چهار مرکز نیکوکاری تخصصی در مراکز دانشگاهی قم گشایش یافت

قم - ایرنا - طی آیینی با حضور رییس کمیته امداد امام (ره) کشور چهار مرکز نیکوکاری تخصصی دانشگاهی در دانشگاه‌های حضرت معصومه (س)، صنعتی، علوم پزشکی و دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید. 

به گزارش شنبه شب روابط عمومی کمیته امداد قم سید مرتضی بختیاری در این آیین با تاکید بر نقش و ظرفیت عظیم مردم در حل مشکل های جامعه و کشور افزود: در طول انقلاب ثابت شد هر جا مردم وارد میدان شوند، موفقیت تضمین شده است.

 رییس کمیته امداد کشور تلاش‌های جهادی در دانشگاه‌ها را بهترین نمونه مشارکت مردمی دانست و افزود: دانشجویان جوان و استادان ارزشی در مراکز علمی و دانشگاه‌ها کار را به جایی رساندند که کشورمان در بسیاری از زمینه‌های علمی در دنیا رتبه‌های برتر را کسب کرده است.

بختیاری با اشاره به راه‌اندازی بیش از پنج هزار مرکز نیکوکاری در کشور تصریح کرد: وقتی کار به مردم واگذار می‌شود استعدادها شناسایی و شکوفا شده و اتفاق‌ های مبارکی رخ می‌دهد.

رییس کمیته امداد خاطرنشان کرد: برای اینکه امدادرسانی را مردمی کنیم، در گام نخست مراکز نیکوکاری محله و مسجد محور راه‌اندازی شد.

وی اضافه کرد: با راه‌اندازی مراکز نیکوکاری در مساجد و محله ها، کار خدمت ‌رسانی به نیازمندان هر محله به مرکز نیکوکاری مسجد همان محله واگذار شد.

بختیاری موفقیت و دستاوردهای مراکز نیکوکاری مساجد را مقدمه راه‌اندازی مراکز تخصصی عنوان و اظهار کرد: پس از مراکز نیکوکاری محله‌ محور و مسجدمحور، مراکز نیکوکاری تخصصی در مراکز دانشگاهی و صنعتی راه‌اندازی شد که نمونه آن همین مراکز نیکوکاری تخصصی است که امروز در دانشگاه افتتاح شد.

وی با بیان اینکه مشاوره و مشارکت استادان دانشگاه‌ها، اعضای هیات علمی و دانشجویان این نهاد را در مددرسانی به نیازمندان و فقرزدایی کمک می‌کند گفت: با روش‌های علمی و تخصصی، رسیدن به هدف مقدس توانمندسازی مددجویان و ایجاد درآمد با ثبات برای آنها بیشتر قابل دسترس است.

رییس کمیته امداد از اشتغال، مسکن و فرهنگ‌سازی خودباوری و خوداتکایی مددجویان به عنوان سه رکن اساسی توانمندسازی نام برد و افزود: باید فرهنگ «من می‌توانم» را در افراد نیازمند و مددجویان اشاعه دهیم و در برنامه‌ریزی‌های این نهاد برای اشتغال مددجویان به مدیریت دانش و حضور فعال استارتاپ‌ها نیاز داریم.

وی ظرفیت مددجویان کمیته امداد در اشتغال کشور را یادآور شد و گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا که کشور با کمبود ماسک مواجه شده بود، مددجویان کمیته امداد روزانه یک میلیون ماسک تولید و در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار می‌دادند.

بختیاری همچنین از رونمایی علامت جمعی فرش‌های دستباف مددجویان کمیته امداد، با حضور نماینده سازمان جهانی ثبت مالکیت معنوی و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد و گفت: فرش‌های دستباف مددجویان کمیته امداد با نام تجاری «احسان» ثبت جهانی شد که در فروش فرش های دستباف در بازارهای جهانی تاثیر مثبت و قابل توجهی خواهد داشت.

در ادامه بختیاری ظرفیت فرهنگی دانش‌آموزان و دانشجویان تحت حمایت را مورد تاکید قرار داد و گفت: هم اکنون ۶ هزار نخبه، ۸۳ هزار دانشجو و ۷۳۵ هزار دانش‌آموز تحت حمایت این نهاد هستند که می‌توانند در آینده کشور نقش به‌سزایی ایفا کنند.

به گزارش ایرنا، بختیاری همچنین در جریان دیدار خود با آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به تکانه‌های اقتصادی اخیر و مشکل های ایجاد شده برای اقشار محروم کشور گفت: گران شدن کالاهای ضروری، مشکل هایی را برای مردم ایجاد کرد اما حمایت مراجع و علما و نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها، ائمه جمعه، استانداران و همت مردم نیکوکار، باعث شد فشار مضاعفی به مددجویان کمیته امداد وارد نشود.

 وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بسیج، سپاه، آستان قدس رضوی این نهاد را در رسیدگی به نیازمندان به خوبی یاری کرده‌اند و در حوزه مسکن نیز به دنبال همکاری جدی با این دستگاه‌ها هستیم.

بختیاری همچنین در دیدار با آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از دیگر مراجع تقلید با بیان اینکه کمیته امداد از دوره حمایتی عبور کرده و به دوره توانمندسازی رسیده است، تاکید کرد: به جز سالمندان و بیماران صعب‌العلاج که از خدمات دائمی کمیته امداد برخوردار هستند، دیگر اقشار تحت حمایت باید به خودکفایی رسیده و از حمایت این نهاد خارج شوند.

وی با تاکید بر اینکه کمیته امداد تا پایان امسال ۲۰۰ هزار اشتغال ایجاد خواهد کرد، اضافه کرد: در پویش ایران همدل مردم و در طرح‌های اطعام ماه مبارک رمضان، اطعام مهدوی و اطعام حسینی خیران در کمک به نیازمندان غوغا کردند.

وی با قدردانی از اعتماد مردم و پیگیری هوشمندانه آنها در کمک به خانواده‌های نیازمند گفت: با وجود مشکل های اقتصادی و تورم، میزان کمک‌های مردمی در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ برابر شده است.

بختیاری با اشاره به تاسیس صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت، گفت: وام‌های این صندوق مطابق اصول اسلامی و بدون سود به صورت قرض‌الحسنه ارائه می‌شود. /

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها