۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۷
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84197850
۲ نفر

برچسب‌ها

چین، کشور آسیایی پیشگام در تولید واکسن

تهران- ایرنا- در میان کشورهای آسیایی، چین به همراه هند جزو کشورهایی است که اولین واکسن های ضد ویروس کرونا خود را با موفقیت تولید و وارد بازار جهانی کرد. در حال حاضر سه واکسن چینی و یک واکسن هندی وارد بازار شده اند.

به گزارش ایرنا، چین در حال حاضر دارای سه واکسن ضد کرونا است. شرکت سینوواک، واکسن «کرونا وک» را ساخته است و شرکت سینوفارم هم دو واکسن دیگر دارد. این سه واکسن وارد بازار شده و تعدادی از کشورها هم مجوز استفاده از این واکسن ها را صادر کرده اند.

گزارش رسانه های چین حاکی است اگرچه نتایج داده های بالینی به دست آمده از واکسن شرکت «سینوواک» چین در برزیل کم تر از حد انتظار بوده است، اما عملکرد خوب واکسن های کرونای چین و بعد ایمنی و کارآمد آن ها امری ثابت شده است به طوری که استفاده از این واکسن ها در بسیاری از کشورها و مناطق جهان تاییدیه استفاده گرفته و بسیاری از مناطق و کشورهای دیگر نیز توافق خرید واکسن چینی را امضا کرده اند.

بر اساس آمارها از ۳۰ دی ماه سال جاری تاکنون بیش از ۵۰ میلیون دوز واکسن ویروس کرونا ساخت چین در جهان تجویز شده است. وزارت بازرگانی چین هم اعلام کرده است تا جمعه گذشته بیش از ۴۰ کشور از چین درخواست خرید واکسن کرده اند.

واکسن شرکت سینوفارم به عنوان اولین واکسن چینی، آخرین روز سال ۲۰۲۰ میلادی وارد بازار شد پیش  از آن علاوه بر چین، کشورهای دیگری مانند امارات متحده عربی، بحرین، مصر و اردن استفاده اضطراری از این واکسن را تصویب کرده بودند. اکنون رهبران و سران بیش از ۱۰ کشور هم واکسن کرونا تولید شرکت سینوفارم چین را تزریق کرده اند.

اداره نظارت و مدیریت دارو پاکستان بتازگی با انتشار اطلاعیه ای از صدور مجوز استفاده از واکسن کرونا سینوفارم خبر داد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه هم با واکسن غیرفعال تولیدی شرکت «سینوواک» چین در آنکارا واکسینه شد؛ پخش زنده تلویزیونی واکسیناسیون «جوکو ویدودو» رئیس جمهور اندونزی با واکسن سینوواک چین هم هفته پیش نمایش داده شد.

عراق و اوکراین، فیلیپین، مجارستان و کامبوج هم مجوز استفاده از واکسن چینی را صادر کرده اند، تایلند هم ۲ میلیون دوز واکسن چینی خریده است. سران کشورهای امارات متحده عربی، ‌مصر، صربستان، ‌ اردن و سایر کشورها نیز در واکسینه شدن با واکسن های کرونای تولید شده در چین پیشگام بوده اند.

واکسیناسیون کرونا با استفاده از واکسن شرکت سینوفارم در میان جمعیت کلیدی در مناطق مختلف چین آغاز شده است به طوری که بیش از یک میلیون نفر در پکن و نزدیک به این رقم در شهر شانگهای واکسن کرونا دریافت کرده اند. تا کنون بیش از ۱۰ میلیون دوز واکسن سینوفارم در چین تزریق شده است و هیچ گزارشی هم از واکنش منفی شدید نسبت به آن اعلام نشده است.  

در حال حاضر شرکت سینوفارم در شهرهای پکن و ووهان دو کارخانه تولید واکسن کرونا ایجاد کرده و با بررسی و تایید نهادهای مسئول، شروع به تولید گسترده کرده است. تا پایان سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تولید شد و پیش بینی می شود که ظرفیت تولید امسال هم به یک میلیارد دوز برسد. اکنون برای برآوردن نیازها، این شرکت قصد دارد ظرفیت تولید را افزایش دهد.

تردیدی نیست که واکسن های کرونا تولید چین نقشی مهم در مسیر مقابله جهان با همه گیری کرونا دارند و طبق ادعای رسانه های چینی، واکسن های کرونا تولید شده در چین با موفقیت وارد بازار شده و کارآمدی آن ها به جهانیان ثابت شده است.

چین رسما به برنامه تسهیل دسترسی جهانی به واکسن کرونا موسوم به «کوواکس» که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی است‌ ملحق شده است و تامین واکسن برای کشورهای در حال توسعه را به شکل های مختلف از جمله از طریق اهداء و کمک های بدون نیاز به پرداخت مالی بررسی خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =