۸۳ خوابگاه ارتقا یافته با ظرفیت بیش از ۱۷ هزار دانشجو گشایش یافت

تهران- ایرنا- رییس صندوق رفاه دانشجویان گفت: ۸۳ خوابگاه دانشجویی ارتقا یافته با ظرفیت ۱۷ هزار و ۵۲۸ دانشجو گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، آیین افتتاح طرح ارتقای خوابگاه‌ های دانشجویی و تقدیر از خیرین آموزش عالی روز دوشنبه به صورت مجازی در وزارت علوم برگزار شد.

ناصر مطیعی در این مراسم گفت: هدف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اجرای این طرح، حمایت از دانشجویان مستعد و کم بضاعت همچنین کمک به رشد استعدادها، وضعیت تحصیلی و معیشتی دانشجویان است. در همین راستا تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ ها و آشپزخانه‌ های دانشجویی در کنار مأموریت‌ های اصلی صندوق آغاز شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به منابع مالی این صندوق، خاطرنشان کرد: منابع صندوق رفاه دانشجویان برای انجام مأموریت‌ ها شامل کمک دولت، بهره‌ مندی از تسهیلات سیستم بانکی، درآمدهای اختصاصی صندوق رفاه از وجوه حاصل از بازگشت وام‌ های دانشجویی، درآمد حاصل از سرمایه گذاری و اجاره بهای خوابگاه‌ های دانشجویی همچنین کمک و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی است.

وی ادامه داد: در سال های ۹۸ و ۹۹ دولت با محدودیت‌ های مالی جدی به دلیل تحریم و سایر عوامل مواجه شد و قیمت‌ها و هزینه خدمات رفاهی دانشجویان افزایش یافته بود. بنابراین منابع صندوق پاسخگوی نیاز دانشجویان نبود؛ به همین دلیل دست کمک به سوی خیرین دراز کردیم و تقاضای بازسازی و تجهیز خوابگاه‌ ها مطرح شد.

افتتاح ۲۳ خوابگاه دانشجویی تا اسفند ماه

مطیعی با اشاره به طرح ارتقای خوابگاه ها، اظهار داشت: برای ساماندهی کمک خیرین آموزش عالی، سامانه حامیان رفاه دانشجویی راه اندازی شد. همچنین در طرح ۳۰-۳۰-۴۰ (۳۰ درصد خیرین، ۳۰ درصد دانشگاه ها و ۴۰ درصد صندوق رفاه دانشجویان) ارتقای ۱۰۶ خوابگاه پیش بینی شد که هم اکنون ۸۳ خوابگاه آماده افتتاح است. همچنین ۲۳ خوابگاه تا اسفند ماه افتتاح می شود. 

مشاور وزیر علوم گفت: اگر نیمسال بعد شرایط کرونا مطلوب شود و دانشجویان بتوانند به دانشگاه بازگردند، از دستاوردهای این طرح استفاده می کنند.

وی درباره ظرفیت اسکان این خوابگاه ها، گفت: ظرفیت کلی اسکان این خوابگاه‌ها در طرح ۳۰-۳۰-۴۰ ، ۲۵ هزار و ۷۸۳ نفر است که اکنون ظرفیت ۱۷ هزار و ۵۲۸ نفر از این خوابگاه ها آماده بهره برداری است. میزان مشارکت دانشگاه‌ها و خیرین در این طرح ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و سهم صندوق رفاه دانشجویان هم ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha