تحلیلگر ارشد عراقی: تروریسم اهرم آمریکا برای سلطه بر منطقه است

بغداد – ایرنا- «صباح الطائی» تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در عراق تاکید کرد که راه انداختن درگیری و هرج و مرج و حمایت از تروریسم اهرم آمریکا برای سلطه بر منطقه است.

به گزارش ایرنا، «صباح الطائی» تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی خاورمیانه امروز (دوشنبه) تصریح کرد: روی کار آمدن بایدن در کاخ سفید به معنای اجرای یک اسلوب جدید و برنامه ای متفاوت از برنامه ترامپ است، اما در نهایت، طمع ورزیهای آمریکا در عراق، دولت بایدن را از خارج کردن نیروهای خود از عراق دور می کند.
وی اظهار داشت: آمریکا با ایجاد هرج و مرج، درگیری ها، انفجارها و حمایت از تروریسم بدنبال آن است که برخی کشورها را همچنان نیازمند نیروهای آمریکایی نگه دارد و سیطره کامل خود بر منطقه را اعمال کند.
الطائی درباره حضور نظامی آمریکا در عراق گفت: «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق بایستی با مردم و پارلمان با صراحت درباره آینده حضور آمریکا سخن بگوید؛ بویژه که بسیاری از جرم و جنایت ها از طریق نیروهای بیگانه انجام می شود.
وی درگفت وگو با پایگاه خبری المعلومه عراق افزود: همه می دانند که نیروهای آمریکایی از گروهک های تروریستی حمایت می کنند و نادیده گرفتن حضور آنها از جانب دولت عراق وضعیت را پیچیده تر خواهد کرد و بر میزان جرم و جنایت در عراق خواهد افزود.
نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان «الانبار» در غرب این کشور است.
آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.
دولت آمریکا پیش تر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.
ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد «داعش» اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را ۳ هزار نفر اعلام کرد. با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.
مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =