ادامه تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا؛ چالشی برای دولت بایدن

تهران – ایرنا – قانون حمل سلاح گرم در آمریکا و مسلح بودن بیش از ۳۰۰میلیون آمریکایی، تهدید امنیتی جدی اما پنهان در این کشور است که همواره حوادث خونباری به دنبال داشته و تاکنون هیچ یک از روسای جمهوری آمریکا در مهار این تهدید بعنوان یک چالش امنیتی برای کشورشان موفق نبوده اند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تیراندازی منجر به کشتار جمعی  در آمریکا بخصوص در اواخر قرن بیستم  میلادی به یک پدیده رایج در این کشور تبدیل شد. پیش از آن، هنگامی که یک واقعه تیراندازی منجر به کشتار جمعی در آمریکا رخ می داد ، فاصله زمانی تا حادثه مشابه بعدی بطور میانگین شش ماه بود اما در دهه ها و به ویژه سال های اخیر، میزان خشونت در آمریکا افزایش یافته بطوری که شاید هر هفته، اخبار مربوط به تیراندازی های مرگبار در گوشه و کنار این کشور منتشر می شود.

سکوت روسای جمهوری آمریکا

نخستین پدیده کشتار جمعی در دوران معاصر و در تاریخ آمریکا به حادثه تیراندازی در دانشگاه تگزاس در شهر  آستین در سال ۱۹۶۶میلادی بر می گردد.

«چارلز وایتمن» عامل تیراندازی در آستین تگزاس 

دراین حادثه تیراندازی ، «چارلز وایتمن»(Charles Whitman) یک فرد سفید پوست و تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا د با موضع گرفتن در برج واقع در دانشگاه تگزاس  واقع در شهر «آستین» و با استفاده از شش قبضه اسلحه به مدت ۹۶ دقیقه اقدام به تیراندازی کرد که منجر  به کشته شدن ۱۷ نفر و مجروح ساختن ۳۰ فرد دیگر شد.

این کشتار جمعی در زمان ریاست جمهوری «لیندون جانسون»  (Lyndon Johnson) روی داد و در آنزمان وی اقدام صحیحی برای مقابله با این فاجعه نکرد.

حادثه تیراندازی کشتار جمعی  در آستین تگزای به مدت ۱۸ سال یکی از خونبار ترین حادثه تیراندازی در تاریخ آمریکا باقی ماند، تا آنزمان و تا واقعه بعدی به سال ۱۹۸۴ میلادی،  هنوز واژه «کشتار جمعی» در آمریکا رایج نشد.

در ژوئیه   ۱۹۸۴   «جیمز هابرتی» (James Huberty) ۴۱ ساله در رستوران مک دونالد واقع در «سن ایسدرو»  (San Ysidro ) از توابع شهر «سان دیگو» ایالت کالیفرنیا به مدت ۷۷ دقیقه مبادرت به تیراندازی کرد که درجریان آن ۲۱ نفر را به قتل رساند و ۱۹ فرد دیگر را مجروح ساخت وی درنهایت از سوی تک تیراندازان نیروی پلیس کشته شد.

این حادثه که در  دوره نخست ریاست جمهوری رونالد ریگان رخ داد، بنابر پی گیری و تحقیقاتی که توسط نشریه آمریکایی  «نیویورک تامیز» صورت گرفت، شخص رئیس جمهوری وقت آمریکا هیچگونه کلامی  درخصوص این تیراندازی برزبان نراند  و هیچ بیانیه ای نیز صادر نکرد.

رونالد ریگان سکوت در برابر تیراندازی های مرگبار در آمریکا

در دوره هشت ساله ریاست جمهوری ریگان سه حادثه تیراندازی رخ داد که در مجموع ۴۰کشته و ۵۴مجروح برجای گذاشت.

«جرج اچ. دبلیو بوش» (پدر)  نیز همانند رونالد ریگان، درباره چهار مورد تیراندازی که منجر به کشتار جمعی در دوره ریاست جمهوری ۴ ساله وی روی داد، هرگز کلامی نگفت و حاضر نشد تا به این موضوع اشاره ای داشته باشد.

اما بی توجهی و سکوت روسای جمهوری آمریکا  به پدیده درحال قوت گرفتن تیراندازی های منجر به کشتار جمعی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون پایان گرفت و ناچار به نشان دادن واکنش از سوی روسای جمهوری بعدی  آمریکا شد؛ چراکه این مساله به زنگ خطر و هشداری در جامعه آمریکا بدل گشت.

در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون نیز ۸ مورد تیراندازی کشتار جمعی از جمله تیراندازی در دبیرستان «کلمباین» (Columbine)  که درمجموع این ۸ مورد تیراندازی کشتار جمعی ۶۲نفر کشته و ۷۸ فرد دیگر مجروح شدند.

در دوران هشت ساله ریاست جمهوری جرج بوش (پسر) نیز ۸ مورد تیراندازی کشتار جمعی که منجر به ۷۵کشته و۶۲ مجروح انجامید.

دوره باراک اوباما – ۲۳۶ کشته

بیشترین میزان تیراندازی منجر به کشتار جمعی  در آمریکا در دوره هشت ساله باراک اوباما رخ داد، ۲۴ مورد کشتار جمعی که درمجموع ۲۳۶ کشته و۲۵۷ مجروح بر جای گذارد.

بنابر گزارش تارنمای خبری «یو.اس.ای تودی» حداقل اوباما برای ۱۴مورد از تیرندازی های منجر به کشتار جمعی به ایراد نطق و برخورد با این پدیده در آمریکا پرداخت که با مقاومت از سوی هوداران حمله اسلحه و « انجمن حمل اسلحه» موسوم به «NRA»در آمریکا مواجه شد.

ترامپ و لزوم حمل اسلحه

در دوره ۴ ساله دونالد ترامپ نیز چهار مورد تیراندازی منجر به کشتار جمعی صورت گرفت و ترامپ مساله را با بیان اینکه «چنانچه افراد دیگر هم مسلح بودند قادر به توقف این کشتار می شدند» آشکارا به حمایت از حمل سلاح و انجمن حمل اسلحه در آمریکا پرداخت.

از سال ۱۹۶۶ تا پایان دوره ترامپ؛ ۵۵۴ کشته

بنابر آمار ارائه شده از ماه نامه «نشنال اَفِرز» (National Affairs) از زمان رخ دادن نخستین تیراندازی کشتار جمعی در امریکا از سال ۱۹۶۶ و از زمان ریاست جمهوری جانسون تا پایان ریاست جمهوری ترامپ درمجموع ۵۲ فقره تیراندازی کشتار جمعی دراین کشور رخ داده که در کل ۵۵۴کشته و یکهزار و ۲۹ مجروح برجای گذاشته است.

بایدن و چالش دیگر امنیتی

جو بایدن که هنوز یکهفته از آغاز ریاست جمهوری وی نمی گذرد، تیراندازی مرگبار شامگاه یکشنبه(به وقت محلی)، ۵ دی ماه ۱۳۹۹ در شهر ایندیاناپولیس آمریکا در ایالت ایندیانا، دستکم پنج نفر از جمله یک زن باردار را به کام مرگ کشاند.

این نخستین تیراندازی مرگبار در آمریکا از زمان آغاز دولت جو بایدن از روز چهارشنبه گذشته تا کنون است. این گونه حوادث می تواند چالشی جدی برای دولت جدید آمریکا باشد.

شبکه خبری سی ان ان روز ششم دی ماه ضمن انتشار این خبر گزارش داد: به گفته مقامات ایالت ایندیانا این بی سابقه ترین کشتار جمعی در این ایالت طی چند دهه گذشته به شمار می رود.

تیراندازی مرگبار در آمریکا قطعا یک تهدید نهفته امنیتی در آمریکا است که علاوه بر دیگر تهدیدهای امنیتی که بایدن ازجمله تروریست داخلی که همان هوداران ترامپ موسوم به «کیوانان» می شوند، مواجه است.

مشخص نیست که بایدن گرفتار در بحران های برجای مانده از سوی ترامپ، مرگ و میر روزانه ده ها هزار شهروند آمریکایی مبتلا به کووید-۱۹، تهدید کیوانان که از بیم این گروه ، حدود ۷هزار نیروی گارد ملی آمریکا تا فروردین ماه ۱۴۰۰ موظف به نگهبانی از مجموع کاپیتال هیل شده اند، بتواند با معضل ریشه دار تیراندازی های مرگبار در آمریکا دست به مقابله زند.

موانع عمیق حذف حمل سلاح در آمریکا

بایدن درحالی با نخستین تیراندازی مرگبار و بی سابقه در ایالت ایندیانا مواجه می شود که موانع قانونی و مسلح بودن صدها میلیون آمریکایی روبروست.

بنابر متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا،  از حق مردم برای داشتن سلاح و  حمل آن حمایت می کند  و در ۱۵ دسامبر ۱۷۹۱، به عنوان بخشی از ده متمم گنجانده شده در منشور حقوق ایالات متحده آمریکا به تصویب رسیده است.

شمار قبضه های اسلحه در آمریکا بیش از جمعیت آمریکا است

موسسه پژوهشی «اسمال آرمز» (Small Arms)؛ یک موسسه پژوهشی  در ژنو سوئیس ،بنابر تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ بعمل آورد، نشان داد که  برای هر ۱۰۰ آمریکایی حدودا ۱۲۰ قبضه سلاح گرم وجود دارد اما برای کشور یمن که دومین کشور پر چگالی از بابت حمل سلاح بعد از آمریکا شناخته می شد از هر ۱۰۰ شهروند یمنی تنها ۵۳ نفر به سلاح گرم مسلح بودند.

اسمال آرمز دراین پژوهش از جمعیت ۳۲۶میلیون و ۴۷۴هزار نفری آمریکا تخمین زد که ۳۹۳ میلیون و ۳۴۷ هزار قبضه سلاح در اختیار شهروندان این کشور است.

بنابر آمار اسمال آرمز در سال ۲۰۱۷ تنها بیش از یک میلیون و ۷۳هزار سلاح گرم ثبت شده وجود داشت اما این درحالی بود که ۳۹۲میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۵۷ قبضه آمار سلاح ثبت نشده در این کشور بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =