۲۹۶ اثر خارجی به جشنواره بین المللی خشت طلایی تهران ارائه شد

تهران- ایرنا- مشاور شهردار تهران با بیان اینکه سه شنبه آئین اختتامیه پنجمین دوره جایزه بین المللی خشت طلایی تهران برگزار می شود، گفت: ۲۹۶ اثر خارجی به دبیرخانه این جشنواره ارائه شده است.

به گزارش ایرنا، غلامحسین محمدی روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: امسال ۵۴۱ اثر را دریافت کردیم که ۲۴۵ داخلی و ۲۹۶ خارجی است؛ آثار خارجی از ۱۹۴ شهر و ۵۸ کشور دریافت شده است و طبق محورهای هفت گانه بیشترین آثار و پروژه ها در معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی بوده است.

وی ادامه داد: برنامه خشت طلایی از جمله جایزه هایی است که رفته رفته قوام می یابد و برگزاری جایزه های بین المللی اثر زیادی در توجه به آن دارد. 

به گفته محمدی، این جشنواره تقدیر از بهترین دستاوردهای شهری برای تهران است. مثل این رویداد  در دنیا در بخش های مختلفی انجام می شود مثل جایزه گوانجو امسال برای اولین بار خشت طلایی هم در تقویم بین المللی قرار گرده است. 

وی  با اشاره به داوری این جشنواره گفت: نگاه داوران در این حوزه سخت گیرانه است و پروژه هایی مورد توجه هستند که رویه ساز هستند و می تواند زندگی بشر را در شهرها تغییر دهد. 

محمدی افزود: به هر حال کلان شهرها مشکلات یکسانی دارند و راه حل های آن برای همه کاربرد دارد ما در جشنواره می گردیم بهترین راه حل ها را به جهان معرفی می کنیم. 

وی ادامه داد: در حوزه بیماری کوید ۱۹ که محور ویژه بود ۴۴ اثر داخلی و ۱۶ اثر بین المللی دریافت شده است. بیشترین اثر داخلی از استان آذربایجان شرقی دریافت شده و در مناطق تهران هم منطقه ۱۶ بیشترین اثر را داشته است. 

محمدی با بیان این که رشد تعداد اثار نسبت به دوره های قبل قابل توجه بوده است گفت: امیدوارم با توجه به اقداماتی که انجام شده است این جایزه و سایر برنامه ها موجب ارتقای رنکینگ تهران در حوزه بین المللی شود. 

رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری درباره دیپلماسی عمومی شهرداری گفت: دیپلماسی شهری نقش بسیار اثرگذاری نسبت به دیپلماسی عمومی و غیرشفاف داشته است.

وی همچنین به دیپلماسی بین المللی شهری تهران اشاره کرد و گفت: ویدیومپینگ برای دانشگاه کابل تاثیر زیادی در روابط دو کشور ایران و افغانستان داشت و مورد تایید و تشویق نهادهای بین المللی و ملی قرار گرفت. 

به گفته محمدی، علاوه بر این در یک سال گذشته نمونه های متعددی داشتیم مثل یادبود کشته شدگان ووهان چین که منجر به تقدیر چینی ها از ما شد و آنها به پاس این اقدام کمک های خوبی برای مقابله با کرونا کردند. 

وی افزود: در ارتباط با سازمان های بین المللی اتفاقات خوبی رقم خورده است و بعد از سال ها به توافقاتی رسیدیم که بخشی الان اجرایی شده است و هزینه های مالی و غیرمالی را با ما پذیرفته اند و همکاری می کنیم. 

محمدی اضافه کرد: در تفاهمنامه خواهرخواندگی با سایر شهرها هم  ما ۵ شهر را مذاکره کرده ایم که یکی هم اتفاق افتاد؛ گفت و گو با شهرداران ابتکار عملی بود که به عنوان دیپلماسی کرونا می گویند تهران را از انزوا نجات داد و نشان دادیم که بدون سفر خارجی می توان ارتباطات دو سویه و چند سویه برقرار کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات در نهایت به ارتقای بین المللی رنک(رتبه) تهران انجامیده است و می توانیم از دانش و تجربه شهرها استفاده کنیم.

این مقام شهری گفت: اگر گشایش های اقتصادی رخ بدهد می بینید که این ارتباطات ایجاد شده چقدر به حل مسائل کلانشهر تهران کمک کند. 

وی در پاسخ به سوالی درباره  انتقال تجارب از طریق این جشنواره گفت: انتقال تجارب شاید برای مردم چندان محسوس نباشد و فرآیندهایی هستند که تدریجی پاسخ می دهد. 

محمدی درباره آلودگی هوای تهران گفت: بارها گفته شده است که هوای پاک و قانون نفس چندین ذینفع دارد و حدود ۱۸ ستگاه حقوقی باید اقدام کند همه آن دستگاه ها تلاششان کاهش آلاینده ها است. 

وی افزود: آلودگی تهران موضوع تخصصی است و در این زمینه با ژاپن اخیرا مراوداتی داشتیم که دانش ما نسبت به آلودگی ها خیلی زیاد می کند و تجهیزاتی هم از سوی آنها به ما ارائه شده است که به خاطر شرایط تحریمی در وارداتش به مشکل خورده ایم.  

مشاور شهردار تهران درباره پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر شهردار در کمک به سارایوو برای مقابله با آلودگی گفت: شهردار سارایوو در حوزه ریزگرد و آلاینده های غیرخودرویی از ما کمک می خواست که شهردار تهران هم در پاسخ به او اعلام کرد که حاضر به کمک به سارایوو است.

همچنین زهیر صباغ پور معاون مرکز ارتباطات هم به خبرنگاران گفت: این پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی است. یکی از اصلی ترین کارکردهای رویدادهای بین المللی انتقال تجربیات  و  ایجاد یک فضای همکاری و  مشارکت است. 

وی افزود: خشت طلایی  با پشتوانه ای که از سال ۹۳ داشته است به برندی در حوزه بین الملل تبدیل شده است و امسال هم با وجود مشکلات کرونا برگزار می شود هر چند قرار بود آبان برگزار شود اما آن زمان نمی شد و اختتامیه آن سه شنبه  ۲-۵ بعد از ظهر در برج میلاد برگزار می شود.

به گفته صباغ پور، برای پنجمین دوره تلاش کردیم با انجام مطالعاتی و فعاالیت های آسیب شناسانه این رویداد را بهتر از قبل برگزار کنیم تا دستاوردهای بهتری داشته باشیم. 

معاون بین الملل مرکز ارتباطات اضافه کرد: در بخش فعالیت های بین المللی شهرداری تهران تلاش شده است که بتوانیم جایگاه شهر تهران را ارتقا بدهیم. شرایط خاص تهران قابلیت بین المللی شدن را دارد هم از نظر مذهبی و دینی و هم از نظر پروژه های انجام شده.

وی گفت: در این دوره به کمک مشاوران مان و بخش های اجرایی تلاش کردیم که بتوانیم محورهای جایزه را به نوعی به شکل جامع تر با رویکردهای مشخص تعیین کنیم و شعار ما شهر سالم با اقدامات محلی و اثرات جهانی است. 

این مقام شهری خاطرنشان کرد: با توجه به کرونا خیلی از پروژه ها در اجرا با مشکل مواجه شده اند با این وجود پروژه های خیلی خوبی را در رویداد ارائه کنیم. 

در ادامه میثم بصیرت به عنوان نماینده هیات داوران گفت: 

این جشنواره از روزگاری که نخستین دوره اش برگزار شد تلاش کرد زمینه ای برای اشتراک تجارب و دانش انباشته در شهرها را فراهم کند . امروز هم به پنجمین دوره رسیده است. 

وی افزود: با توجه به تحریم ها حضور فعالانه مدیریت شهری در این دوره باعث می شود که دستاوردهای مدیریت شهری بیشتر دیده شود؛ در داوری با تجربیات شهرهای دیگر هم مواجه بودیم و این به سیستم مدیریت شهری ما کمک می کند. 

بصیرت گفت: دوستان داور بر چند نکته تاکید داشتند اصلی ترین آنها این بود که در عمل داوری ها به گونه ای باشد که دستاوردهای تغییر رویکرد مدیریت شهری در این دوره را ببینیم.

او خاطرنشان کرد: ۴۵ پروژه وارد داوری شد و ۳۰ داور آثار را مورد توجه قرار دادند و نتایج داوری ها در اختتامیه اعلام می شود.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha