ارایه ۸۹۰ خدمت از سوی مرکز کسب و کار در قزوین به‌ صنایع کوچک

قزوین - ایرنا - معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین گفت: از ابتدای راه‌اندازی مرکز فناوری و کسب و کار ، ۸۹۰ خدمت مشاوره ای و تخصصی در قالب عقد قرارداد با واحدهای تولیدی به صنایع کوچک و متوسط این استان ارایه شده است.

به گزارش ایرنا، صنایع کوچک تکمیل کننده پازل صنعت و تولید هستند و از اهمیت آنها همین بس که باید اذعان کرد بدون آنها زنجیره تولید از یکدیگر گسسته و جدا می شود بنابراین این دسته از صنایع نقش بزرگ و مهمی در تکمیل زنجیره های تولید دارند و همچنین حمایت از آنها اهمیت بالایی در استمرار تولید و رونق آن در کشور دارد.

صنایع کوچک به دلیل ماهیت خود و نداشتن تشکیلات مختلف مانند آنچه که واحدهای تولیدی بزرگ دارند به برخی خدمات مشاوره ای و تخصصی در حوزه عارضه یابی، بازاریابی،بهره وری و مسایل مدیریتی،بانکی، حقوقی و مالی نیازمند هستند.

یکی از اقدامات حمایتی دولت برای پشتیبانی از صنایع کوچک و متوسط که از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اجرایی شده، ایجاد مراکز فناوری و خدمات کسب و کار برای ارایه خدمات مشاوره ای و تخصصی بوده و در همین راستا در حال حاضر یک مرکز با استقرار در شهرک صنعتی کاسپین به این دسته از صنایع استان قزوین خدمت ارایه می کند.

استان قزوین دارای بیش از چهار هزار واحد صنعتی است که ۸۸ درصد آنها شامل صنایع کوچک و متوسط می شوند و بیش از ۴۰ درصد اشتغال صنعتی استان مربوط به این دسته از صنایع است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان قزوین با هدف بررسی فعالیت ها و خدمات ارایه شده مرکز فناوری و خدمات کسب و کار کاسپین به صنایع کوچک و متوسط با "شهریار کشاورز" معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت و گویی را ترتیب داد که ماحصل آن در ادامه آورده شده است.

ایرنا: در خصوص فلسفه ایجاد مراکز خدمات فناوری و کسب و کار در شهرک های صنعتی توضیح بدهید؟

این مراکز از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با هدف پشتیبانی، ارتقا و بهبود عملکرد بنگاه های کوچک و متوسط تولیدی در شهرک های صنعتی که بیش از ۱۰۰ واحد صنعتی بهره بردار دارند ایجاد شده است.

در استان قزوین نیز مرکز خدمات فناوری و کسب و کار در شهرک کاسپین به فعالیت می پردازد.

ایرنا: در خصوص فعالیت های مرکز خدمات فناوری و کسب و کار در قزوین و خدمات آن به واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی این استان توضیح بفرمایید.

به دنبال اجرای سیاست های سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، مرکز خدمات فناوری و کسب و کار قزوین در سال ۱۳۹۵ با هدف ارایه خدمات مشاوره ای به واحدهای تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین راه اندازی و شروع به کار کرد.

این مرکز در فضایی به وسعت حدود ۹۰۰ متر مربع در ۲ طبقه در شهرک صنعتی کاسپین مستقر است و در بخش های عارضه یابی و بهبود تولید، ایمنی و بهداشت کار، امور حقوقی و آموزش های مدیریتی، مهارتی و کارآفرینی به صاحبان واحدهای تولیدی خدمات ارایه می کنند.

توسعه بازار، سرمایه گذاری و تامین منابع مالی،توسعه بنگاه ،فناوری اطلاعات و بهره وری ، مدیریت انرژی از دیگر خدماتی است که مشاوران مستقر در مرکز فناوری و خدمات کسب و کار در قزوین به صاحبان واحدهای تولیدی کوچک و متوسط مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین ارایه می دهند.

معافیت از پرداخت بخشی از اجاره بهای دفاتر مشروط به فعال بودن براساس ارزیابی های ادواری،همجواری با کسب و کارهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی امکان قرار گرفتن در شبکه ملی مشاوران مراکز خدمات فناوری و امکان بهره برداری از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری شهرک های صنعتی از جمله مزایای استقرار مشاوران صنعتی در این مرکز است.

۲۱۱ نیروی متخصص و مشاور از ابتدای تاسیس و راه اندازی این مرکز تاکنون به صنایع کوچک و متوسط خدمت ارایه کرده اند.

ایرنا: مرکز خدمات فناوری و کسب و کار در قزوین تاکنون به چند واحد تولیدی کوچک و متوسط خدمت ارایه کرده است؟

از ابتدای فعالیت این مرکز تاکنون ۸۹۰ قرارداد بین این مجموعه با واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی منعقد شده است که البته برخی واحدها ۲ بار یا بیشتر از این خدمات استفاده کرده اند. 

واحدهای تولیدی کوچک و متوسط استان قزوین با هزینه های ناچیز و کم امکان بهره مندی از مشاوره و راهنمایی های تخصص مرکز فناوری و خدمات کسب و کار را دارند.

ایرنا: اهمیت فعالیت این مراکز را تشریح کنید و از نقش آنان در کمک به چرخش چرخ های صنایع کوچک و متوسط بگویید.

این مراکز را باید حلقه مفقوده بین صنعت، نهادهای متولی با حوزه تولید و صنعت که دارای تخصص های علمی ویژه هستند دانست، صنایع کوچک دارای تشکیلات قدرتمند و متعدد نیستند که بتوانند مسایل و مشکلات خود را در بخش های مختلف به تنهایی مرتفع کنند، بنابراین وجود چنین مراکزی با ارایه مشاوره و کمک های تخصصی نقش مهم و راهگشایی در حل مسایل و مشکلات واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دارد.

ایرنا: آیا در دیگر شهرک های صنعتی استان قزوین شاهد راه اندازی مراکز فناوری و خدمات کسب و کار خواهیم بود؟

درحال حاضر مطالعات احداث مرکز خدمات فناوری وکسب و کار شهرک لیا به اتمام رسیده است و برای تایید سازمان متبوع ارسال شده است که بعداز تامین بودجه کافی ازمنابع ملی و استانی ، شرکتی ایجاد خواهدشد که واحدهای صنعتی شهرک لیا وشهرصنعتی البرز ، آراسنج ، حکیمیه و نواحی شال اسفرورین را خدمات مشاوره ای ارایه خواهد داد.


ایرنا: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و به دنبال آن شرکت شهرک های صنعتی در استان ها چه خدمات مشاوره ای و تخصصی دیگری را خارج از قالب مراکز فناوری و خدمات کسب و کار به صنایع کوچک و متوسط ارایه می کند و در این خصوص در استان قزوین چه فعالیت هایی انجام شده است؟

تقریبا همه فعالیت های سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و شرکت های تابعه استانی حول محور حمایت از صنایع کوچک و متوسط و کمک به جذب سرمایه گذاری صنعتی در این حوزه است که مهم ترین آنها شامل آماده سازی اراضی دارای زیرساخت های مناسب از جمله آب،برق، گاز، مخابرات و شبکه روشنایی و واگذاری آن با قیمت های مناسببه متقاضیان است همراه با ارایه مشوق های مالیاتی می باشد، بنابراین برنامه های ما در این حوزه متنوع است.

یکی از اقدامات خوب انجام شده در این حوزه ایجاد خوشه های صنعتی برای ایجاد انسجام بین صنایع کوچک در زمینه تهیه مواد اولیه و فروش محصولات و شبکه سازی در این خصوص بوده است.

در استان قزوین تاکنون چهار خوشه صنعتی شامل بسته بندی، انگور-کشمش، شیرینی سنتی و فرآوری زیتون تشکیل شده است.

برگزاری تورهای صنعتی برای آشنایی صاحبان صنایع کوچک با دستاوردهای یکدیگر و آشناسازی فعالان این حوزه با همدیگر و برگزاری نمایشگاه های تخصصی در جهت کمک به تامین مواد اولیه، بازاریابی و فروش از دیگر حمایت های ما از این دسته از صنایع به شمار می رود.

ایرنا: برای معرفی توانمندی های صنایع کوچک استان قزوین به جامعه کار و تولید و عموم مردم چه برنامه ای دارید؟

بهترین اقدام در این راستا برگزاری نمایشگاه های توانمندی است و در همین راستا به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر و همزمان با گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از 28 تا 30 بهمن ماه امسال چهارمین نمایشگاه توانمندی صنایع کوچک استان قزوین در محل دائمی شرکت نمایشگاه های بین المللی استان برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها