۷ شرکت ایرانی عضو شبکه فناوری اقلیم CTCN سازمان ملل شدند

تهران- ایرنا- ۷ شرکت و مجموعه فناور ایرانی موفق به عضویت در شبکه فناوری اقلیم CTCN ذیل کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد(UNFCCC) با حمایت مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری شدند.

به گزارش روز شنبه از روابط عمومی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری،  انتقال فناوری های سازگار با محیط زیست به کشورهای در حال توسعه از جمله اهداف توسعه ای سازمان ملل متحد در بخش های زیست محیطی است،  از این رو کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) در تلاش است با ارائه برنامه های منسجمی، زمینه همکاری میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را جهت تحقق اهدافی از قیبل ترویج، تسهیل و تامین منابع مالی، انتقال یا دسترسی به فناوری ها و یا دانش های فنی سازگار با محیط زیست ایجاد کنند.

نمایندگان کشورها با عنوان "مرجع صلاحیت دار ملی فناوری های اقلیم" ((National Designated Entitie(NDE) شناخته می شوند؛ یک سازمان یا نهاد صلاحیت دار ملی است که از سوی کشورها به کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد معرفی می شوند و وظیفه اصلی آنها برقراری ارتباط با مرکز فناوری اقلیم و شبکه به منظور ارسال درخواست فناوری های سازگار با محیط زیست، توسعه و انتقال آنها به کشورهای در حال توسعه است.

مرکز و شبکه فناوری اقلیم ذیل کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) به منظور توسعه و انتقال فناوری به کشورهای در حال توسعه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و سازگاری با تغییرات اقلیم ایجاد شده است.

 CTCN علاوه بر دریافت درخواست‌های کشورهای در حال توسعه، این امکان را فراهم نموده است تا شرکت‌ها/موسسات/سازمان‌ها/نهادهایی که در زمینه دانش فنی و یا فناوری‌های مربوط به تغییرات اقلیم دارای توانمندی هستند  به عضویت شبکه فناوری اقلیم CTCN درآیند،  در این راستا نیز مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به عنوان مرجع صلاحیت‌دار ملی فناوری اقلیم (NDE) نزد CTCN، اقدام به معرفی این فرصت همکاری فناورانه به بخش‌های مختلف داخلی کرده است.

تا کنون ۷ شرکت ایرانی موفق به عضویت در شبکه فناوری اقلیم CTCN شده اند که این شرکت ها و مجموعه های فناور عبارتند از: شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک،  موسسه آموزشی عالی غیر انتفاعی خاوران ،  گروه مشاوران مدیریت توسعه عمید،   شرکت هامون ،   شرکت بهینه‌سازان صنعت تاسیسات، ‌ شرکت موننکو ایران،  شرکت فراب.

 در سطح جهانی تا کنون ۶۲۳ شرکت یا موسسه به عضویت در شبکه فناوری اقلیم CTCN درآمده‌اند،  از این تعداد، ۶۴ شرکت یا موسسه بین‌المللی است و مابقی آنها از ۹۴ کشور بوده و بیشترین تعداد شرکت‌ها متعلق به کره‌جنوبی با تعداد ۷۸ شرکت است،  همچنین برخی کشورها از قبیل آمریکا، چین، اتریش، ژاپن و دانمارک به ترتیب تعداد ۳۸، ۱۴، ۱۱، ۸ و ۷ شرکت عضو در شبکه فناوری اقلیم دارند.

 شرکت های فناور برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت‌ها و ظرفیت‌های مرکز و شبکه فناوری اقلیم، نحوه و شرایط عضویت شرکت‌های توانمند در شبکه فناوری اقلیم به سایت مرجع صلاحیت‌دار ملی فناوری اقلیم (NDE) می توانند به آدرس www.irannde.com مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش