۷۰۰ هکتار مزرعه سیب‌زمینی در رودبارجنوب دچار سرمازدگی شد

جیرفت - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از خسارت سرمازدگی به ۷۰۰ هکتار از مزارع زیر کشت سیب‌زمینی شهرستان رودبارجنوب خبر داد.

به گزارش ایرنا ، سعید برخوری روز یکشنبه در حاشیه بازدید جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان از مزارع خسارت‌دیده سیب زمینی شهرستان رودبار جنوب میزان سطح زیر کشت سیب زمینی در این شهرستان را یکهزار و ۲۰۰ هکتار اعلام کرد.

وی میانگین سرمازدگی در هر هکتار را بیش از ۷۵ درصد اعلام کرد و مدت‌زمان زیاد کاهش دما را علت این خسارات اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان بیشترین میزان آسیب سرمازدگی را به محصول سیب زمینی دانست و از خسارت سرما زدگی به گوجه، هندوانه، پیاز، گلخانه‌ها و درختان خرما خبر داد.

وی با بیان اینکه سرمازدگی طی سه مرحله در جنوب کرمان رخ داد، گفت: سرما در تاریخ‌های هفتم و هشتم، ۱۴ و ۱۵ و در آخرین نوبت ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه رخ داد که خسارت سنگینی در حوزه کشاورزی جنوب به بار آورد.

برخوری افزود: سرمای امسال طی ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده تا جایی که به درختان طبیعی و نخیلات نیز خسارت زیادی وارد شده است.

وی با بیان اینکه سرما در جنوب کرمان ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است، خواستار تسهیلات، کمک بلاعوض و امهال تسهیلات کشاورزی شد.

وی ادامه داد: با این اقدامات از کشاورزان حمایت می شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به آبیاری تحت فشار نیز اشاره کرد و از کسب رتبه نخست کشور توسط منطقه جنوب کرمان در زمینه آبیاری تحت فشار خبر داد.

وی بیشترین میزان آبیاری تحت فشار را در رودبار جنوب اعلام کرد و گفت: شهرستان رودبار جنوب رتبه نخست شهرستانی آبیاری تحت فشار را در نیم سال اول سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده است.

شهرستان رودبار جنوب در فاصله ۳۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها