شورای کلیسای خاورمیانه خواستار لغو تحریم های آمریکا علیه مردم سوریه شد

تهران - ایرنا - سران کلیساها، مراجع دینی و شورای کلیساهای خاورمیانه با ارسال نامه‌ای به «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از وی خواستند تا تحریم‌های یکجانبه اعمال شده علیه مردم سوریه توسط کاخ سفید در دولت ترامپ که باعث افزایش رنج مردم این کشور به ویژه با شیوع بیماری همه گیر کرونا شده را لغو کند.

به گزارش امروز (یکشنبه) ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در این نامه آمده است: شورای کلیساهای خاورمیانه برای دفاع از حقوق بشر و کرامت انسانی درخواست خود برای لغو تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه مردم سوریه که هر روز عمق نقض حق آن‌ها برای زندگی باعزت را بیشتر و بیشتر می‌کند و نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی بی‌سابقه در منطقه هشدار می‌دهد را اعلام می‌کند.  

سران کلیساها، مراجع دینی و شورای کلیساهای خاورمیانه در نامه خود به «بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا با اشاره به گزارش «آلینا دوهان» کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره تأثیرات منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا در زندگی مردم سوریه به ویژه در زمینه [مقابله] با بیماری کرونا خواستار اقدام فوری برای لغو تحریم‌های اقتصادی علیه مردم سوریه که سالها تحت شرایط سخت زندگی و بحران‌های اقتصادی اجتماعی و بهداشتی به ویژه بیماری کرونا و پیامدهای فاجعه بار آن قرار گرفته‌اند، شدند.   

در این نامه با اشاره به اینکه سوریه ۱۰ سال پیش سبد غذایی منطقه بود، اما امروز به دلیل جنگ و تحریم‌های یک جانبه آمریکا، مردم آن (سوریه) آسیب زیادی دیده‌اند از «بایدن» خواسته شده تا برای کاهش اثرات فاجعه انسانی که خاورمیانه و جهان را با موج جدید بی‌ثباتی تهدید می کند، اقدام کند.  

شورای کلیساهای خاورمیانه در این نامه از واشنگتن خواسته است تا از اقدامات یک جانبه با هدف دستیابی به منافع خود با هزینه مردم سوریه به ویژه از طریق تحریم‌های ناعادلانه دست بردارد.  

این نامه توسط «میشال عبس» دبیرکل شورای کلیساهای خاورمیانه و تعدادی از روسای کلیساهای خاورمیانه از جمله «ایگناتیوس سوم یونان» اسقف اعظم کلیسای کاتولیک سریانی سوریه، «یوسف العبسی» اسقف اعظم کلیساهای کاتولیک مصر،  «ایگناتیوس آورام دوم» اسقف اعظم کلیساهای ارتدکس سوریه و تعدادی از مراجع مذهبی، سیاسی و اجتماعی سوریه به امضاء رسیده است.  

نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر ۲۰۱۹ «قانون قیصر» را تصویب کردند و «دونالد ترامپ» رییس جمهوری ایالات متحده نیز آن را ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ امضا کرد و آن را به اجرا گذاشت.  

به دنبال اجرای این قانون، دولت آمریکا ۳۹ شخصیت سوری از جمله رییس جمهوری این کشور و همسرش را به دلایل واهی تحریم کرد و همچنین افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می‌کنند، مشمول این قانون‌ است.  

این تحریم‌ها علیه کمک کنندگان به سوریه برای تولید نفت، تامین کنندگان نیازهای جنگی و فنی نیروهای این کشور نیز اعمال می‌شود.  

وزارت خزانه داری آمریکا اوایل دی ماه نیز با اعمال تحریم‌های جدید علیه سوریه، بانک مرکزی این کشور را هدف قرار داده و چندین فرد و نهاد را در لیست سیاه خود قرار داد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =