وثیقه شدن سهام عدالت در اشتغال زنان سرپرست خانوار تسهیل کننده است

ایرنا – لاهیجان - مدیرکل بانوان و خانواده استانداری گیلان از قطعی شدن پذیرش سهام عدالت بانوان به عنوان وثیقه برای دریافت وام اشتغال و تسهیلات بانکی خبر داد و گفت : این امر بخشی از مشکل زنان سرپرست خانوار را برای دریافت تسهیلات و خود اشتغالی مرتفع می کند.

به گزارش ایرنا ، زهرا یعقوب نژاد یکشنبه در جلسه کمیسیون بانوان شهرستان لاهیجان با اشاره به پیگیری های معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و موافقت رییس کل بانک مرکزی و نامه ارسالی دستور پذیرش سهام عدالت به عنوان ضمانت و وثیقه تسهیلات قرض الحسنه زنان سرپرست خانوار و زنان کارآفرین تصریح کرد: با این مساعدت یکی از آسیب های این حوزه و مشکلات موجود در راه تامین سرمایه موردنیاز برای خود اشتغالی بانوان مرتفع می شود.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهور پیش از این توئیتی از به نتیجه رسیدن تقاضا و پیگیری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده خبر داد و نوشت: با موافقت دکتر عبدالناصر همتی، بانک مرکزی به مدیران عامل بانک ها دستور داد نسبت به پذیرش سهام عدالت به عنوان ضمانت تسهیلات قرض الحسنه زنان سرپرست خانوار و زنان کارآفرین اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه نرخ مشارکت اقتصادی بانوان استان ۶ درصد بالاتر از میانگین کشوری است، تصریح کرد : در دولت تدبیر و امید بر نقش اجتماع محور زنان تاکید شده است و امروزه این نقش اجتماعی انکارناپذیر و نهادینه شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان همچنین با اشاره به هشت بازارچه فعال خود اشتغالی بانوان در استان تصریح کرد: با توجه به سهم بالای مشارکت اقتصادی بانوان در شهرستان ها ، راه اندازی بازارچه دائمی خود اشتغالی بانوان لاهیجان به عنوان درخواست این بانوان ضروری است.

این پیشنهاد مورد استقبال فرماندار لاهیجان قرار گرفت و پس از اینکه شهردار لاهیجان خواستار امکان سنجی و برآورد نیاز واقعی شد به عنوان مصوبه این کمیسیون مورد تصویب قرار گرفت .

همچنین در این جلسه با توجه به مطالبه راه اندازی پیست دوچرخه سواری مخصوص بانوان مصوب شد با تشکیل کمیته ای متشکل از مدیران منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی ، ورزش و جوانان و شهردار لاهیجان در خصوص اختصاص زمین مناسب در این خصوص تصمیم گیری کنند.

فرمانداری لاهیجان نیز در این جلسه با اشاره به نقش مهم زنان در جامعه گفت: بانوان ایران اسلامی در عرصه های مختلف جنگ ، شهادت ،سازندگی و کارآفرینی خوش درخشیدند.

یونس محمودی تصریح کرد: بر اساس طرح سرشماری سال ۱۳۹۵ از جمعیت ۱۶۷هزار نفری شهرستان لاهیجان ۴۱.۷۹ درصد را بانوان تشکیل می دهند .

به گفته وی، حدود ۱۰ نفر از مدیران شهرستان ؛ بانوان هستند که امید می رود این تعداد در آینده با توجه به خلاقیت و نوآوری بانوان افزایش یابد.

هم اینک ۱۲ واحد خود اشتغالزایی بانوان و ۱۳ باشگاه ورزشی مخصوص بانوان شهرستان لاهیجان است.

*** راه اندازی گرمخانه ویژه بانوان شهرستان های شرق گیلان

در این جلسه با توجه به آمار و گزارش ارایه شده در خصوص آسیب همسرآزاری و وجود همسران معتاد و مشکل افزایش اعتیاد مصوب شد تا مطالعه و رایزنی و تعامل با فرمانداران شهرستان های شرق گیلان برای تاسیس گرمخانه ویژه بانوان به مرکزیت لاهیجان و با حمایت استانداری اجرایی شود.

به گفته فرماندار لاهیجان در سال جاری تعداد ازدواج در این شهرستان با ۱۵ درصد افزایش یافته است و در مقابل تعداد طلاق نیز حدود یک درصد افزایش یافته است.

شهرستان ۱۶۷هزار نفری لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی رشت مرکز استان گیلان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها