رقص قلم‌ها، صلح‌نوشته‌های راه ابریشم را زینت داد

تهران- ایرنا- ۱۴۰ اثر منتخب از ۲۹ کشور جهان پیام‌آور صلح‌نوشته‌های راه ابریشم شدند تا با رقص قلم‌های خود زیباترین گفته‌های بزرگان سرزمین‌هایشان را با هدف خوبی‌ها و دوستی‌ها به زینت تحریر درآورند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، خوشنویسی شناسنامه هنر ایرانیان است و این حقیقتی آشکار و انکارناپذیر است تا بتوانیم ایران را مهد هنر خوشنویسی بنامیم.

هرچند راه ابریشم را بیشتر به شاهراه تجارت و داد وستدهای اقتصادی می‌شناسند اما این راه مسیر تبادل فکر و اندیشه نیز بوده است و از آنجا که حرف و کلمه در این دیار، هنری ارجمند و آسمانی برای گفتگو و صلح بوده است نمایشگاه خوشنویسی رقص قلم تلاش دارد با صیانت از این میراث بهانه ای برای تقاطع فرهنگ و هنر کشورهای مسیر راه ابریشم فراهم کند.

نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی راه ابریشم با عنوان رقص قلم به همت کمیسیون ملی یونسکو-ایران برگزار شد. در این نمایشگاه ۱۴۰ اثر منتخب از آثار ارسالی ۲۹ کشور جهان در قالب‌های نقاشی‌خط و ۷۰ اثر از خوش‌نویسان ایران در انواع گرایش‌ها بر دیوار «نگارخانه ملی ایران» واقع در مؤسسه صبا فرهنگستان قاب شدند.

بازدید استاد غلامحسین امیرخانی پیکسوت عرصه خوشنویسی در اولین روز آغاز به کار نمایشگاه رقص قلم 

هنرمندانی از کشورهای افغانستان، الجزایر، چین، مصر، هند، ژاپن، عراق، اردن، قزاقستان، کویت، لبنان، مغولستان، لهستان، مراکش، عمان، پاکستان، روسیه، سنگاپور، اسپانیا، سوریه، تاجیکستان، کره جنوبی، ترکیه، امارات، ازبکستان و تونس در نخستین نمایشگاه بین المللی خوشنویسی راه ابریشم حضور دارند.

سازمان یونسکو مهم‌ترین هدف خود را خشکاندن ریشه‌های جنگ در ذهن بشر می‌داند. هنرمندان این رشته‌ها از آفریقا و آسیا و غرب و شرق جهان  تمدن‌های کهن خود را از سراسر جهان  گردهم آوردند تا با آثار خود غبار خشونت و جنگ را بزدایند. 

اجرای زنده هنر خوشنویسی در نمایشگاه رقص قلم 

 در حاشیه این نمایشگاه نشست هایی برگزار شد که توجه کشورهای عضو را به این هنر والا معطوف کرد چون یکی از مشترکات کشورهای عضو ابریشم، بهره مندی از هنر خوشنویسی است.

بمنظـور تبـادل تجـارب کشـورها در حـوزه خوشنویسـی از تاریخ یکم تا ششـم بهمـن مـاه هـرشـب از سـاعت ۲۱ به وقـت ایـران در صفحـه اینسـتاگرام کمیسـیون ملـی یونسـکو-ایـران بـا هنرمنـدان و شـخصیت‌های کشـورهای شرکـت کننـده در نمایشـگاه بیـن المللـی خوشنویسـی راه ابریشـم گفـت وگوهـای تخصصـی بـه صـورت آنلایـن برگـزار کرد.

آثار این نمایشگاه به صورت مجازی نیز در نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو  در معرض نمایش قرار دارد و همچنین دیوارهای شهر مشهد، چند بنای باشکوه تهران و بناهای تاریخی چندین شهر کشورمان نمایشگر این آثار به صورت جشن نور (ویدئومپینگ) خواهند بود.

نمایشگاه آنلاین خوشنویسی رقص قلم

در بخش علمی این رویداد اساتید متعددی از نقاط مختلف جهان مقالات علمی در محورهای تعیین شده برای سخن گفتن از ارزش‌های والای هنر خوشنویسی در سرزمین خود ارسال کردند که در نهایت همه مقالات در کتابی علمی و پژوهشی به فارسی و انگلیسی چاپ می‌شود و همه به آنها دسترسی خواهند داشت.

آیین گشایش نمایشگاه بین‌المللی خوش‌نویسی راه ابریشم با عنوان «رقص قلم»، جمعه ۳ بهمن‌ماه در«نگارخانه ملی ایران» واقع در مؤسسه صبا فرهنگستان هنر با حضور جمعی از مسئولین و اهالی فرهنگ و هنر در محل فرهنگستان هنر برگزار شد و تا ۹ بهمن به نشانی خیابان ولیعصر تقاطع خیابان طالقانی شماره ۱۵۵۲ میزبان علاقه مندان‌ به صورت حضوری است ولی آثار به صورت آنلاین در نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو همچنان در دسترس بازدید عموم قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار فرهنگ