وزیر میراث فرهنگی گرمخانه مسجد جامع کبیر یزد را افتتاح کرد
عکس آرشیو

یزد -ایرنا -,علی اصغر مونسان وزیر میرات فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز یکشنبه در دومین روز سفرش به یزد گرمخانه مسجد جامع کبیر این شهر را افتتاح کرد.

به گزارش ایرنا در مراسم بهره برداری از گرمخانه یادشده محمدعلی طالبی استاندار یزد و محمدرضا دشتی اردکنی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان محلی حضور داشتند.

مساحت گرمخانه مسجد جامع کبیر یزد ۵۰۰ مترمربع است که از سوی هیات امنا مسجد  با همکاری اداره کل میرات فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان یزد مرمت و راه اندازی شد. 

اقدامات مرمتی در گرمخانه شامل جمع آوری سیم های فرسوده برق. اجرای لوله کشی و سیم کشی جدید برق، ساماتدهی ، نصب روشنایی و صوت است. 

کانال کشی ،تاسیسات گرمایشی(شوفاژ). موریانه زدایی، سفیدکاری فضای گرمخانه، مرمت و روغن کاری درهای چوبی مسجد، مرمت پشت بام و دست اندازهای آن از دیگر اقدام های مرمت است و آماری از مبلغ هزینه شده ارایه نشد.  . 

مسجد جامع کبیر یزد، جزو منحصر به فردترین بناهای تاریخی ایران و گنجینه ای کم نظیر از معماری اسلامی است و این اثر ارزشمند تاریخی که حتی برای گردشگران خارجی و غیرمسلمان هم جالب است متشکل از یک ایوان مرتفع، ۲ شبستان، ۲ گرمخانه واقع در ضلع ‌های شرقی و غربی شبستان ‌ها، گنبدخانه، ۲ پایاب و یک صحن بزرگ به شکل مستطیل است.
۶ ورودی برای داخل شدن به مسجد در نظر گرفته شد که هر کدام در قسمت‌ های مختلف آن قرار دارد،ورودی اصلی در ضلع شرقی مسجد، دارای سردر رفیع، کتبیه های کاشی معرق و ۲ مناره است. این سردر زیبا در زمان شاهرخ تیموری به بنا اضافه و بر آن تزیینات و کاشی معرق با نفوش گره چینی و اسلیمی کار شد که بخش اعظم این آثار به مرور زمان تخریب شد و از سوی هیات حامیان مسجد بازسازی شده است.
ورودی یادشده به یک هشتی (کریاس) با سقف گنبدی گشوده می شود که این فضا را می توان موزه کتبیه ها نامید، چرا که انواع کتبیه های سنگی و کاشی که بر وقفنامه و فرامین حکومتی در دوره های مختلف درج شده، منصوب است.
گرمخانه های مسجد در ضلع شرقی و غربی صحن قرار دارد که گرمخانه شرقی به شبستان شازده معروف است و دارای ۴۸ ستون مستطیل شکل  و پوشیده از کاشی های شش ضلعی و فیروزه ای رنگ است و در ضلع شرقی و غربی گرمخانه شاه نشین هایی که در انتهای آن پنجره و نورگیرهایی تعبیه شده است قرار دارد. 

شبستان ،همچنین دارای طاق های گنبدی سراسری است که در قسمت مرکزی نورگیرهایی سنگی هشت ضلعی واقع است و محراب گرمخانه دارای دهانه گشاد با قوس های پنج و هفت کند و نیز نقوش مهری ظریف و زیباست.
گرمخانه ضلع شرقی کاملا جدید و از احداث هیات حامیان مسجد است که ستون دار است و محراب جدید آن با کاشی های خشتی و هفت رنگ تزیین شده است

افتتاح چند طرح گردشگری. بازدید از بافت تاریخی یزد،بازدید از چند اقامتگاه بوم گردی و سفر به اردکان از دیگر برنامه های سفر ۲ روز مونسان به یزد است

یزد پیش از شیوع ویروس کرونا  در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری مرکز ایران مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی بود.

۲۰۰ هکتار از بافت قدیم شهر یزد تیرماه ۱۳۹۶ در فهرست سازمان  آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) ثبت جهانی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها