فعالیت‌های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در دوره کرونا مستند شود

تهران - ایرنا - رئیس اورژانس کشور در نشست ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: فعالیت‌های این دانشگاه  در دوره کرونا، و تلاش کادر درمانی در مراکز تابعه آن که به رغم مشکلات مختلف، بصورت جهادگونه انجام شده، باید ثبت و مستند شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از اورژانس کشور، پیرحسین کولیوند در این نشست پس از توجه به گزارش های ارائه شده از عملکرد معاونان دانشگاه علوم بهزیستی و روسای مراکز درمانی تابعه این دانشگاه در دوران شیوع کرونا در کشور، با عرض خداقوت به مسئولان این دانشگاه و مراکز درمانی تابعه، خدمات خاص و فعالیت ویژه همه بخش های این دانشگاه و کادردرمان مراکز تابعه را با وجود مشکلات خاص، فعالیتی ارزشمند و جهادگونه دانست.

وی، با اشاره به تلاش کادر درمان در مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) در رعایت سختگیرانه پروتکل های بهداشتی و پیشگیری از شیوع  بیماری کرونا در این مرکز که دارای بیش از یک هزار بیمار حاد و مزمن روانی است، افزود: فوت فقط چهار بیمار مزمن روانی از مجموع سه هزار نفر پرسنل و بیمار روانپزشکی این مرکز، نشان از تلاش قابل تقدیر کادر درمانی در رعایت پروتکل های بهداشتی دارد، چرا که این آمار با مرگ و میر در مراکز درمانی و سالمندان کشورهای اروپایی که با تحریم مواجه نیستند و کمبودی بلحاظ امکانات ندارند، قابل مقایسه نیست.

کولیوند همچنین راه اندازی دو بخش پست کووید در دو بیمارستان توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی جهت ارائه خدمات به بیماران بهبودیافته از کرونا برای کاهش عوارض جسمی و اعصاب و روان این بیماران را لازم دانست و با اشاره ای به تجربه خود در ابتلا به بیماری کرونا، بر تاثیر بسیار چشمگیر خدمات توانبخشی و سلامت روان در کاهش عوارض این بیماری، و ارتقای سلامتی بیماران بهبودیافته از کرونا ، جهت برگشت به زندگی شخصی و اجتماعی تاکید کرد.

فرمانده قرارگاه پشتیبانی طرح شهید قاسم سلیمانی، افزود: به دلیل جایگاه خدمات توانبخشی و خدمات سلامت روان در کاهش عوارض جسمی و اعصاب و روان بیماران بهبود یافته از کرونا، که به دلیل بستری طولانی بخصوص در بخش های ICU  (مراقبت های ویژه) ایجاد می شود، ارائه خدمات توانبخشی، مددکاری و سلامت روان از سوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، در سند مربوط به طرح شهید قاسم سلیمانی مشخص شده و در مجموعه خدمات مجریان این طرح قرار گرفته است.

وی افزود: براساس بررسی که انجام شد، متوجه شدیم که نه همه بیماران، بلکه بعضی از بیمارانی که در بخش های مراقبت های ویژه (ICU) بیمارستان ها بستری بودند، بدلیل عدم تحرک، دچار مشکلات عضلانی، و بخاطر استرس و نگرانی ناشی از  بیماری کرونا، با اختلالات اعصاب و روان روبه رو شدند، که برنامه ارائه خدمات تیم های تغذیه، روانشناسی و فیزیوتراپی برای آنان اجرا ، و به نتایج بسیار خوبی منجر شد.

کولیوند همچنین ارائه خدمات سلامت روان و روانشناسی به کادر درمان و خانواده های آنان را لازم دانست و گفت: این خدمات قبل از بیماری، حین بیماری و بعد از آن، قابل ارائه خواهد بود.

وی افزود: عملکرد ارزشمند دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مراکز درمانی تابعه آن، و آمادگی متخصصان این دانشگاه برای ارائه خدمات حوزه های توانبخشی، سلامت روانی و اجتماعی را به دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران و همچنین روسای دانشگاه های سراسر کشور اطلاع خواهم داد و در ارتباط با رفع نیازهای این دانشگاه و مراکز وابسته به آن، از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.

فرمانده قرارگاه پشتیبانی طرح شهید قاسم سلیمانی با توجه به پتانسیل علمی و تخصصی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در حوزه های توانبخشی، سلامت روانی و اجتماعی اظهار داشت: این دانشگاه می تواند علاوه بر پذیرش بیماران بهبود یافته از کرونا (پساکرونا) برای دریافت خدمات، می تواند چگونگی ارائه خدمات در این حوزه ها را به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور که تمایل به راه اندازی این بخش ها داشته باشند، آموزش بدهد.

رئیس سازمان اورژانس کشور همچنین در زمینه رفع کمبود آمبولانس مرکز روانپزشکی رازی، قول مساعد داد و افزود: در اولین فرصت که این امکان فراهم شود، برای افزایش تعداد آمبولانس های این مرکز روانپزشکی، کمک خواهد شد.

کولیوند از مسئولان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خواست تا سازمان اورژانس کشور را در آموزش پرسنل اورژانس برای چگونگی مواجهه با بیماران روانپزشکی، یاری کنند.

پیش از سخنان دکتر کولیوند، رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معرفی کوتاهی از این دانشگاه داشت که با 23 گروه آمورشی و هشت مرکز تحقیقاتی در سه حوزه (توانبخشی، سلامت روانی و اجتماعی) ، علاوه بر تربیت دانشجو، تولید شواهد علمی در سه حوزه سلامت را بعهده دارد.

دکتر حمیدرضا خانکه با اشاره به نیاز بیماران بهبودیافته از کرونا به خدمات توانبخشی و سلامت روان جهت کاهش عوارض جسمی و روانی ناشی از کرونا، افزود: با راه اندازی دو بخش خاص این بیماران  در دو بیمارستان توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی (امین آباد) که از جمله مراکز درمانی این دانشگاه هستند، خدمات مورد نیاز این دسته از بیماران در دو حوزه توانبخشی و سلامت روان ارائه می شود.

وی همچنین به پیگیری برای تامین چند دستگاه آمبولانس، سی تی اسکن و تجهیزات آزمایشگاهی ، از وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: با مسئولان در بخش های مختلف وزارت بهداشت مذاکره شده و امیدوارم با پشتیبانی فرمانده محترم قرارگاه پشتیبانی طرح شهید سلیمانی، بتوانیم نیازهای تشخیصی و درمانی مراکز تابعه را تامین کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

سرخط اخبار جامعه