اشرف غنی: کابل و واشنگتن نقشه راه جدید ترسیم می‌کنند

کابل - ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان صبح امروز در نشست کابینه با بیان اینکه فصل تازه‌ای در روابط کابل- واشنگتن گشوده شده است و پیمان امنیتی دو کشور پابرجا و عملی خواهد شد، گفت: دو کشور پس از بررسی توافقنامه آمریکا و طالبان نقشه راه جدید ترسیم می‌کنند.

به گزارش ایرنا، محمداشرف غنی امروز دوشنبه اعلام کرد: مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت وگو با همتای افغان خود از بررسی توافقنامه دوحه با طالبان خبر داده و گفته است که پس از بررسی مشورت لازم برای تصمیمات بعدی با کابل صورت خواهد گرفت.

وی افزود: افغانستان و آمریکا پس از بررسی توافقنامه دوحه و مشورت با دولت افغانستان، نقشه راه مشترکی برای تأمین منافع دو کشور ترسیم خواهند کرد.

اشرف غنی گفت: آمریکا دولت و نیروهای افغانستان را شریک اصلی خود می‌داند و شکل مناسبات دو کشور در سطح اساسی و عالی دولت با دولت خواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد: از نظر پشتیبانی مالی نیروهای افغان، قانون دفاع آمریکا در کنگره تصویب شده است و کمک کافی برای ارتش افغانستان وجود دارد و تجهیز و آموزش نیروهای افغان نیز در آن گنجانیده شده است.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح هیأت دولت و گروه طالبان در دوحه متوقف شده و هیأت دولتی از عدم علاقه هیأت طالبان برای گفت وگو سخن می‌گویند.

بر اساس گزارش ها، آمریکا در حالی که از بررسی توافقنامه دولت ترامپ با طالبان سخن می گوید، اما برای ادامه مذاکرات زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه دولت ترامپ را در این پست حفظ کرده که به باور تحلیلگران نشاندهنده نبودن عزمی برای تغییر اساسی در این توافقنامه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار جهان