پایان طولانی‌ترین عملیات کشش لوله دریایی در پایانه نفتی جاسک

تهران- ایرنا- سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک از تکمیل عملیات کشش خط لوله دریایی از ساحل نخستین مسیر زیردریایی این طرح خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شرکت نفت و گاز پارس، «وحید مالکی» کشش خط لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) پایانه نفتی جاسک به طول ۲.۵ کیلومتر را طولانی‌ترین عملیات شورپولینگ در ایران عنوان کرد و گفت: این عملیات در مسیر منتهی به نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک از دوشنبه هفته گذشته (۲۹ دی‌ماه) توسط شناور لوله‌گذار «سی‌مستر» با مالکیت شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران به عنوان پیمانکار این پروژه آغاز شد و صبح دیروز (شنبه، چهارم بهمن‌ماه)  به پایان رسید.

وی افزود: اجرای این عملیات در دوره زمانی کوتاه با توجه به شرایط جغرافیایی خاص دریای عمان به دلیل نزدیکی به اقیانوس و ویژگی‌های منحصر به فرد منطقه، برای دستیابی به بهره‌برداری از فاز زودهنگام طرح حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اقدامات بعدی در راستای تکمیل این خط لوله گفت: بلافاصله پس از اجرای عملیات کشش خط لوله دریا از ساحل، در دومین مرحله لوله‌گذاری ۳.۵ کیلومتر باقی‌مانده از نخستین رشته خط لوله دریایی پایانه نفتی جاسک تا موقعیت دریایی نخستین گوی شناور صادراتی آغاز شده و امیدواریم با مساعد بودن شرایط جوی تا پایان هفته جاری تکمیل شود.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، شامل سه مجموعه خطوط لوله ۴۸ اینچ خشکی و سیستم‌های اندازه‌گیری، ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ زیردریایی، سه مجموعه چندراهه دریایی و سه مجموعه گوی شناور به همراه تجهیزات جانبی است که تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری کامل می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار اقتصاد