معاون استاندار البرز بر ساماندهی کودکان کار تاکید کرد

کرج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز با بیان اینکه بیشترین کودکان کارو خیابانی در این استان اتباع خارجی هستند گفت: باید اقدام لازم برای جمع آوری و ساماندهی این کودکان انجام گیرد.

نور محمد فردی روز شنبه در جلسه ستاد ساماندهی متکدیان، کودکان کار و خیابانی استان البرز افزود:  برای کاهش معضل  تکدی گری و آسیب های ناشی از آن، اقدام فرهنگی از طریق امور خیریه ها انجام شود. 

وی اضافه کرد: آئین نامه ساماندهی متکدیان در سال ۷۸ طبق مصوبه هشتاد و نهمین جلسه شورای عالی اداری تصویب و برای  اجرا ابلاغ شده که بر این اساس  هر کدام از دستگاهها وظایفی دارند که باید با هماهنگی در جهت ساماندهی شناسایی، جمع آوری،  آموزش و اشتغال  آنها اقدام شود.

فردی در خصوص مجتمع اردوگاهی زیر نظر فرمانداری ها در شهرهای کرج و فردیس گفت:  این مجتمع موظف به نگهداری موقت ، گروه بندی و در مجموع تعیین تکلیف افرادبی خانمان  است که

 که در این مجمتع اردوگاهی دادگستری، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، شهرداری ها هر کدام وظایفی دارند که باید با هماهنگی و تعامل در جهت ساماندهی اقدام نمایند. 

وی افزود:  تامین محل و امکانات و تجهیزات اولیه مورد نیاز اردوگاه از طریق شهرداری  ضروری است ضمن آنکه جمع آوری افراد بی خانمان برعهده نیروی انتظامی است.

فردی تصریح کرد: همچنین مسوول مجتمع اردوگاهی توسط فرماندار محل تعیین و مجتمع اردوگاهی مکلف است پس از تحویل گرفتن افراد نسبت به نگهداری ، شناسایی و وضعیت طبقه بندی در گروه های مختلف اقدام نماید.

معاون استاندار البرز گفت: پس از جمع آوری متکدیان دستگاه های متولی نسبت به غربالگری آنها اقدام و براساس نقش و مسوولیت هر یک از آنها مندرج در آئین نامه ساماندهی متکدیان، به دستگاه مربوطه جهت ساماندهی، آموزش و اشتغال اقدام لازم معمول گردد.

وی با بیان اینکه تکدی گری درآمد قابل توجهی برای متکدیان دارد، افزود: حضور و مشارکت مردم در جمع آوری آنها بسیار اثرگذار بوده و تجربه نیز ثابت کرده هر جایی که مردم در حوزه آسیب های اجتماعی مشارکت داشته اند، بسیار موثر واقع شده اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز با بیان ا ینکه ساماندهی متکدیان یک وظیفه بین سازمانی است، افزود: در زمینه ساماندهی  کودکان کار بنا به موضوع مساله وظایف بین سازمان‌ها تقسیم شده به طور مثال اگر کودک فاقد سرپناه مشخص است، قانونگذاروظیفه تعیین سرپناه برای این کودکان را به سازمان بهزیستی محول کرده ، اما در زمینه جمع‌آوری باندها و گروه‌های هدایت کننده جریان کودکان کار این وظیفه به سایر ارگان‌ها همچون نیروی انتظامی و قوه قضائیه واگذار شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها