۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۶
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84198146
۰ نفر

برچسب‌ها

عطوان: گفتار اعراب خلیج فارس با رفتارشان در مورد ایران منافات دارد

تهران - ایرنا - «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه «رأی الیوم» معتقد است که برخی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گفتار و رفتار کاملا متفاوت و متناقضی در مورد ایران در پیش گرفته‌اند و ادعاهایشان با اعمالشان کاملا منافات دارد.

عطوان در سرمقاله امروز (دوشنبه) این روزنامه با اشاره به "ابراز تمایل اعراب خلیج فارس به انجام گفت وگو با ایران از یک سو و تعمیق بخشیدن به روابط با رژیم صهیونیستی و باز کردن پای این رژیم به منطقه از سوی دیگر" توضیح داد: کشورهای عربی تاکنون توافقنامه‌های بسیاری را با رژیم اسراییل منعقد کرده‌اند و به بهانه مقابله با ایران و با هدایت مستقیم آمریکا با این رژیم ائتلاف نظامی و امنیتی منعقد کرده‌اند .

وی افزود: ما در اینجا از انواع شراب‌های الکلی بلندی‌های جولان و یا لیمو و میوه آووکادو محصول شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری سخن نمی‌گوییم، بلکه از موشک‌ها و کارشناسان و تجهیزات نظامی سخن می‌گوییم .

وی نوشت: اقدامات بسیاری یکی پس از دیگری برای تبلور بخشیدن به ماهیت ائتلاف یاد شده در جریان است . ائتلافی که از حالت مخفیانه خارج شده و شکل علنی به خود گرفته و پیش رفته و اهدافش در حال نمایان شدن است. در همین راستا رسانه‌های گروهی رژیم اسراییل دیروز (یکشنبه) از استقرار باتری‌های سامانه " گنبد آهنین " در پایگاه‌های نظامی‌اش در منطقه خلیج فارس به بهانه حمایت از آنان در برابر هرگونه حمله خیالی ایران خبر دادند.

این تحلیل‌گر سرشناس مسائل سیاسی جهان عرب، به حضور پایگاه‌های نظامی آمریکا در بسیاری از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اشاره کرد و توضیح داد: این کشورهای حق دخالت در امور این پایگاه‌ها و عملیات آنها و نحوه راه‌اندازی شان ندارند . آنها همچنین حق ندارند، بدانند که چه کسی به این پایگاه‌ها وارد و یا از آنها خارج می‌شود.

سردبیر رای الیوم، سامانه گنبد آهنین که "چند ماه پیش با اطلاع کشورهای میزبان و با پوشش ظاهری آمریکا وارد پایگاه‌های آمریکایی در منطقه خلیج فارس شده‌اند را متعلق به اسراییل " دانست و تاکید کرد: حضور نظامی امنیتی رژیم اسراییل در منطقه دو پیامد حتمی مهم به دنبال دارد.

نخست: حضور فزاینده نظامی امنیتی رژیم اسراییل در منطقه خلیج فارس بر احتمال جنگ و بی‌ثباتی می‌افزاید.

دوم: پیشروی فزاینده کشورهای خلیج فارس در برقراری ائتلاف با رژیم اسراییل عامل خروج آنها از قلمرو امنیتی جهان عرب خواهد شد و در میان مدت و یا دراز مدت کشورهای محوری جهان عرب و اسلام همانند مصر ، سوریه ، الجزایر و عراق را آزرده خاطر خواهد کرد. به عنوان مثال موسسه نظامی مصر به شدت از رویکرد کشورهای عربی خلیج فارس  خشمگین است و روابط قاهره از یک سو و امارات و بحرین و عربستان از سوی دیگر دچار تنش شده است، زیرا آنها تمامی خطوط قرمز را پشت سر گذاشته‌اند و با سوء استفاده از ضعف اقتصادی مصر در ائتلاف خود با اسراییل به عنوان دشمن راهبردی این کشور بسیار پیش رفته‌اند.   

این تحلیل‌گر سرشناس مسائل سیاسی جهان عرب در سرمقاله خود با توجه به اینکه "هشدار دادن دیگر کارآیی خود را از دست داده است"، به این دست از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس یادآور شد که "سامانه گنبد آهنین رژیم اسراییل نتوانسته و نخواهد توانست تل اویو و شهرک‌های صهیونیست‌نشین را از موشک‌های شلیک شده از سوی نوار غزه و جنوب لبنان در امان نگه دارد و در نتیجه نخواهد توانست در جنگ احتمالی آینده آنها را از موشک‌های شلیک شده از سوی یمن، عراق و ایران در امان نگه دارد، زیرا این موشک‌ها دقیق‌تر و کارآمدتر و پیشرفته‌تر هستند و آنها باید از حملات موشکی یمن علیه تاسیسات نفتی سعودی‌ها در «بقیق» و «خریص» و «ینبغ» و فرودگاه جده درس عبرت بگیرند.

عطوان تاکید کرد: دوران «دونالد ترامپ»، «جرد کوشنر» و «مایک پمپئو» به سر آمده و دیگر باز نخواهند گشت و حالت خفت و خواری کنونی جهان عرب به پایان راه خود نزدیک می‌شود و دوران برتری نظامی اسراییل در حال فروپاشی است و به دوران کهنسالی خود رسیده است و نظام بین‌المللی آمریکایی- اروپایی با توجه به توان فزاینده قدرت‌های رقیب همچون روسیه و چین دارد نفس‌های آخر خود را می‌کشد.

وی اضافه کرد: نظامی که طی نیم قرن گذشته بر خاورمیانه حکومت کرد و بر مقدسات جهان عرب حکم راند، پایان قریب الوقوع این نظام هم اکنون بر دیوار صندوق جهانی پول حک شده است و گذشت روزگار این واقعیت را به اثبات خواهد رساند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =