مذاکره عراق با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت کمک ۶ میلیارد دلاری

بغداد – ایرنا- مذاکره دولت عراق با صندوق بین المللی پول برای دریافت کمک اضطراری ۶ میلیارد دلاری ادامه دارد.

به گزارش روز دوشنبه  ایرنا، صندوق بین المللی پول در بیانیه ای اعلام کرد که درخواست کمک اضطراری عراق را دریافت کرده است و مذاکرات بین دوطرف در این زمینه جریان دارد.
در این بیانیه آمده است: مسئولان عراقی خواهان کمکی اضطراری براساس سازوکار پشتیبانی مالی سریع طولانی مدت برای حمایت از اصلاحات اقتصادی برنامه ریزی شده شده اند.
این بیانیه افزود: مذاکره بین صندوق بین المللی پول و مسئولان عراقی درباره این کمک اضطراری در جریان است.
«علی علاوی» وزیر دارایی عراق پیشتر به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود که عراق درحال مذاکره با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام شش میلیارد دلاری است.
وی افزود که کشورش ممکن است چهار میلیارد دیگر براساس وام های کم بهره از طریق یک برنامه دیگر مرتبط با اصلاحات دولتی درخواست کند.
کشور عراق از بحران اقتصادی و مالی و بیکاری فزاینده رنج می برد و با کسری بودجه زیادی روبرو است.
مناطق مختلف این کشور هر روزه شاهد تجمع و اعتراضات مردم برای درخواست کار یا استخدام در نهادهای دولتی و یا پیگیری قراردادهای کاری موقت بسته شده است.
دولت عراق یک ماه پیش ارزش دینار این کشور را به میزان ۲۰ درصد کاهش داد تا بتواند حقوق کارمندان را داده و بخشی از کسری بودجه دیناری خود را جبران کند.
این اقدام با توجه به تاثیر آن بویژه بر اقشار کم درآمد و افزایش قیمت ها با اعتراضات گسترده ای در بین مردم و شماری از مسئولان و نمایندگان پارلمان روبرو شد. 
همزمان گروهی از اقتصاددانان و مسئولان عراقی درخصوص تبعات گرفتن وام از صندوق بین المللی پول هشدار داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

سرخط اخبار جهان