صدور ۲۲ موافقت اصولی برای تاسیس سبدگردان

تهران - ایرنا - رییس اداره امور شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ سازمان بورس گفت: امسال تاکنون ۲۲ موافقت اصولی تاسیس شرکت سبدگردان و دو شرکت مشاور سرمایه‌گذاری صادر شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، «امین رضایی‌مقدم» افزود: علاوه براین دیگر موافقت اصولی‌های صادره، هفت مورد از درخواست‌های سبدگردانی و یک مورد درخواست تامین سرمایه، موسسین آن پس از ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها و احراز شرایط موفق به اخذ مجوز فعالیت به عنوان نهاد مالی شده‌اند.

وی افزود: بدیهی است پس از اخذ موافقت اصولی اولیه صادره از سوی سازمان، چنانچه موسسان طبق قوانین و مقررات اقدام‌های لازم برای ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها را با سرعت بیشتری پیگیری کنند، مجوز فعالیت آنها نیز (در صورت احراز شرایط) به سرعت صادر خواهد شد.

رضایی مقدم با بیان اینکه مصادیق نهادهای مالی مطابق قانون بازار اوراق بهادار و آیین‌نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار مشخص شده‌اند، تصریح کرد: براساس قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، آن دسته از اشخاص حقوقی که موضوع فعالیت آنها، نهاد مالی است، موظف به ثبت نزد سازمان شده‌اند و خودداری از ثبت نهاد مالی تخلف محسوب می‌شود و فعالیت مدیران آنها مشمول مفاد قانونی مربوط به بازار اوراق بهادار کشور می شوند.

رییس اداره امور شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ سازمان بورس خاطرنشان کرد: سال‌های اخیر نهادهای مالی نقش مهمی در بازار سرمایه ایفا کرده‌اند و همین امر موجب افزایش چشمگیر تقاضای اخذ مجوز نهادهای مالی شده است.

وی افزود: با عنایت به اهمیت موضوع و لزوم آگاهی سرمایه‌گذاران از نهادهای مالی دارای مجوز، سامانه نهادهای مالی دارای مجوز به نشانی cfi.codal.ir راه اندازی شد که فهرست نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به تفکیک انواع مجوزها در سامانه یاد شده به طور دائم به‌روزرسانی می‌شود.

رضایی‌مقدم  ادامه داد: نهادهای مالی خدمات دهنده، علاوه بر مجوز فعالیت اصلی خود گاهی اقدام به اخذ سایر مجوزهای مربوطه براساس قوانین و مقررات و در چارچوب موضوع فعالیت مندرج در اساسنامه می‌کنند یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ در صورت احراز شرایط وفق قوانین و مقررات و ابلاغیه‌های مربوطه اقدام به تاسیس انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌کنند. بطور مثال اکنون ۳۴ شرکت سبدگردان فعال دارای مجوز داریم.

رییس اداره امور شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ سازمان بورس اظهار داشت: علاوه بر این با عنایت به اخذ مجوز فعالیت سبدگردانی توسط سایر نهادهای مالی اکنون ۵۷ عنوان مجوز فعالیت سبدگردانی داریم، فرایند صدور مجوزهای جدید نیز با دقت و پس از تکمیل مدارک و احراز شرایط وفق قوانین و مقررات در حال انجام است.

وی گفت: در همین راستا در سال جاری تعداد ۲۲ موافقت اصولی تاسیس شرکت سبدگردان، دو موافقت اصولی تاسیس شرکت مشاور سرمایه‌گذاری صادر شده که از تعداد ذکر شده و همچنین سایر موافقت اصولی‌های صادره، هفت مورد از درخواست‌های سبدگردانی، یک مورد درخواست تامین سرمایه، موسسان آن پس از ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها و احراز شرایط موفق به اخذ مجوز فعالیت به عنوان نهاد مالی شده‌اند.

به گفته رضایی مقدم، امسال تاکنون در مجموع ۴۸ درخواست که بیشتر مربوط به درخواست‌های شرکت سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی بوده، شرایط لازم برای اخذ موافقت اصولی اولیه را احراز نکرده‌اند و بنا به دلایل مختلف درخواست‌های یاد شده پس از طی مراحل قانونی برابر قوانین و مقررات رد شده‌اند.

رییس اداره امور شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ سازمان بورس گفت: امسال تاکنون، ۳۱ موافقت اصولی تاسیس، تبدیل به نهاد مالی در زمینه شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مادر (هلدینگ) صادر شده که برخی از آنها اقدام های نهایی برای اخذ شماره ثبت از سازمان را انجام داده و شماره ثبت به عنوان نهاد مالی را اخذ کرده اند. شناسایی و ثبت شرکت‌های یاد شده طبق دستورالعمل شناسایی و ثبت نهادهای مالی فعال دربازار اوراق بهادار و سایر قوانین و مقررات درحال انجام است.

رضایی مقدم تاکید کرد: نکته حائز اهمیت در خصوص تقاضاهای اخذ مجوز نهادهای مالی این است، درخواست‌هایی که مدارک آن بصورت کامل ارائه شده باشد و پاسخ استعلامات مربوطه واصل شده باشد، به ترتیب از سوی سازمان بررسی می‌شود و در صورت احراز شرایط، موافقت اصولی مربوطه وفق قوانین و مقررات صادر خواهد شد.

ویتصریح کرد: متقاضیانی که مدارک کامل ارائه نکرده باشند و شرایط لازم را احراز نکنند، امکان دریافت مجوز فعالیت را نخواهند داشت، بنابراین به متقاضیان توصیه می‌شود با آگاهی از قوانین و مقررات مربوطه درحوزه نهادهای مالی با مراجعه به پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران به نشانی cmr.seo.ir و آخرین ابلاغیه‌های سازمان و مدارک لازم درزمینه نهادهای مالی که در سایت سازمان به نشانی seo.ir قرار داده شده، نسبت به ارسال درخواست‌ها اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha