۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84198325
۱ نفر

برچسب‌ها

درگیری  چین و هند در منطقه مرزی

تهران- ایرنا- منابع خبری اعلام کردند، ارتش دو کشور چین و هند هفته گذشته در یک منطقه مورد مناقشه واقع در مرز دو کشور، یک «رویارویی جزیی» داشته اند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از رویترز، هند و چین به عنوان دو کشور دارای قدرت هسته‌ای از ماه آوریل سال گذشته در منطقه هیمالیای غربی دچار اختلاف شده و از آن زمان تا کنون نیروهای خود را در طول نوار مرزی ۳۸۰۰ کیلومتری منطقه تقویت کرده اند.

ارتش هند در بیانیه ای اعلام کرد: ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ /یکم بهمن ۱۳۹۹ / در منطقه ناکولا واقع در شمال ساکیم رودررویی جزئی میان ارتش دو کشور ایجاد شده که با وساطت فرماندهان محلی حل و فصل شده است.

همزمان، «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین بدون اشاره به جزییات بیشتر از هند خواست که خویشتنداری کند.

وی افزود: من مایلم تأکید کنم که نیروهای مرزی چین متعهد به حفظ صلح و آرامش در مرزهای هند هستند. ما از طرف هندی می‌خواهیم از اقداماتی که ممکن است موجب تشدید یا پیچیده شدن اوضاع در مرز شود، خودداری کند.  

این مقام چینی اظهار امیدواری کرد: هر دو طرف اقدامات مناسبی را برای مدیریت اختلافات به ویژه برای حفاظت از صلح و ثبات در مرز انجام دهند.

ساکیم منطقه ای در هیمالیای شرقی هزاران مایل دورتر از منطقه لاداخ، جایی است که بحران نظامی سال گذشته از آنجا آغاز شد و با آغاز یک جنگ تن به تن موجب کشته شدن ۲۰ سرباز هندی و تعداد نامشخصی تلفات سربازان چینی شد.

گزارش رسانه‌های هندی حاکی است، آخرین جدال در ساکیم منجر به مصدومیت دو طرف شده و ارتش هند همچنین از رسانه‌ها خواسته است از گزارش های زیاد یا اغراق آمیز و نادرست خودداری کنند.

روز یکشنبه، فرماندهان نظامی هند و چین چند ساعت با یکدیگر مذاکره کردند تا برای خروج از این بن بست راهی پیدا کنند.

در عین حال، «هو شی جین» سردبیر روزنامه دولتی گلوبال تایمز گزارش رسانه‌های هند در مورد درگیری اخیر را نادرست توصیف کرد و گفت: این اخبار جعلی است. براساس اطلاعاتی که من بدست آورده ام هیچ سابقه ای از این درگیری در گزارش طرف چینی وجود ندارد.  

هو افزود: اصطکاک های کوچک اغلب در منطقه مرزی چین و هند اتفاق می افتد، اما درگیری که باعث جراحات متعدد شده باشد قطعاً ثبت و گزارش می شود.

هند و چین در سال ۱۹۶۲ وارد جنگ شدند و از آن زمان تاکنون نتوانسته اند اختلافات مرزی خود را حل و فصل کنند. هر دو ادعا می کنند هزاران کیلومتر از قلمرو آنها در کنترل یکدیگر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار جهان