آنفلوانزای پرندگان در مرغداری‌ها و حیات وحش قزوین مشاهده نشده است

قزوین - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی استان قزوین با اشاره به پایش های مستمر این اداره کل با مشارکت حفاظت محیط زیست برای شناسایی موارد مشکوک به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که برخی نقاط کشور با آن درگیر هستند،گفت: این بیماری تاکنون در مرغداری‌ها و حیات وحش قزوین مشاهده نشده است.

دکتر حمید زینالی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با هدف پیشگیری و مقابله با آنفلوانزی فوق حاد پرندگان، ممیزی، رصد و پایش مرغداری های استان قزوین تشدید یافته است و آموزش های لازم برای مراقبت و تقابل با این بیماری نیز به واحدها ارایه شده است.

مدیرکل دامپزشکی قزوین افزود: با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان همچنین پایش ها و نظارت های مشترک حیات وحش با هدف شناسایی تلفات مشکوک که امکان دارد ناشی از آنفلوانزی فوق حاد باشد، در حال انجام است اما خوشخبتانه تاکنون موردی گزارش نشده است.

وی اظهار داشت: هماهنگی های لازم با کارشناسان حفاظت محیط زیست انجام شده تا در صورت یافتن موارد مشکوک تلفات، لاشه پرنده یا پرندگان نمونه برداری و برای آزمایش و تشخیص آنفلوانزای فوق حاد به آزمایشگاه دامپزشکی قزوین ارسال شود.

مدیرکل دامپزشکی قزوین از این استان به عنوان یکی از قطب های صنعت طیور کشور نام برد و گفت: این مساله رسالت ما را در مراقبت های بهداشتی مربوط به حوزه طیور سنگین تر کرده است و با همه توان و استفاده از ظرفیت های خود علیه بیماری ها در این حوزه مقابله می کنیم.

آنفلوانزی فوق حاد پرندگان در سال ۹۶ بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال به مرغداری های استان قزوین خسارت وارد کرده بود.

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H۵N۸ ، ویروسی و از بیماری های مشترک بین انسان و طیور است.

 این عفونت در پرندگان اهلی به سرعت سبب همه گیری در میان آنها می‌شود.

پرندگان وحشی آبزی به عنوان مهمترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوانزا محسوب می شوند و بوسیله آنها ویروس از یک نقطه به نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق، و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند منتقل می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها