۵ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۲
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84196714
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار اشتباه، شیلی را به وضعیت اضطراری درآورد

تهران- ایرنا- به دنبال اعلام وضعیت هشدار سونامی از سوی دفتر اورژانس ملی دولت شیلی، مردم دچار ترس و وحشت شدید شدند، اما در ادامه معلوم شد با اشتباه سیستمی، زلزله‌ای به مقیاس ۷,۱ ریشتر را سونامی تشخیص داده‌اند.

به گزارش یکشنبه ایرنا از نشریه لاترسرا شیلی، به دلیل مخابره پیام هشدار به هزاران تلفن همراه شهروندان شیلی که از احتمال وقوع سونامی پس از زلزله ۷,۱ ریشتری خبر می داد، کشور شیلی به حالت هشدار درآمد.

این پیام هشدارآمیز که بخش بزرگی از جمعیت شیلی را به حالت اضطرار برای تخلیه درآورد، از سوی دفتر ملی اورژانس وزارت کشور (اونمی- ONEMI) سانتیاگو به اشتباه درپی زلزله بالای ۷ ریشتری ارسال شده بود.

پس از آنکه خدمات هیدروگرافی و اقیانوس شناسی ارتش شیلی (#SHOA) وضعیت اخطار سونامی را به کلی لغو کرد، دفتر ملی اورژانس این کشور نیز اشتباه در مخابره هشدار تخلیه سونامی را پذیرفت.

براساس توضیحات اونمی (ONEMI)، این پیام هشدار مربوط به مشکل سیستم هشدار اضطراری در ارسال پیام تخلیه اساسی منطقه آنتاریکای شیلی بوده است.

«ریکاردو تورو» مدیر این نهاد دولتی در این باره گفت: اشتباه ایجاد شده به دلیل اختلال در سیستم هشدار اضطراری (SAE) بود که باعث مخابره چنین پیامی شده است.

وی همچنین با ابراز تاسف از وضعیت پیش آمده و مشکلات ناشی از آن اعلام کرد: متخصصان و کارشناسان فنی شیلی در حال تحقیق بر روی آن هستند و ما نهایت تعهد و تلاش خود را برای تحقیق و بررسی پیرامون تمامی عوامل پیشامد خطا به کار می گیریم.

در نتیجه این پیام تخلیه اضطراری، همسایگان منطقه آنتاریکا به سرعت شروع به تخلیه محل اسکان خود کرده‌اند.

زمین لرزه ای به بزرگی ۷,۱ ریشتری بامداد امروز منطقه آنتاریکای شیلی را لرزاند که در پی آن مقامات شیلی را به ارسال پیام هشدار اضطراری واداشت. در این پیام هشدارآمیز مقامات دولتی از مردم خواستند سواحل و مناطق را با احتمال خطر سونامی تخلیه کنند.  

۸ دیماه نیز زلزله‌ای به مقیاس ۶,۸ ریشتری منطقه لوس لاگوس شیلی را تکان داد. ماه گذشته نیز زمین لرزه‌ای منطقه مرزی میان شیلی و آرژانتین را لرزاند.

شیلی در یک قرن گذشته شاهد زلزله‌های مهیبی بوده است، از جمله زلزله‌ای که سال ۲۰۱۰ با شدت ۸.۸ ریشتر در ساحل جنوبی رخ داد و موج های بلندی را در پی داشت که یک شهرک ساحلی را ویران کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار جهان