ۳۹ بیمار جدید با علائم بیماری کرونا در استان بستری و ۵۸ نفر از بیمارستان پس از بهبودی ترخیص شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها