ونزوئلا خواستار تحقیق درباره جرائم مخالفان خود در خارج از کشور شد

تهران- ایرنا- مجلس ملی ونزوئلا طی ابلاغیه‌های جداگانه به پارلمان کشورهای پاراگوئه، آرژانتین و دادگاه‌های اسپانیا، تحقیق درباره فسادهای مالی و سرقت دارایی‌های کاراکاس توسط گوایدو و دیگر رهبران حزب مخالف در خارج از مرزهای ونزوئلا و در حیطه قلمرو آن کشورها را خواستار شد.

به گزارش یکشنبه ایرنا از خبرگزاری افه اسپانیا، «خورخه رودریگس» رئیس مجلس ملی ونزوئلا اعلام کرد: پارلمان کاراکاس از نهادهای قانونگذاری پاراگوئه، آرژانتین و دادگاه های اسپانیا خواست تحقیق دقیقی درباره فسادهای مالی صورت گرفته از سوی «خوان گوایدو» رئیس مجلس دوره قبل ونزوئلا و رهبر حزب مخالفان این کشور به عمل آورند.

رودریگس ضمن درخواست حداکثر همکاری ممکن از سوی این کشورها، توضیح داد: در نامه های جداگانه به همراه شواهد و مدارک موجود، از پارلمان پاراگوئه و آرژانتین خواستار تحقیق درباره اقدامات غیرقانونی گوایدو و دیگر مخالفان سیاسی با بهره برداری از منابع مالی در آن کشورها خواهیم شد.

پاراگوئه

درخصوص پاراگوئه رودریگس خاطرنشان کرد در مذاکرات بین خوان گوایدو و «ماریو ابدو بنیتز» رئیس جمهوری پاراگوئه مقرر شده بود در ازای دریافت حق کمیسیونی تا مبلغ ۲۶ میلیون دلار، از بخشی از بدهی پاراگوئه به دولت ونزوئلا چشم پوشی شود.

به گفته رودریگس، پاراگوئه ۳۶۰ میلیون دلار در ازای خرید نفت ونزوئلا به این کشور آمریکای جنوبی بدهی داشت که براساس توافق فوق بین گوایدو و ابدو، دولت ابدو قصد داشت تنها ۱۰۰ میلیون دلار به گوایدو، به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا پرداخت کند. چرا که این کشور نیز مانند آمریکا و برخی کشورهای اروپایی گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

رئیس مجلس کاراکاس با تاکید بر اینکه ونزوئلا «شواهد کافی» مبنی بر دخیل بودن ابدو در این پرونده دارد، گفت: بنابراین مجلس پاراگوئه نمی تواند آن را انکار کند.

آرژانتین

رودریگس با تاکید بر مذاکرات مشابه صورت گرفته در آرژانتین، ابراز امیدواری کرد: با توجه به رویکرد این کشور که برخلاف برخی دولت‌های آمریکای لاتین، مشروعیت دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد، روند پیگیری پرونده فساد رهبران مخالف ونزوئلا را در بوئنوس آیرس به درستی ارزیابی کند.

اسپانیا
رهبر پارلمان ونزوئلا همچنین اعلام کرد در ابلاغیه ای که به مجلس اسپانیا ارسال خواهند کرد خواستار تحقیق درباره «لئوپولدو لوپز»، یکی دیگر از رهبران اپوزیسیون ونزوئلا  خواهد شد. لوپز با وجود داشتن پرونده باز قضایی در ونزوئلا، این کشور را به مقصد مادرید ترک کرده و از ماه دسامبر در اسپانیا به سر می برد.

رودریگس در سخنانی طعنه آمیز به این رهبر اپوزیسیون گفت: می دانیم که لئوپولدو لوپز در محل اقامت ۱۲ هزار دلاری اسپانیا زندگی می کند. پولدار بودن، تو را از دزد بودن معاف نمی کند. تو می توانی ثروتمند و سارق باشی و من خواهان تحقیق درباره منبع این اموال و دارایی های لوپز هستم.

رئیس مجلس ونزوئلا با اشاره به دارایی های ونزوئلا در خارج از کشور که در طول دو سال اخیر تحت کنترل گوایدو بوده، ابراز امیدواری کرد که دادگاه های اسپانیا همچنین درباره برخی حساب های لوپز در سایر کشورها تحقیق کنند که آیا این پولها نیز مربوط به منابع مالی سرقت شده ونزوئلاست؟

وی در پایان تصریح کرد: موضوع درخواست ونزوئلا شامل مجموعه موارد فساد مالی علیه جمهوری بولیواری ونزوئلا در خارج از کشور بوده که در آن عوامل اپوزیسیون و طراحان توطئه علیه کاراکاس، با هدف ایجاد اختلال در نظام این کشور دارایی های ونزوئلا را به سرقت برده اند.

گوایدو از سال ۲۰۱۹ که خود را رئیس جمهوری خودخوانده معرفی و مادورو را به تقلب در انتخابات ۲۰۱۸ متهم کرد، نتوانسته است در داخل ونزوئلا از حمایت کافی برخوردار شود.

مردم ونزوئلا طی فرآیند انتخاباتی آزاد در ۶ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۶ آذر) نمایندگان مجلس جدید را برای تعیین سرنوشت کشور خود برگزیدند که در آن متحدان «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور در انتخابات یکشنبه گذشته ۹۱ درصد از کرسی‌های مجلس را به دست آورده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

سرخط اخبار جهان