هزار هکتار جنگلکاری در رضاآباد رودبار جنوب اجرا شد

جیرفت - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از اجرای یکهزار هکتار جنگلکاری و نهالکاری با سبزینگی بالا برای تثبیت خاک در منطقه رضاآباد رودبار جنوب خبر داد.

به گزارش ایرنا، حمزه احمدی روز یکشنبه در بازدید جعفر رودری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از طرح جنگلکاری منطقه رضاآباد اظهار داشت: تا کنون برای این پروژه ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

به گفته وی ۵۵۰ میلیارد این مبلغ از اعتبارات استانی و مابقی از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

وی تصریح کرد: طی ۲ سال آینده، طرح آبیاری و مراقبت این طرح به اتمام خواهد رسید و هرچه به پایان طرح مراقبت نزدیک می‌شویم میزان آبیاری را هم کاهش می‌دهیم تا گیاه با اقلیم منطقه سازگار شود.

وی اضافه کرد: در زمستان آبیاری انجام نمی‌شود اما با آغاز فصل تابستان هز ۱۵ روز عملیات آبیاری نهال‌ها انجام می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان بیان داشت: در این پروژه بیشتر از گونه‌های کهور ایرانی و پاکستانی و نهال کئنار استفاده شده است.

وی با بیان اینکه در جنوب کرمان یک میلیون و ۲۶۰ هکتار عرصه بیابانی وجود دارد اظهار داشت: کانون بحران فرسایش بادی در این خطه ۳۹۰ هزار هکتار است و بیشترین میزان فرسایش بادی جنوب کرمان در شهرستان رودبار است.

وی بیان داشت: هدف اصلی اداره کل منابع طبیعی در قلعه‌گنج و رودبار جنوب، تثبیت خاک و افزایش سرانه جنگل است.

احمدی تصریح کرد: در جنوب کرمان ۴۸۰ هکتار جنگل طبیعی وجود دارد و یکی از رسالت‌های منابع طبیعی تویعه جنگل‌های دست‌کاشت است.

وی بیان داشت: مدیریت مناطق بیابانی در رودبار جنوب و زهکلوت در اولویت طرح‌های مطالعاتی اداره‌کل منابع طبیعی جنوب کرمان است.

شهرستان رودبار جنوب در فاصله ۳۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها