مشاور وزیر کار: مشکلات کارخانه مخابراتی در ستاد تسهیل کشور دنبال شود

شیراز- ایرنا- مشاور و بازرس ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح موانع و مشکلات فعلی پیش روی کارخانه مخابراتی ایران (زیمنس) در شیراز به عنوان یک واحد با سابقه که اغلب در حوزه بانکی است باید در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با جدیت پیگیری و دنبال شود.

کریم یاوری، در جریان بازدید از کارخانه مخابراتی ایران افزود: در صورت نتیجه بخش نبودن و عدم رفع مشکلات آن، با تصویب اعضای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور، مشکلات این واحد تولیدی می‌تواند در جلسه اقتصادی سران قوا مطرح و برای رفع آن چاره اندیشی شود.
او اظهار داشت: ظرفیت اشتغالزایی زیمنس بسیار بیشتر از میزان کنونی است و این واحد تولیدی قادر است برای بیش از چهار هزار نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کند در حالی که هم‌اینک و به دلیل موانع و مشکلات موجود، این واحد با کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت و اشتغال حدود ۴۰۰ نفر مشغول به فعالیت است.

زیمنس شیراز از ظرفیت استانی، کشوری و منطقه‌ای برخوردار است
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس هم در جریان این بازدید گفت: کارخانه مخابراتی ایران (زیمنس) از ظرفیت ممتازی در استان، کشور و حتی منطقه برخوردار است.
سهراب مختاری، رفع مشکلات واحدهای تولیدی را مهمترین نیاز اقتصادی امروز کشور و استان فارس دانست و افزود: با توجه به ظرفیت این واحد تولیدی، انتظار است که رفع مشکلات آن در سطح ملی با جدیت دنبال شود.
وی ادامه داد: زیمنس ظرفیت ایجاد چهار تا پنج هزار فرصت شغلی را دارد و کمک به راه اندازی خط تولید و توسعه آن در منطقه ویژه اقتصادی شیراز می‌تواند به ایجاد اشتغال پایدار و بیشتر منتهی شود.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، با اشاره به برخی مطالبات کارگران زیمنس که از گذشته وجود داشته افزود: به مشکلات کارگران این واحد تولیدی و سایر کارخانه‌ها باید با نگاه انسان دوستانه و اجتماعی نگریست و پیاده سازی این نوع نگاه موضوع مهمی است که باید در فرهنگ کار بیشتر به آن توجه شود.

مشکلات بانکی، گریبان گیر کارخانه زیمنس شیراز
رئیس هیات مدیره کارخانه مخابراتی ایران (زیمنس) شیراز نیز گفت: مشکل اصلی این کارخانه با افزون بر۵۰ سال سابقه فعالیت و ۴۰۰ نیروی کار، مربوط به حوزه بانکی است.
جمشید آقائی افزود: از مجموع سه فقره تسهیلات بانکی که برای این واحد تولیدی مشکل آفرین شده، در یک مورد بانک عامل رقمی معادل ۱۰۵ میلیارد تومان را اضافه بر مقررات سیستم بانکی محاسبه کرده که انتظار است بانک‌ها فقط ملزم شوند که به دستورالعمل‌های بانک مرکزی عمل کنند.
وی، با اشاره به اینکه بیشتر سهام این مجموعه به عنوان یک واحدی بورسی در اختیار عموم قرار دارد ادامه داد: طرح توسعه این کارخانه که محصولات مورد نیاز صنعت مخابرات و الکترونیک کشور را تولید می‌کند ترسیم شده و این امکان وجود دارد که خط تولید باتری و مودم نیز سریعا در این مجموعه راه اندازی شود.
وی اظهار داشت: در این کارخانه، ظرفیت و پتانسیل رفع مشکلات موجود وجود دارد اما نیاز است که در سطوح بالاتر نیز حمایت‎هایی از این مجموعه صورت پذیرد.

شرکت کارخانه های مخابراتی ایران ، اولین تولید کننده مراکز تلفن ثابت و سیّار کشور یازدهم بهمن ۱۳۴۵ با مشارکت وزارت پست و تلگـراف و تلفن (ارتباطات و فناوری اطلاعات) به نسبت ۳۰ درصد، بانک توسعه صنعتی به نسبت ۳۰ درصد و شرکت زیمنس آلمـان به نسبت  ۴۰ درصد به صورت شرکت سهامی خاص در شیراز در زمینـی به مساحت در حدود یکصد هزار متر مربع پایه‌گذاری شد.

این کارخانه برای تامین تجهیزات مورد نیاز شبکه مخابراتی کشور و با ظرفیت اسمـی سالیانه ۴۵ هزار خط تلفن و ۶۰ هزار دسـتگاه تلفن رومیزی در سال ۱۳۴۸ به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها