تغییرات اقتصادی در سوریه و انتشار اسکناس جدید ۵ هزار لیره‌ای

تهران – ایرنا - بانک مرکزی سوریه اعلام کرد که متناسب با شرایط و تغییرات اقتصادی در این کشور، اسکناس ۵ هزار لیره ای سوریه را که دو سال قبل چاپ شده، منتشر کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) این اسکناس جدید که تاکنون بزرگترین ارزش واحد پولی این کشور است از امروز( یکشنبه) در کنار دیگر اسکناس ها و مسکوکات رایج در سوریه در اختیار مردم برای مبادلات و دادوستدها قرار می گیرد.

بر روی این اسکناس جدید، تصویر یک سرباز سوری دیده می شود که در حال احترام نظامی به پرچم سوریه است و در کنار آن نقاشی دیواری معبد بعل شمین در شهر باستانی تدمر قرار دارد.

بانک مرکزی سوریه تاکید کرده است، اکنون بهترین زمان برای انتشار اسکناس جدید بود که براساس مطالعات چند سال گذشته در خصوص چاپ و انتشار آن تصمیم گرفته شد و تضمین کننده نیازهای گردش پول در سوریه است.

تسهیل معاملات نقدی، کاهش هزینه ها در مقابله با پیامدهای تورمی که طی سال های گذشته ایجاد شده ، کاهش سختی معاملات با اسکناس به دلیل افزایش قیمت ها در طول سال های جنگ با تروریسم ، اقدامات اقتصادی یک جانبه اجباری تحمیل شده بر سوریه و خارج کردن تدریجی اسکناس های آسیب دیده از جمله دلایل انتشار اسکناس جدید عنوان شده است.

بانک مرکزی سوریه در چندین سال گذشته اسکناس های جدیدی با ارزش ۵۰ ، ۱۰۰ ، ۲۰۰ ، ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ لیره ای سوریه چاپ و برای گردش بازار منتشر کرده است.

اسکناس ۲۰۰۰ لیره سوریه که بر روی آن تصویر بشار اسد رئیس جمهوری این کشور نقش بسته است در سال ۲۰۱۵ چاپ و در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ زمانی که به گردش این اسکناس احساس شد، منتشر و توزیع شد.

از زمان آغاز درگیری ها و بحران در سوریه در سال ۲۰۱۱ با حمایت آمریکا و کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی و منطقه ای و رژیم صهیونیستی از گروه های تروریستی تکفیری ، مردم و دولت این کشور که وارد یک جنگ تمام عیار با این گروه ها شدند، با بحران اقتصادی و معیشتی ، سقوط ارزش لیره سوریه ، افزایش قیمت کالاها و از بین رفتن قدرت خرید مواجه شدند.

تاکنون همه توطئه ها و جنایت ها علیه محور مقاومت از جمله سوریه نه تنها به فروپاشی سوریه منجر نشده است که دولت سوریه با رهبری بشار اسد، بیشتر سرزمین سوریه را از اشغال تروریست های تکفیری آزاد کرده و همچنان با قدرت به کار خود ادامه داده است.

خبرگزاری فرانس در گزارشی آورده است که واحد پول سوریه پیش از شروع جنایات تروریست های تکفیری حدود ۴۸ لیره در مقابل یک دلار آمریکا بود اما امروز ارزش رسمی آن ۱۲۵۶ لیره و ارزش بازار آزاد آن حدود ۲۹۰۰ لیره در مقابل یک دلار است.

ارزش اسکناس جدید با نرخ رسمی حدود چهار دلار است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =