گفت‌ و گوی تلفنی جو بایدن و بوریس جانسون در باره ایران

تهران - ایرنا - کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا و بوریس جانسون نخست‌ وزیر انگلیس در مورد ایران گفت‌ وگوی تلفنی داشتند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از بیانیه کاخ سفید، رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست وزیر انگلیس طی گفت وگوی تلفنی‌شان بر لزوم هماهنگی دو طرف در برخی اولویت‌های سیاست خارجی از جمله چین، ایران و روسیه رایزنی کردند.

در ادامه این بیانیه کاخ سفید آمده است: جو بایدن در این گفت‌ و گو از تمایلش برای تقویت روابط ویژه میان دو کشور، احیای روابط فراآتلانتیک، تاکید بر نقش حیاتی ناتو در امور دفاعی مشترک نیز سخن به میان آورد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین به اهمیت همکاری‌ها از طریق سازمان های چندجانبه در برخی چالش های مشترک از جمله مقابله با تغییرات اقلیمی، مهار کرونا و تضمین امنیت سلامت و بهداشت جهانی اشاره کرد.

بایدن در ادامه به آمادگی‌اش برای همکاری نزدیک با بوریس جانسون همزمان با میزبانی انگلیس از اجلاس گروه هفت اشاره کرد.

این بیانیه کاخ سفید در حالی منتشر شده است که دفتر نخست وزیری انگلیس نیز روز گذشته با صدور بیانیه ای در مورد رایزنی تلفنی بایدن - جانسون اعلام کرد: جانسون بار دیگر ریاست جمهوری بایدن را تبریک گفت و دوطرف مشتاقانه منتظر هستند تا اتحاد میان دو ملت را تعمیق بخشند.

این دومین تماس تلفنی بوریس جانسون و جو بایدن پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.

نخست وزیر انگلیس همچنین از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشت به توافق اقلیمی پاریس، سازمان جهانی بهداشت و برنامه «کوواکس» برای توزیع منصفانه واکسن کرونا استقبال کرد.

جانسون اولین مقام اروپایی است که با رئیس‌جمهور جدید آمریکا صحبت می‌کند.در بیانیه دفتر نخست‌ وزیری بریتانیا به موضوع گفت‌ وگو بر سر توافق تجاری آزاد دو کشور تاکید شده اما در بیانیه کاخ سفید اصلا به این موضوع اشاره هم نشده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =