۲۰هزار میلیارد ریال در اکوپارک رزینی اوره لردگان سرمایه‌گذاری می‌شود

شهرکرد-ایرنا- رییس اداره طرح و برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: بخش خصوصی برای اکوپارک رزینی اوره لردگان ۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

بهنام خسروی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: اکوپارک رزینی اوره لردگان به‌ منظور تکمیل زنجیره ارزش صنایع پایین‌دستی پتروشیمی برنامه‌ریزی شده است و راه‌اندازی آن در سال‌های گذشته برای جلوگیری از خام‌فروشی و رونق صادرات، جزو برنامه هلدینگ‌های پتروشیمی قرار گرفته است.

وی افزود: اکوپارک رزینی اوره لردگان با استقرار ۴۵ واحد در ۶ زون و تولید ۱۹ محصول شامل انواع روکش‌ها، رزین‌ها، چسب‌ها، نایلون‌ها، نایلکس‌ها، پلیمرهای لاستیکی در زمینی به وسعت ۲۰ هکتار در شهرستان لردگان استقرار می‌یابد.

خسروی تصریح کرد: با بهره‌برداری از این طرح زمینه اشتغال پایدار و مستقیم برای ۲ هزار و ۸۰۰ نفر فراهم خواهد شد.

وی یادآور شد: امکان‌سنجی جانمایی این طرح هم‌اکنون در شهرستان لردگان در حال انجام است که پس از دریافت استعلام‌های زیست‌محیطی، منابع‌طبیعی و آبخیزداری، مشخص شدن میزان زمین‌های ملی و مستثنیات، نسبت به تغییر کاربری  و صدور مجوز اقدام می‌شود.

رییس اداره طرح و برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: پس از تغییر کاربری زمین مورد نظر، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در یک دوره هفت تا ۱۲ روزه مجوزهای لازم برای اجرای طرح اکوپارک رزینی اوره لردگان را صادر خواهد کرد و سرمایه‌گذار می‌تواند برای آغاز ساخت و ساز و استقرار دستگاه‌ها و ماشین‌آلات اقدام کند.

وی گفت: سرمایه‌گذاری برای صنایع پایین‌دستی پتروشیمی به سرمایه‌گذاری پایین نیاز دارد اما از اشتغال‌زایی بالایی برخوردار است.

خسروی تاکید کرد: مواد اولیه محصولات صنایع پایین‌دستی در طرح اکوپارک رزینی اوره لردگان از پتروشیمی لردگان تامین می‌شود و بیشتر تولیدات این طرح صادراتی است که باعث رونق اقتصادی، افزایش صادرات و توسعه پایدار چهارمحال و بختیاری خواهد شد.

رییس اداره طرح و برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: پتروشیمی لردگان برای خرید ۲۰ درصد از طرح اکوپارک رزینی اوره لردگان اعلام آمادگی کرده است که این مهم باعث جذب سرمایه‌گذار و تامین مواد اولیه می‌شود و برای سرمایه‌گذاری ۸۰ درصد این طرح نیز از طریق فراخوان و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اقدام می‌شود.

خسروی اظهار داشت: حضور بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در اکوپارک رزینی اوره لردگان باعث جذب سرمایه‌گذاران جدید در چهارمحال و بختیاری و رونق کسب و کارها و فعالیت‌های دیگر در استان خواهد شد.

به گزارش ایرنا، شرکت پتروشیمی لردگان یکی از شرکت‌های تابعه گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان بوده که در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار و با سرمایه‌گذاری ارزی ۷۵۴ میلیون یورو و ۱۱ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال احداث و تجهیز شده است.

پتروشیمی لردگان ظرفیت سالانه تولید ۶۷۰ هزار تن آمونیاک و یک میلیون و ۸۰ هزار تن اوره را دارد که براساس مصوبات، مقرر شده تا بخشی از فروش اوره به جهاد کشاورزی اختصاص یابد و ۸۰ درصد آن صادر شود.

عمده‌ترین کاربرد آمونیاک در تولید انواع کودهای شیمیایی است، آمونیاک را می‌توان هم به‌صورت مستقیم به‌عنوان کود شیمیایی به‌کار گرفت و هم در تولید موادی مانند سولفات آمونیوم، مونوآمونیوم فسفات، دی آمونیوم فسفات، اوره و دیگر کودهای شیمیایی از آن استفاده کرد.

این مجتمع روز پنجشنبه ۶ آذرماه سال‌جاری با دستور رییس‌جمهوری، پس از چندماه تولید آزمایشی، به‌طور رسمی وارد چرخه تولید شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha