بالاترین تعداد تست کرونای کشور در زنجان انجام شده است

زنجان - ایرنا - استاندار زنجان گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون نزدیک به ۱۳۰ هزار تست در این استان انجام شده است که به ازای هر یک هزار نفر، ۱۲۰ نفر را شامل می‌شود و این بالاترین میزان تست در کشور نسبت به جمعیت است.

فتح الله حقیقی شامگاه شنبه در جلسه قرارگاه کرونای شهرستان خرم‌دره افزود: باید تلاش شود طی ۲ ماه آینده این میزان تست به ازای هر هزار نفر جمعیت به ۳۰۰ نفر برسد که خوشبختانه زمینه این امر نیز در استان فراهم شده است.

وی با تاکید بر اینکه گرفتن تست به تنهایی کافی نیست و سایر اقدامات به‌ویژه موضوع قرنطینه افراد در نقاهتگاه‌ها باید تداوم داشته باشد تا شاهد ثبات آمار باشیم.

حقیقی یادآورشد: به رغم آماده بودن یک هزار و ۳۰۰ تخت نقاهتگاهی در زنجان، استقبال لازم از این مراکز نمی‌شود و این درحالی است که برخی از مبتلایان امکانات لازم را برای قرنطینه شدن در منزل ندارند اما نسبت به قرنطینه خود در منزل اصرار دارند که همین امر سبب به خطر افتادن سلامت سایر افراد خانواده به‌ویژه سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای می‌شود.

استاندار زنجان قرنطینه شدن افراد مبتلا به کرونا در منزل را بزرگترین اشتباه در این حوزه خواند و تصریح کرد: ۹۹ درصد از مبتلایان به کرونا در خانه قرنطینه می‌شوند در حالی که ۹۰ درصد سالمندان و افراد دارای بیماری مزمن با خانواده زندگی می‌کنند و ماندن مبتلایان در خانه، زندگی آن‌ها را با خطر مواجه می‌کند.

حقیقی خاطرنشان کرد: متاسفانه بالاترین آمار مرگ و میر کرونا مربوط به افراد مسن با میانگین سنی ۷۱ سال به بالا است.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: اجرای این طرح در استان آثار خوبی داشته است و تداوم اجرای طرح به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا منجر خواهد شد.

حقیقی بیمار یابی را یکی از محورهای این طرح بیان کرد و افزود: وقتی زنجیره انتقال ویروس فراگیر شود، قطع کردن آن هم مشکل خواهد بود، به همین خاطر موضوع بیماریابی در این طرح مورد توجه جدی است.

وی بر لزوم اجرای محدودیت ها و ممنوعیت ها با قوت تاکید کرد و اظهار داشت: دادستانی می‌تواند با کسانی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند برخورد کند.

حقیقی با بیان اینکه متاسفانه ۷۰ درصد از مبتلایان در مراکز درمانی بستری می‌شوند، تصریح کرد: کسانی که مراسم‌ عروسی و عزا برگزار می‌کنند یا به آرامستان‌ها می‌روند باید پاسخ‌گو باشند.

وی با اشاره به افزایش مراجعات سرپایی مبتلایان به کرونا طی روزهای اخیر، گفت: تا زمانی که واکسن مطمئن وارد کشور شود، زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید به گفتمان عملی زندگی‌مان تبدیل شود.

استاندار زنجان گفت: این استان در پیک سوم کرونا موفق بوده و بیماری روند نزولی را طی کرد بطوریکه طی آذرماه امسال ۲۲ هزار و ۷۵ مورد تست در استان انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: متوسط نسبت کرونا در استان ۱۱ درصد کاهش یافته است که در حال نزدیکی به هدف، یعنی زیر ۱۰ درصد هستیم و زمانی که روند بیماری کاهش می‌یابد، بهترین فرصت برای انجام اقدامات محدودکننده است تا بتوانیم بیماری را به‌طور کامل ریشه‌کن کنیم.

حقیقی اظهارداشت: یکی از معضلات در زمینه مبارزه با کرونا این است که برخی از مبتلایان، بیماری خود را پنهان کرده و نسبت به تردد در جامعه اقدام می‌کنند درحالیکه مردم باید بدانند که اگر این بیماری در همان روزهای اول تشخیص داده شود، می‌توان نسبت به درمان آن اقدام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها