عراق به فعالیت شرکت انگلیسی سیرکو در فرودگاه بغداد پایان داد

بغداد – ایرنا- در پی انتشار برخی خبرها مبنی بر بروز تخلفاتی در قرارداد شرکت انگلیسی «سیرکو» که ناوبری هوایی فرودگاه بین المللی بغداد را برعهده داشت عراق همکاری با این شرکت را متوقف کرد.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی «العهد» عراق امروز (یکشنبه) اسنادی را منتشر کرد که نشان می دهد شرکت عمومی ناوبری هوایی عراق به همکاری با شرکت انگلیسی ارایه کننده خدمات ناوبری هوایی پایان داده و با شرکتی عراقی در این زمینه قرارداد بسته است.
«برهان المعموری» عضو کمیسیون خدمات و آبادانی در پارلمان عراق پنجشنبه گذشته گفته بود که قرارداد با شرکت سیرکو پایان سال ۲۰۲۰ تمام شد و قرارداد در ظاهر با یک شرکت خارجی بود اما این پرسنل و نیروهای کاردان عراقی بودند که مدیریت پرونده ناوبری هوایی را برعهده داشتند.
وی افزود که این کمیسیون در نشست خود با رئیس شرکت عمومی خدمات ناوبری هوایی عراق پرونده مدیریت ناوبری هوایی و امکان پایان قرارداد با شرکت های خارجی را برای مدیریت داخلی پرونده ناوبری هوایی بررسی کرده بود.
«حسین الکعبی» نایب رئیس اول پارلمان عراق  شش روز پیش خواهان تحقیقات فوری درباره قرارداد با شرکت سیرکو شد زیرا به گفته وی، تخلفاتی درحیطه اختیارت و ماموریت های محول شده درخصوص امضا و تمدید قرارداد با شرکت عمومی خدمات ناوبری هوایی در طول سالهای گذشته ملاحظه شده است.
وی گفته بود که این امر تحقیقاتی فوری را از جانب نهاد پاکدستی و دیوان محاسبات مالی عراق می طلبد.
اواسط آبانماه گذشته «جنبش النُجَباء» از گروههای مقاومت اسلامی عراق بر مقابله با تلاش برای تداوم سیطره و کنترل این شرکت انگلیسی بر حریم هوایی عراق تاکید کرد.
در آن زمان، «نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش النُجَباء تاکید کرد: ما با قاطعیت در برابر تلاش برای تمدید قرارداد شرکت سیرکو خواهیم ایستاد که بر حریم هوایی عراق سیطره دارد.
وی گفت: در عراق پرسنل ملی آموزش دیده، کاردان و آماده به کار وجود دارند و نیازی به بیگانه برای کنترل حریم هوایی کشور نداریم.

الشمری خاطرنشان کرد: مسئله تمدید بیانگر مشروعیت بخشیدن به اشغال طولانی مدت انگلیس است و ما هرگز اجازه این کار را نخواهیم داد.
شرکت سیرکو در زمینه خدمات‌دهی گسترده امنیتی، نظامی، ترابری، لجستیکی، نیروی انسانی، مدیریت بر بازداشتگاه‌ها، زندان‌ها و مدارس فعالیت می‌کند و به عنوان اپراتور در چند مترو و فرودگاه جهان قرارداد دارد.
تعدادی از کارشناسان کنترل ترافیک هوایی عراق پنج ماه پیش در نامه سرگشاده‌ای به وزیر حمل و نقل و مدیریت شرکت عمومی خدمات ناوبری هوایی این کشور خواستار پایان دادن به سیطره این شرکت خارجی بر حریم هوایی کشورشان شده و تاکید کرده بودند که ادامه کار این شرکت هزینه ماهیانه حدود دو میلیارد دیناری برای عراق به همراه دارد، در حالیکه کشور خود نیروی توانمند برای ارایه خدمات ناوبری در اختیار دارد.

حریم هوایی عراق از سال ۲۰۱۱ میلادی تحت سیطره و کنترل شرکت سیرکو است که در آن زمان، قراردادی ۱۵ ساله با عراق به امضا رسانده بود.
شرکت سیرکو همچنین به واگذاری حریم هوایی عراق به ائتلاف بین‌المللی تحت سرکردگی آمریکا موسوم به ائتلاف ضد «داعش» متهم شده است.
ناظران عراقی معتقدند که در نتیجه مدیریت این شرکت بر حریم هوایی عراق، مسئولان این کشور کنترلی بر حریم هوایی و نیز اطلاعاتی از آنچه در حریم هوایی عراق می‌گذرد، ندارد.
«سهام الموسوی» عضو سابق کمیسیون خدمات پارلمان عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی گفته بود که شرکت سیرکو براساس قرارداد خود از این اختیاراتی برخوردار شده که کریدورهای هوایی را بدون آگاهی دولت عراق به روی هرگونه عبور و مرور هواپیماها بگشاید.

وی افزوده بود: یک خط پروازی برای عبور هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی وجود دارد که از کویت آغاز و به سمت «السماوه»، «نجف اشرف»، «کربلای معلی» و «الرمادی» و در نهایت «موصل» در عراق می‌رسد و دولت عراق از این آگاه نیست و رادارها نمی‌توانند آن را ردیابی کنند.
چندی پیش نیز دبیرکل «عصائب اهل الحق» عراق فاش کرد که یک شرکت انگلیسی به نام «جی.فور.اس» در ترور شهیدان سپهبد «حاج قاسم سلیمانی« فرمانده سابق نیروی قدس و «ابومهدی المهندس» معاون رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق دست داشته است.
«شیخ قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق گفت: شرکت انگلیسی «جی فور اس» که درباره مسائل امنیتی فرودگاه بغداد قرارداد دارد، در بخشی از ماموریت تایید هدف برای اجرای عملیات ترور فرماندهان شهید مشارکت کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار جهان