حضور کارشناس مذهبی در تئاتر دینی ضروری است

تهران- ایرنا- مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری معتقد است هنرمندان در حوزه تئاتر دینی باید از مشاوره و راهنمایی کارشناسان مذهبی بهره بگیرند.

 سومین جشنواره سراسری تئاتر آیات به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی و با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی کشور به میزبانی خراسان شمالی از  اول بهمن فعالیت خود را آغاز کرد و با رقابت هفت اثر  نمایشی از استان های خراسان رضوی، کرمانشاه، اصفهان،  قزوین، اردبیل، مرکزی و خراسان شمالی در سایت تیوال، پنجشنبه هفته گذشته با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به سومین جشنواره ملی تئاتر آیات نوشت: آثار ارائه شده به جشنواره تئاتر آیات باید نگاه آسیب‌شناسانه و کارشناسی به هنر و مسایل اعتقادی و دینی داشته باشد.

وی اضافه کرد: جشنواره تئاتر آیات بر مسایل اعتقادی و دینی تمرکز دارد و می تواند با نگاه عمیق و دقیق به این مسایل در جهان و جامعه معاصر، متمایز از رویدادهای دیگر قرار بگیرد و توجه و گفتگو در این زمینه را در هنرمندان منتقدان و مخاطبان طرح کند.

عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیامی داد و نوشت: سومین جشنواره ملی هنرهای نمایشی آیات، به میزبانی استان خراسان شمالی  بستری است برای تجلی عینی نماد ها و تمثیل های قرآن در قالب نمایش های دینی و آیینی و هنرمندان این عرصه با مایه های  دینی خود مفاهیم و مضامین آیات قرآن  و روایات را با تکنیک های روزآمد هنری خود برای مخاطبان عینیت می بخشند و خلق می کنند.

کوروش زارعی با اشاره به بایدها و نبایدها نمایش دینی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: کسی که میخواهد در این مسیر کار کند در واقع همراه با اعتقادات و باورهاست و باید موشکافانه، کارشناسی شده، دقیق و متقن به این موضوع بپردازد. چون این موضوع بسیار حساس است و شما می خواهید باورها و اعتقادات مردم را به یک اثر هنری تبدیل کنید.

اگر در نمایش دینی که می خواهیم دستورات الهی و مفاهیم قرآنی را به نمایش درآوریم، به صورت اصولی و دقیق به آن پرداخته نشود، ممکن است حتی به ضد ارزش تبدیل شود یا ممکن است نمایش از لحاظ محتوا خوب باشد ولی از نظر فنی و ساختاری به قدری ضعیف باشد که ضد ارزش تلقی شود.

این کارگردان و تهیه‌کننده تئاتر ادامه داد: انجام کار هنری با موضوع مکتب و دین و حتی راجع به شهدا باید از نظر موضوع، محتوا، چه در اجرا و چه در نوشتار، ساختار قابل توجه و ارزشمندی داشته باشد. گاهی شاهد نمایش های مذهبی هستیم که روی صحنه می رود و به جای این که تبلیغ دین را کند یا سیره اهل بیت را نشان دهد، مردم را به ارزش های مذهبی بدبین می کند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که برگزار کننده این جشنواره است باید جوایز قابل توجهی را اختصاص دهد که افراد حرفه ای وارد این موضوعات شوند و از طرف دیگر باید یک کارشناس مذهبی در کنار این افراد باشد که به آنها کمک کند. چون کسی که بخواهد در زمینه اعتقادات و باورها یک اثر هنری بیافریند حتما نیاز به یک مشاور دینی و مذهبی در کنار خود دارد. هرچند ممکن است کسی که در این عرصه ورود می کند، باور دینی خوبی داشته باشد ولی کارشناس دین نیست و اشراف به مسائل دینی ندارد. 

زارعی افزود: به عنوان کسی که سال ها در این زمینه کار کرده، توصیه می کنم که از وجود کارشناس مذهبی در این زمینه ها بهره ببرند تا خطایی صورت نگیرد و هر کسی از ظن خود نخواهد به مذهب بپردازد. البته هر هنرمند یک زاویه دیدی دارد ولی باید بر ا ساس آنچه در قرآن و روایات آمده، عمل کرد که در غیر این صورت باعث وارد شدن لطمه ای می شود، هر چند ممکن است سهوی باشد.

معتقدم کسی که کار دینی و مذهبی می کند و برای اهل بیت و شهدا به فعالیت می پردازد، باید کار قوی و قدرتمند ارائه دهد که نه تنها دلزدگی بلکه اشتیاق ایجاد کند. متاسفانه بسیاری از نمایش های دینی ما به قدری از نظر ساختاری و موضوعی و محتوایی ضعیف است که تبدیل به ضد ارزش شده و مردم را از نمایش های دینی فراری می کند.

زارعی اضافه کرد: دست اندرکاران جشنواره نیز باید به این مساله توجه کنند و صرف برگزاری یک جشنواره و ارائه تعدادی آثار بر اساس اعتقادات و با ورها کفایت نمی کند بلکه وظیفه ما را در این حیطه بسیار سنگین می کند و مسئولان جشنواره باید دقت کافی داشته باشند و حتما مشاور و کارشناس مذهبی و دینی در کنار هنرمندان قرار گیرند که با هم ممزوج شوند و اتفاق خوبی رقم بخورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha