۴ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۰۵
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84196215
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افت قابل توجه میزان فرزندآوری در فرانسه در دوره کرونا

تهران – ایرنا – با گذشت ۹ ماه از اجرای نخستین قرنطینه سراسری کووید – ۱۹ در فرانسه و به رغم پیش بینی ها در باره افزایش یکباره و چشمگیر میزان زاد و ولد، آمار تازه نشان می دهد که این کشور شاهد کاهش گسترده و چشمگیر فرزندآوریست.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای فرانس ۲۴ انگلیسی؛ با وجود انتشار شوخی های زیاد در شبکه های اجتماعی در باره پدیدار شدن "نوزادان قرنطینه" و "نسل کووید" در پی محبوس شدن فرانسوی ها در خانه هایشان به مدت ۲ ماه کامل در مارس و چهار هفته دیگر در نوامبر، به نظر می رسید زمانی که بسیاری از زوج های فرانسوی به علت خانه نشینی اجباری بالاخره برای با هم بودن یافته بودند، ظاهرا فرصت های بی پایانی برای نسل آوری ایجاد کرده است.

واقعیت افزایش ۳۷ درصدی فروش آزمایش های بارداری تنها چهار هفته پس از نخستین قرنطینه و افت ۲۶ درصدی فروش داروها و وسایل ضدبارداری در همین دوره، دستکم تا حدودی این فرضیه را تقویت می کرد.

اما نتایج سراسری زاد و ولد در فرانسه که در روز سه شنبه توسط موسسه ملی آمار و با فاصله ۹ ماه از آغاز نخستین قرنطینه منتشر شد، به جای تائید افزایش میزان فرزندآوری، نشانگر کاهش ۲ درصدی زاد و ولد در این کشور بود. هر چند بخشی از این آمار را میتوان به کاهش طبیعی در این دوره نسبت داد که بخشی به علت انتظار بیشتر زنان برای بارداری و فرزنددار شدن در سن های بالاتر و در نتیجه کاهش قدرت باروری آنان است، اما این نهاد، آمار تازه را واقعا دارای شیب تندی دانست.

کارشناسان می گویند دلایل زیادی برای کاهش میزان زاد و ولد وجود دارد که بسیاری از آنها در واقع قابل پیش بینی بود.

به گفته اوا بویجان پژوهشگر زادوولد و روندهای خانوادگی در دانشگاه وین؛ بحران های تاریخی، اقتصادی و بهداشتی مانند رکود بزرگ دهه ۳۰ میلادی و همه گیری آنفلونزا در اواخر دهه ۷۰ میلادی، منجر به کاهش موقت میزان فرزندآوری شد. تجربه واقعی شهروندان از قرنطینه و همه گیری با تصویر پیش بینی شده آن، تفاوت بسیاری دارد و پرفشارتر از میزان مورد انتظار است که منجر به تغییر و تحولات و دگرگونی های بسیاری در شرایط اشتغال و بیکاری می شود. بنابراین این شرایط به جای تحریک زوجها به فرزنددار شدن، آنها را وادار به تعویق انداختن این امر به علت بی ثباتی و شرایط تازه می کند.

این استدلال با نتایج بررسی های اخیر انتشار یافته توسط پژوهش جمعیتشناسی در باره تاثیر کووید ۱۹ بر طرح های باروری در ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا و بریتانیا تقویت می شود که در دوره هایی از سال ۲۰۲۰ تحت قرنطینه قرار داشته اند و بسیاری از شهروندان پرسش شونده آنها تائید کرده اند که برنامه های فرزندآوری خود را به علت همه گیری یا به تعویق انداخته و یا به کلی لغو کرده اند. بر اساس این بررسی؛ ۵۰.۷ درصد شهروندان فرانسه گفته اند که برنامه هایشان را برای فرزنددار شدن به تاخیر انداخته اند و ۱۷.۳ درصد هم گفته اند که چنین برنامه ایی را به کلی کنار گذاشته اند.

بویجان افزود: گذشته از نگرانی های اقتصادی و بی اعتمادی کلی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، اقدام های پیشگیرانه مانند قرنطینه به خودی خود نقش مهمی در سقوط ناگهانی میزان فرزندآوری دارند. همچنین فشار روحی و روانی همه گیری بر چرخه باروری و تمایلات جنسی زوج هایی که در قرنطینه زندگی می کنند، تاثیر منفی می گذارد.  

وی  یادآور شد که برخی شهروندان به علت تعطیلی درمانگاه های باروری و دیگر تاسیسات کمک پزشکی و درمانی به باروری در نخستین دوره قرنطینه فرانسه، وادار به عقب انداختن فرزندآوری شده اند. گرچه بحران های شدید، میزان زادوولد را کاهش می دهد، اما این وقفه ها معمولا ناپایدار هستند و اغلب در پی آنها، شمار زاد و ولد به میزان امیدوار کننده ای بالا می رود. هنگامی که زندگی به روال عادی بازگردد و شهروندان دوباره سر کارهایشان برگردند که ممکن است تا سه سال دیگر در فرانسه رخ دهد، می توانیم شاهد افزایش شمار نوزادان باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان