وزیر میراث فرهنگی از تعدادی آثار تاریخی اردکان بازدید کرد

یزد - ایرنا - علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی عصر یکشنبه در دومین روز سفرش به یزد از موزه گنجینه ایثار و شهادت، بافت تاریخی ، موزه مفاخر ، خانه تاریخی آیت الله روح الله خاتمی (ره) و طرح پردیسان شهر اردکان بازدید کرد .

به گزارش ایرنا ،‌نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ، استاندار یزد ، فرماندار و تعدادی از مسوولان کشوری ، استانی و شهرستانی در این بازدید حضور داشتند .

مونسان، در سفر به اردکان  از بافت تاریخی این شهر بازدید کرد و هسته کهن این شهر داخل حصار اردکان یکی از بزرگ‌ترین بافت های خشتی استان یزد در قلب شهر  است که مساحتی افزون بر  ۵۰  هکتار دارد.

این بافت دارای ۱۲ محله و ۱۲ دروازه بود که تنها چهار برج از آن باقی‌مانده است و مهم‌ترین ویژگی آن پویایی و جریان زندگی در آن است.

همچنین ادامه  عملیات مرمت مجموعه نیمه تمام پردیسان شهر اردکان ،در مراسمی با حضوروزیر میراث فرهنگی آغاز شد و  مجموعه پردیسان چرخاب اردکان پس از ساماندهی با سرمایه‌گذاری ۱۱۲ میلیارد ریال به مجموعه گردشگری و اقامتی تبدیل می‌شود که دارای ۵۰ اتاق و ۱۰۰ تخت است و با راه‌اندازی آن زمینه اشتغال ۶۰ نفر فراهم می شود.

پردیس گردشگری اردکان شامل چهارخانه قدیمی ضیایی، انصاری، خانه ثنایی و خانه مجدالعلما با قدمت قاجاری است که حدو دسه هزار مترمربع مساحت دارد.

این خانه‌ها به ترتیب با شماره‌های ۹۱۲۰، ۱۱۶۲۴، ۱۱۶۲۳ و ۱۱۶۲۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و  بافت ارزشمند داخل حصار اردکان، به شماره ۱۰۸۴۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 گنجینه ایثار و شهادت  اردکان به منظور حفظ آثار و زنده نگه داشتن یاد شهدای شهرستان و انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان از سال ۱۳۹۱ دایر شد که عصر روز یکشنبه مورد بازدید مونسان قرار گرفت.

آثار و فضاسازی این موزه از سوی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس اردکان جمع آوری شد و با این که تاکنون افتتاح رسمی از سوی سوولان صورت نگرفته است افزون بر۲۸ هزار نفر و بیش از ۱۰۰ نفر از مسوولان کشوری و لشگری از این مجموعه بازدید کردند.

این موزه  شامل تاریخ کشوری از زمان پهلوی اول  ، انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس و پس از آن است و با همت خیران ، خانواده های ایثارگران و مدیران صنایع تجهیز شده است.

تاکنون یک هزار اثر تاریخی و فرهنگی شهرستان اردکان شناسایی شده که ۲۴۰ مورد آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها