چهار شکارچی حین شکار خرگوش در شهرستان خرمدره دستگیر شدند

زنجان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرمدره از توابع استان زنجان گفت: ۲ گروه ۲ نفره از شکارچیان غیرمجاز حین شکار خرگوش در منطقه شکار ممنوع خراسانلو طی ۲ عملیات غافلگیرانه در دام ماموران یگان حفاظت این شهرستان گرفتار آمدند.

توکل سلیمانی، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این شکارچیان خاطی که نیمه های شب به قصد شکار خرگوش وارد منطقه شکار ممنوع شده بودند در کمین محیط بانان افتاده و همراه با آلات و ادوات شکار دستگیر شدند.

وی اظهار داشت: گروه نخست حوالی ساعت ۲۴ شب پس از شلیک یک تیر ناموفق به سمت خرگوش از سوی ماموران یگان حفاظت دستگیر شدند و گروه دوم نیز به فاصله حدود یک ساعت در همین منطقه مشاهده و قبل از اقدام به شکار به دام قانون افتادند.

سلیمانی افزود: از این شکارچیان غیرمجاز بومی که با حضور به موقع ماموران تیرشان به سنگ خورد در مجموع چهار قبضه سلاح شکاری ته پر تکلول، سه دستگاه پروژکتور ویژه شکار و بیش از ۴۰ تیر فشنگ ساچمه کشف شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرمدره، گفت: گشت و پایش های شبانه روزی محیط بانان در منطقه شکار ممنوع خراسانلو، علاوه بر حفظ و بقای گونه های جانوری این منطقه باعث احساس ناامنی در شکارچیان غیرمجاز نیز شده است.   

سلیمانی افزود: این شکارچیان متخلف پس از تشکیل و تکمیل پرونده تخلف و پرداخت جریمه بابت ضرر و زیان به محیط زیست و حیات وحش، به مراجع قضایی استان معرفی شدند تا مورد اعمال قانون قرار گیرند.

وی اظهار داشت: متخلفان دستگیر شده به ازای شکار هر راس خرگوش نر به مبلغ ۴۵۰ هزار تومان و خرگوش ماده به یک هزار و ۲۵۰ تومان جریمه محکوم می شوند که به عنوان ضرر و زیان وارده به طبیعت و حیات وحش باید به حساب محیط زیست واریز کنند و از جنبه عمومی جرم نیز قاضی پرونده رای و نظر می دهد.

سلیمانی با بیان اینکه ماموران یگان حفاظت در صورت مشاهده شکارچیان خاطی با آنان بر اساس قانون و مقررات و بدون هیچ اغماضی برخورد خواهند کرد از عموم مردم به ویژه روستائیان منطقه خواست در صورت مشاهده شکارچیان در منطقه بلافاصله موضوع را به محیط بانان و پاسگاه های محیط بانی اطلاع دهند تا اقدامات لازم قانونی برای دستگیری متخلفین صورت گیرد.

به گزارش ایرنا،  منطقه شکار ممنوع خراسانلو با منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان همجوار و زیستگاه بیش از ۱۳ نوع پستاندار از جمله قوچ و میش ارمنی و البرزی، آهو، پلنگ، خرس قهوه‌ای، و سیاه گوش و ۲۲ گونه از انواع پرندگان چون کرکس، قرقی، سینه سرخ ایرانی، دلیجه، سارگپه، است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها