۵ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۷
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84196934
۴ نفر

برچسب‌ها

نشریه فرانسوی: پایان حیات سیاسی ترامپ نزدیک است

تهران-ایرنا- نشریه ژورنال دودیمانش در گزارشی با اشاره به یورش هواداران ترامپ به کنگره و استیضاح وی نوشت: چشم انداز نقش آفرینی ترامپ در عرصه سیاسی آمریکا با وجود کاهش حمایت از وی در حزب جمهوریخواه روز به روز کم رنگ تر از گذشته می شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از این نشریه فرانسوی؛ پس از شورش آشوبگران طرفدار ترامپ در یورش به کاخ کنگره در ۶ ژانویه و به جریان افتادن روند استیضاح وی در مجلس نمایندگان، ابهاماتی پیرامون آینده حیات سیاسی ترامپ و ماندن یا نماندن او در عرصه قدرت ایالات متحده مطرح می شود.

براساس آمار ارائه شده از سوی موسسه نظرسنجی گالوپ، ترامپ در کل دوره ریاست جمهوری خود، ۸۸ درصد تایید جمهوری خواهان را به دست آورد و از زمان حمله به کنگره، نظرسنجی ها همچنین نشان می دهد که اکثر هواداران جمهوری خواه، وی را مسئول  این حوادث نمی دانند اما موج گسترده ای از خشم و اعتراض عمومی و همچنین مخالفت های گسترده حتی در اردوگاه جمهوری خواهان بر علیه وی به پاخاست.

ژورنال دودیمانش افزود: بنابراین استیلای رئیس جمهور شکست خورده ایالات متحده بر حزب جمهوری خواه حداقل در کوتاه مدت همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند. با این حال، وی برای نامزد شدن در انتخابات ۲۰۲۴ ایالات متحده با چالش های فراوانی روبرو خواهد بود. بیش از یک قرن است که هیچ رئیس جمهور مغلوبی در ایالات متحده موفق نشده به عنوان نامزد منتخب یکی از دو حزب اصلی (دموکرات و جمهوری خواه) در تاریخ ایالات متحده باشد؛ تنها استثنا در این مورد گروور کلیولند است که از سال ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۹ به عنوان بیست و دومین رئیس جمهور ایالات متحده بوده و پس از ترک کاخ سفید، دوباره از سال ۱۸۹۳ تا ۱۸۹۷، به عنوان بیست و چهارمین رئیس جمهور کاخ سفید را تسخیر کرد. بنابراین شانس ترامپ برای نمایندگی از سوی حزب حامی خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده به خصوص پس از حوادث حمله به کنگره و مطرح شدن دو بار استیضاح وی، ضعیف به نظر می رسد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که اگرچه مسیر جولان های سیاسی ترامپ مسدود شود، اما به زعم کارشناسان، اگرچه ترامپیسم در حزب جمهوری خواه به حیات خود ادامه می دهد، اما خود دیگر شانسی ب رای انتخابات آینده نخواهد داشت و شاید برخی از نزدیکان وی بتوانند شانس خود را برای حضور در فضای سیاسی ادامه دهند. 

خون ترامپ در رگ های نامزدهای انتخابات آتی آمریکا؟

نشریه فرانسی این پرسش را مطرح می کند که آیا نزدیکان ترامپ به عرصه انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده خواهند آمد؟

دونالد ترامپ چندین فرزند دارد و آمریکا نیز گرایش زیادی به سلسله خاندان های سیاسی دارد. پسر بزرگ وی، طی چهار سال گذشته، یکی از بزرگترین سرمایه گذاران بوده است. نیویورک تایمز در سپتامبر گذشته نوشت: از میان تمام فرزندان دونالد ترامپ، پسر ارشد او کسی است که بیشترین ارتباط را با سیاست، رای دهندگان و جریاناتی دارد که پدرش را به قدرت رسانده بودند. طبق نظرسنجی موسسه یوگو/YouGov که در پایان ماه آگوست گذشته انجام شد، پسر ارشد ۴۳ ساله ترامپ با حمایت ۶۵ درصدی طرفداران جمهوری خواه، محبوب ترین فرد خانواده بعد از پدرش بوده است.

ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ، با جلب نظر ۵۴ درصدی جمهوری خواهان در جایگاه بعدی قرار دارد. وی که ۳۹ سال سن دارد، احتمالاً بهترین گزینه به جای پدرش در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا باشد.

به گفته پولیتیکو، وی ابتدا ممکن است تلاش کند تا مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه فلوریدا در سال ۲۰۲۲ را شکست داده و سپس، کارزار انتخابات ریاست جمهوری خود را کلید زند.افزون بر آن، گفته می شود که لارا ترامپ، عروس خاندان دونالد ترامپ، در اندیشه تصاحب کرسی ایالت کارولینای شمالی در انتخابات میان دوره ای مجلس سنا است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ترامپ نیز از گزینه های احتمالی در نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده مطرح است؛ وی در هفته های اخیر، با وفادار ماندن به دونالد ترامپ، در مبارزات انتخاباتی در ایالت جورجیا و از سوی دیگر، ملاقات با آنتونی بلینکن، جانشین خود برای اثبات این بار وفاداری خود به نهادهای دموکراسی در ایالات متحده، بحث و گمانه زنی را در محافل و رسانه ها برانگیخته است.

راهبردهای جمهوری خواهان در برابر دونالد ترامپ چه خواهد بود؟

در هفته های اخیر، پس از حمله طرفداران ترامپ به کاخ کنگره و همچنین روال استیضاح ترامپ، برخی جمهوری خواهان به موضع گیری علیه او پرداختند.

نخست جمهوری خواهانی که به دونالد ترامپ وفادار مانده اند: تد کروز ۵۰ ساله، سناتور تگزاس که نامزد انتخابات دور مقدماتی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بوده است، همچنان جاه طلبی های خود برای دوره آتی ریاست جمهوری ایالات متحده را حفظ کرده است. وی به مدت چهار سال از دونالد ترامپ حمایت کرد و حتی در پی حوادث خشونت بار واشنگتن از او دفاع کرد.  کروز همچنین تلاش کرد مانع تایید نتایج انتخابات در ایالت های پنسیلوانیا و آریزونا شود.

جاش هالی ۴۱ ساله، سناتور جوان میسوری همان جاه طلبی و استراتژی تد کروز برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را دارد. وی که به عنوان یکی از چهره های شاخص آتی حزب جمهوری خواه قلمداد می شود، به دلیل مواضع خود در روزهای اخیر مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته است. به عنوان مثال انتشارات سایمون اند شوستر تصمیم گرفته تا انتشار کتاب بعدی او را لغو کند.

دوم؛ جمهوری خواهانی که دونالد ترامپ را رها کردند: برخی دیگر از جمهوری خواهان به عملکرد ترامپ در دوره ریاست جمهوری اش، موضع منتقد و مخالفی را اتخاذ کردند؛ در این میان می توان از نیکی هلی ۴۹ ساله، فرماندار سابق کارولینای جنوبی و سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل را نام برد که اعلام کرده که تاریخ، اقدامات دونالد ترامپ را از روز نخست انتخابات ۲۰۱۶ به شدت مورد انتقاد قرار خواهد داد. نام او در نوامبر گذشته به جای مایک پنس در لیست جمهوری خواهان ذکر شده بود.

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، مدت ها به عنوان جانشین احتمالی دونالد ترامپ مطرح بود، اما وی با قطع رابطه با ترامپ پس از حوادث ۶ ژانویه، پایگاه انتخاباتی او را به باد انتقاد گرفت.

لری هوگان ۶۴ ساله پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، به خصوص پس از شورش طرفداران ترامپ در حمله به کنگره، از دونالد ترامپ انتقاد کرد و  ترامپ را مسئول قطعی این حوادث دانست.

سوم؛ جمهوری خواهانی که سعی کرده موضع میانه ای را اتخاذ کنند: تام کاتن، سناتور ۴۳ ساله نیز ترامپ را به شدت مورد انتقاد قرار داد، اما با استیضاح او مخالفت کرد. تابستان سال گذشته، او در پاسخ به شورش های پس از مرگ جورج فلوید، مطلبی با عنوان "ارتش را بفرست" در نیویورک تایمز منتشر کرد که جنجال های زیادی برانگیخت.

ریک اسکات، سناتور ۶۸ ساله فلوریدا پس از حوادث ۶ ژانویه از دونالد ترامپ دفاع کرد در حالی که او را مکرر ترغیب به شرکت در مراسم تحلیف بایدن نیز می کرد.

 قدر مسلم آن است جبهه جمهوری خواهان پس از اقدامات ننگین ترامپ و کارنامه سیاه او در چهار سال گذشته، هر روز دچار افول و شکاف های عمیق تری می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha