پنجم بهمن‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و عادی انگاری، شرایط را برای اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا مهیا کرده و آمارها از افزایش مبتلایان به این ویروس در نقاط مختلف کشور حکایت دارد.

چند روزی بود که ایران به لحاظ ابتلای افراد به بیماری کووید ۱۹ در وضعیت مناسبی قرار گرفته و کاهش شمار مبتلایان اندکی از استرس و فشارها کم کرده بود اما اینک با بالارفتن مراجعه افراد به مراکز درمانی بار دیگر زمزمه شیوع و همه گیری این بیماری به گوش می رسد، زنگ خطری که می تواند در هر شهر و روستایی به صدا درآید و افراد بیشتری را به کام مرگ بکشاند.

بنا به گفته مسوولان خطر شیوع ویروس کرونا همچنان جدی است و برای جلوگیری از وخیم شدن اوضاع نظارت ها و محدودیت های جدید کرونایی در نقاط مختلف کشور افزایش یافته و در کنار آن با افرادی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی بی‌توجه باشند، برخورد جدی و قانونی می‌شود.

آنچه در این روزها و با کاهش شمار مبتلایان و فوتی های ناشی از ویروس کرونا در جامعه بیشتر به چشم می خورد کم توجهی به استفاده از ماسک است که خود می تواند عامل اصلی شیوع این ویروس باشد.

اما در عین حال کارشناسان همچنان توصیه می کنند، مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن ابراز نگرانی از چرخش ویروس کرونا گفت: منابع واکسن کرونا را تامین کرده‌ایم و در روزهای ‌آینده نخستین محموله واکسن‌های وارداتی را از منابع مورد اعتماد وارد کشور می‌کنیم و برای گروه‌های آسیب پذیر تزریق خواهد شد.

سعید نمکی افزود: مقابله با ویروس کرونا و رساندن تلفات آن به عدد دو رقمی دستاورد بزرگی بود اما همچنان نگران هستم این  دستاورد تبدیل به طوفان شود که اداره آن به سختی انجام می شود. این موج جدید اگر ما را گرفتار کند عذاب و سختی های آن به مراتب خطرناک تر از قبلی است زیرا بسیار پیچیده است و هر لحظه شکل خاصی از خود بروز می دهد که با شکل قبلی و علامت ها متفاوت است به همین دلیل باید هوشمندانه عمل کرد.

وی اضافه کرد: در بازی شطرنج با این ویروس، نمی شود لحظه ای غفلت کرد به همین دلیل نگران سفرهای آینده هستیم. یکی از دغدغه های اصلی، سفر به جنوب کشور است، وقتی به چرخش درآید این ویروس خیلی خطرناک می شود؛ انگلیسی ها دروغ می گفتند که ۷۰ درصد قدرت انتقال دارد، این ویروس هم بیماری زایی و مرگ زایی بسیار بالایی دارد، این فقط در اروپا نیست در هر اقلیمی می تواند اتفاق بیفتد حتی اگر همه راهها را کنترل کنیم.

مروری بر شرایط کرونایی در استان‌ها

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر  درباره وضعیت کرونایی این شهرستان اعلام کرد: در روزهای اخیر با کاهش رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی و عادی‌انگاری شرایط از سوی مردم، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان رو به افزایش است و باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد.

حسین فارسی با اشاره به اینکه ملایر هم اکنون در وضعیت زرد کرونا قرار دارد و این وضعیت بسیار شکننده است، اظهارداشت: تداوم این وضعیت و حرکت به سمت وضعیت آبی در گرو همکاری آحاد مردم و جدی گرفتن خطر شیوع ویروس کرونا است و مردم باید از شرکت در دورهمی‌های فامیلی و خانوادگی و اجتماعات دوری کنند تا شاهد ورود به موج چهارم کرونا نباشیم.

درباره وضعیت کرونایی استان آذربایجان غربی هم بر اساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این استان، طبق آخرین آمار با افزایش ۲۱ نفری، ۳۴۱ بیمار با تشخیص سندرم حاد تنفسی در مراکز درمانی استان بستری بوده و اقدامات درمانی روی آنان در حال انجام است.

دکتر جواد آقازاده افزود: در ۲۴ ساعت گذشته شاهد ابتلای ۱۲۹ نفر به بیماری کووید ۱۹ در استان بودیم که از این تعداد حدود ۶۰ نفر بستری شده و یک مورد فوتی بر اثر ابتلا به این بیماری گزارش شده است و برای ایجاد روند کاهشی مستمر و کاهش بستری شدگان، مبتلایان و فوت شدگان بر اثر ابتلا به کووید ۱۹، رعایت مستمر موارد بهداشتی و خودداری از دورهمی های خانوادگی یک ضرورت اساسی به شمار می رود.

در سیستان و بلوچستان نیز با اضافه شدن ۲۱ بیمار کرونایی، شمار مبتلایان به این ویروس به ۲۷ هزار و ۱۴ نفر رسیده و رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اعلام کرده است: با افزوده شدن ۲ بیمار فوتی جدید شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان به یکهزار و ۱۴۰ نفر رسید. 

دکتر محمد هاشمی شهری بار دیگر بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید کرد و از مردم خواست در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

شناسایی ۶۴ مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر جمعه تا ظهر شنبه (چهارم بهمن ماه) نیز شمار مبتلایان را به ۲۲ هزار و ۱۰۹ نفر رسانده است.

بنابر اعلام کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان ۱۰۲ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی این استان بستری هستند و ۱۵ هزار و ۴۳۹ نفر تاکنون به صورت سرپایی درمان شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان نیز گفت: از ابتدای بروز و شیوع کرونا تاکنون ۱۵ هزار و ۸۶۲ مورد مثبت بیماری کووید١٩ بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.
نوید دانایی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته (از سوم تا چهارم بهمن ماه) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در شهرستان‌های تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شد و بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به چهار هزار و ۳۵۱ نفر رسید و ۱۱ هزار و ۵۱۱ بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.
استاندار زنجان نیز گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون نزدیک به ۱۳۰ هزار تست در این استان انجام شده است که به ازای هر یک هزار نفر، ۱۲۰ نفر را شامل می‌شود و این بالاترین میزان تست در کشور نسبت به جمعیت است.

فتح الله حقیقی افزود: باید تلاش شود طی ۲ ماه آینده این میزان تست به ازای هر هزار نفر جمعیت به ۳۰۰ نفر برسد که خوشبختانه زمینه این امر نیز در استان فراهم شده است.

وی با تاکید بر اینکه گرفتن تست به تنهایی کافی نیست و سایر اقدامات به‌ویژه موضوع قرنطینه افراد در نقاهتگاه‌ها باید تداوم داشته باشد تا شاهد ثبات آمار باشیم یادآورشد: به رغم آماده بودن یک هزار و ۳۰۰ تخت نقاهتگاهی در زنجان، استقبال لازم از این مراکز نمی‌شود و این درحالی است که برخی از مبتلایان امکانات لازم را برای قرنطینه شدن در منزل ندارند اما نسبت به قرنطینه خود در منزل اصرار دارند که همین امر سبب به خطر افتادن سلامت سایر افراد خانواده به‌ویژه سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای می‌شود.

استاندار زنجان قرنطینه شدن افراد مبتلا به کرونا در منزل را بزرگترین اشتباه در این حوزه خواند و تصریح کرد: ۹۹ درصد از مبتلایان به کرونا در خانه قرنطینه می‌شوند در حالی که ۹۰ درصد سالمندان و افراد دارای بیماری مزمن با خانواده زندگی می‌کنند و ماندن مبتلایان در خانه، زندگی آن‌ها را با خطر مواجه می‌کند.

حقیقی خاطرنشان کرد: متاسفانه بالاترین آمار مرگ و میر کرونا مربوط به افراد مسن با میانگین سنی ۷۱ سال به بالا است.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: اجرای این طرح در استان آثار خوبی داشته است و تداوم اجرای طرح به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا منجر خواهد شد.

حقیقی بیمار یابی را یکی از محورهای این طرح بیان کرد و افزود: وقتی زنجیره انتقال ویروس فراگیر شود، قطع کردن آن هم مشکل خواهد بود، به همین خاطر موضوع بیماریابی در این طرح مورد توجه جدی است.

وی بر لزوم اجرای محدودیت ها و ممنوعیت ها با قوت تاکید کرد و اظهار داشت: دادستانی می‌تواند با کسانی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند برخورد کند.

حقیقی با بیان اینکه متاسفانه ۷۰ درصد از مبتلایان در مراکز درمانی بستری می‌شوند، تصریح کرد: کسانی که مراسم‌ عروسی و عزا برگزار می‌کنند یا به آرامستان‌ها می‌روند باید پاسخ‌گو باشند.

وی با اشاره به افزایش مراجعات سرپایی مبتلایان به کرونا طی روزهای اخیر، گفت: تا زمانی که واکسن مطمئن وارد کشور شود، زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید به گفتمان عملی زندگی‌مان تبدیل شود.

فرماندار قزوین هم از شهروندان قزوینی خواست موضوع محدودیت شبانه را جدی بگیرند چراکه ارسال نشدن پیامک به معنای جریمه نشدن و نادیده نگرفتن تخلف نیست بلکه تمامی تصاویر دوربین ها جمع آوری و در پایش تصویری راهور بررسی و سپس جرایم اعمال می‌شود.

محمد شفیعی اظهار داشت: شهرستان قزوین در رنگ بندی مدیریت هوشمند کرونا از مدتی پیش از وضعیت نارنجی خارج و در وضعیت زرد قرار گرفته که همین موضوع باعث کاهش محدودیت های کرونایی شده است.

در روزهای اخیر مردم لارستان هم دچار سهل انگاری و عادی انگاری در زمینه مواجهه و مقابله با کرونا شده اند و بنا بر اظهارات مسوولان شاهد تغییر وضعیت شهرستان لارستان گاه از زرد به نارنجی و حتی قرمز هستیم.

با توجه به این شرایط رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان ضمن اعلام خطر و هشدار نسبت به بروز موج چهارم کرونا در مناطق جنوب استان فارس گفت: افزایش میزان مراجعه کنندگان افراد مشکوک کرونایی طی روزهای گذشته امکان دارد وضعیت این مناطق را برای روزهای آینده دچار چالش جدی کند.

دکتر بهزاد رضایی گفت: طی روزهای گذشته در برخی شهرها و مناطق از جمله شهرهای براک، لطیفی، عمادشهر و فیشور با افزایش شمار مبتلایان و تعداد مراجعه کنندگان مواجه بودیم و خطر جدی بروز موج چهارم در این مناطق بالاست.

وی از مردم و شهروندان در شهرستان های لارستان، خنج و اوز خواست که همچنان به رعایت مسایل بهداشتی ، فاصله گذاری اجتماعی ، پرهیز از سفرهای غیرضرور و تجمع ها و دید و بازدیدهای خانوادگی پایبند باشند و با تیم‌های حمایتی و رهگیری در معاونت بهداشتی همکاری کامل داشته باشند .

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در هفته گذشته در شهرستان مهاباد با افزایش همراه بوده و بر اساس اظهارات مدیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده که قابل توجه بوده و جای نگرانی دارد.

امیر بهزاد در این رابطه اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در مهاباد تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ مورد مبتلا به کووید-۱۹ در این شهرستان شناسایی شده که بخش عمده مبتلایان در مراکز غربالگری ۱۶ ساعته این شهرستان شناسایی شده‌اند.

وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد شمار مبتلایان به کرونا در مهاباد در یک هفته گذشته با افزایش همراه بوده و سه نفر نیز در پنج روز گذشته در این شهرستان بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند و تعداد فوتی‌های این شهرستان به ۳۱۷ نفر رسیده است.

وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل نیز در شبانه‌روز گذشته منجر به  فوت دو نفر و بستری شدن ۲۷ بیمار در مراکز درمانی این استان شده است.

آمار مبتلایان کرونا در استان اردبیل در ادامه روند کاهشی به وضعیت پایدار کمتر از ۳۰ نفر در روز رسیده به طوری که مجموع افراد بستری همزمان در مراکز درمانی این استان نیز به ۱۶۴ نفر رسیده که ۳۳۹ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده است.

همچنین بر اساس اعلام ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، در شبانه‌روز گذشته مجموع تعداد بیماران بدحال بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل نیز با روند نزولی کند از ۸۳ مورد به ۶۲ نفر کاهش یافته است.

بنا به اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، ۱۰ شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت، گرمی، مشگین‌شهر و اردبیل در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و ۲ شهرستان خلخال و پارس‌آباد در وضعیت زرد قرار دارند.

همچنین شهرستان های بروجرد، کوهدشت، دورود، پلدختر، رومشکان و چگنی در استان خرم آباد نیز اکنون در وضعیت آبی و شهرستان های  خرم آباد، ازنا، الیگودرز، دلفان و سلسله در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند و بنابر اعلام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ۶۳ هزار و ۲۰۶شهروند این استان از ابتدای شیوع کرونا تا سوم بهمن ماه به این ویروس مبتلا شده‌ و تاکنون یک هزار و ۳۱۷ نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی در استان، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا ۸۸ درصد کاهش یافته است.

ابراهیم قادری اظهار داشت: از زمان آغاز طرح شهید سلیمانی تاکنون کاهش ۸۷ درصدی بستری‌ها، ۸۸ درصدی فوتی‌ها و کاهش ۷۵ درصدی تعداد بیماران را شاهد هستیم.

اما بشنوید از رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز که اعلام کرد:  با تلاش مدافعان سلامت طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی ناشی از کووید ۱۹ در این استان نداشتیم و از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۶ روز بدون مرگ ناشی از بیماری کووید ۱۹ شامل سه روز  در دی ماه امسال و ۲ روز در بهمن ماه جاری در البرز ثبت شده است.

دکتر محمد فتحی گفت:  ۳۷ بیمار بدحال کووید ۱۹  طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های البرز پذیرش و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند و اکنون ۲۸۵ بیمار کووید ۱۹ در تخت های بستری بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند و در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۲۹هزارو۹۰۷ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی البرز  بستری شده اند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز بار دیگر به مردم توصیه کرد که از رفتن به مسافرت های غیر ضرور خودداری کرده و استفاده از ماسک ، مواد ضدعفونی کننده و شستشوی مستمر دستان با صابون را اولویت قرار دهند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

از مجموع هفت شهرستان استان البرز چهار شهرستان در وضعیت زرد و سه شهرستان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد هم درباره وضعیت کرونا در این استان ضمن اشاره به این موضوع که مبتلایان به این ویروس در روزهای گذشته افزایش یافته و موارد بستری مشکوک نسبت به روز قبل ۱۲ مورد بیشتر بوده است، گفت: هم اکنون ۱۵۶ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۴۸ نفر  در بخش مراقبت‌های ویژه به دلیل شرایط حاد آنها تحت درمان قرار دارند. 

دکتر  سید ابراهیم سلمانی افزود: کرونا همچنان در کمین است و در صورت غفلت و عادی انگاری اوضاع بار دیگر شاهد افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر در استان یزد خواهیم بود.

تازه ترین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور

امروز (پنجم بهمن ماه) بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با فوت ۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۷ هزار و ۳۸۳ نفر رسید.

 سیما سادات لاری این را هم گفت که تاکنون یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۹۷۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۵ بهمن ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۵ هزار و ۹۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۴۳۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۹۷۷ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۹۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۰۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۸ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۵۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۷۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

گزارش کرونایی استان ها

امروز مرکز بندرعباس در گزارشی با عنوان خطر اوج گیری دوباره کرونا سوغات سفر به هرمزگان به خطرات کم توجهی مردم هرمزگان اشاره کرده و از سفرهایی که منجر به افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا شده است، نوشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در سفر اخیر وزیر بهداشت به هرمزگان نیز در این باره اعلام کرد: هفته گذشته گزارشی از وضعیت قشم در نشست ستاد ملی ارائه کردیم که تعداد زیادی مسافر به این جزیره وارد شدند که جای نگرانی است.

دکتر علیرضا رئیسی بیان داشت: با توجه به این شرایط باید در سطح ملی تصمیماتی بگیریم و هم اینکه در سطح استانی هم نظراتی وجود دارد که قابل انجام است.

در بخشی از این گزارش آمده است: هنوز خستگی خیز موج سوم کرونا از روح و جان نیروهای بهداشت و درمان هرمزگان رخت برنبسته که این روزها خبرها و نگرانی هایی مبنی بر احتمال شیوع موج جدیدی از آن در این استان شنیده می شود که شاید یکی از مهمترین دلایل آن سفرهایی از سر خوشی یا ناخوشی برخی ها به این استان زیبای جنوبی باشد.

گویی هنوز برخی ها خطر کرونا را جدی نگرفته اند که همچون روزگاران نه چندان دور کوله بار سفر می بندند و عازم سرزمین هرمزگان سرزمین آفتاب و دریا می شوند ؛ غافل از آنکه شاید کرونا در این مسیر همسفر آنها و میهمان ناخوانده و مرگ آوری شود که لب خندانشان را با یک اشاره و یا سرفه به چشم گریان بدل سازد و نفس هایشان را به شماره اندازد.

بارها و بارها از سوی مسوولان اعلام شده که سفر و دورهمی ها سرعت انتشار ویروس کرونا را دوچندان و چرخه انتقال آن را گسترده تر می کند؛ اما با این حال و با وجود همه هشدارها، شاهد سفرهای غیرضروری بسیاری در اقصی نقاط کشورمان به ویژه در مناطق جنوبی همچون هرمزگان با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب آن در فصل زمستان هستیم؛ به گونه ای که در تعطیلات اخیر بیش از ۵۰ هزار مسافر وارد جزایر کیش و قشم و هرمز در این استان شدند و وضعیت این مناطق با توجه به ورود این حجم از مسافر طبق اعلام کارشناسان بهداشتی نگران کننده است و باید منتظر تبعات آن در هفته های آینده بود.

افزایش ۲۱ درصدی موارد بستری مبتلا به کرونا در هرمزگان، شمار فوتی های کرونا در هرمزگان در یک قدمی چهار رقمی شدن، اعمال محدودیت های شدید تردد تا پایان اردیبشهت ۱۴۰۰در هرمزگان و خیز دوباره کرونا در هرمزگان و لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی مهمترین عناوینی است که در این گزارش به تشریح هر یک از آنها پرداخته شده است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۹۹ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. ایران از نظر تعداد تلفات کرونا وبدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت، نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =