مقامات افغانستان از بازبینی توافق آمریکا با طالبان استقبال کردند

تهران- ایرنا- مقامات ارشد دولت افغانستان از تصمیم دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای بازبینی توافق آمریکا با طالبان استقبال کردند.

به گزارش شنبه شب خبرگزاری فرانسه، عبدالله خنجانی سرپرست وزارت امور صلح افغانستان اعلام کرد که نتیجه بازنگری باید به آتش بس منجر شود تا حملات در کشور جنگ زده افغانستان پایان یابد.

وی در بیانیه ای اظهار داشت که انتظار می رود بازنگری در توافق با طالبان به مطالبه مردم افغان که توقف سریع خشونت و دستیابی به صلح دائمی است، منتهی شود.    

محمد نعیم سخنگوی طالبان در قطر به خبرگزاری فرانسه گفت که آنها متعهد به توافقنامه هستند و تعهدات خود را محترم می شمارند و متقابلا انتظار داریم طرف دیگر نیز متعهد باقی بماند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده که مشاور امنیت ملی بایدن به همتای افغانستانی خود اطلاع داده که آمریکا توافق منعقد شده دولت سابق آمریکا با طالبان را بازنگری خواهد کرد.

توافقنامه صلح آمریکا و شبه نظامیان طالبان بعد از ۱۱ دور مذاکرات درحالی به امضا رسید که با وجود دولت قانونی افغانستان، آمریکا اجازه بازی به گروه طالبان در امور داخلی این کشور را داد.

بر اساس این توافقنامه، قرار بود تمامی نیروهای آمریکایی درمدت ۱۴ ماه افغانستان را ترک کنند و طی ۱۰ روز پس از امضای توافق صلح آمریکا و طالبان،گفت و گوهای صلح میان گروه‌های افغانستانی یعنی دولت افغانستان و طالبان آغاز شود.

اما این بخش از توافقنامه نیز پس از گذشت ۶ ماه و اعلام آغاز بکار نشست مذاکرات صلح دوحه در۲۲ شهریور ۹۹، همچنان به نتیجه‌ای دست نیافته است. ترامپ که با ادعای تلاش برای ایجاد صلح و امنیت در افغانستان مدعی توافق با طالبان شده بود، تنها توانست بخشی از نیروهای نظامی آمریکا را از این کشور خارج کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار جهان